‘ALKIŞ’LAYALIM « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/alkislayalim/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

‘ALKIŞ’LAYALIM

Bu haber 16 Temmuz 2018 - 12:07 'de eklendi ve 697 kez görüntülendi.

Türkiye’nin ve ilimizin gündemi yoğun; ekonomi, siyaset, 15 Temmuz, bakanlıklardaki değişim, yerel seçimlere hazırlık, işsizlik, boşanmalar, sağlık v.b
Bu yoğun gündem içinde, kültürel ve eğitimi bir numaraya almak gerekir diye düşünüyorum! Bu nedenle de bugünkü yazımda, ilimizde bu ay 100. Sayısı basılan Alkış Dergisinden sizlere bahsetmek istiyorum.
Derginin dediğim gibi 100. Sayısının basılması dolayısı ile Öğretmen Evi Kıraathanesinde Cumartesi günü yazarlarının da katıldığı bir etkinlik yapıldı.
Yapılan konuşmalarda, 17 yıldır(2002-2018) yayın hayatını sürdürdüğü, Kültür ve Sanat Evi Derneğinin bir yayın organı olduğu hatırlatıldı.
İlk konuşmayı Derginin Sahibi Sevgili Ağabeyim Oğuz Paköz yaptı. Alkış’ın çok eskiden dua anlamında kullanıldığını belirten Paköz; “Alkış, dua ile dava aynı kökten türemiştir.
Özdil yayın gurubu olarak kültür-sanat ve edebiyat dergimizin adını bu nedenle Alkış koyduk. Başta yerel yapmıştık, şimdi bölgesel oldu, hedefimiz ise ülke genelinde bir dergi olmaktır.
Biliyorsunuz, Kahramanmaraş yazar ve şair yönünden çok şanslı. Ama sanatçılarımız ya bir grubun içinde kendilerine bağımlı buluyorlar ya da bireysel özgürlük içinde görüyorlar kendilerini. Buna biraz da sanatçı duyarlılığı eklenince parça parça bölünmüş bir görüntü çıkıyordu ortaya. Alkış birleştirici ve bütünleştirici bir düşünceyle yola çıktı ve bunu başardı…” dedi.

YAZARLAR TEK TEK SÖZ ALDILAR
Program çerçevesinde dergidi yazıları yayımlanan sanatçı ve yazar dostlarımız tek tek söz aldılar. Bazen şiir okundu, bazen türkü söylendi.
Tabi bizim de dergicilikle ile ilgili söyleyecek birkaç sözümüz var. Öncelikle ifade edeyim ki; “Az da olsa devamlı olanda!” hayır ve iyilik vardır. Bu bağlamda bu kültürel derginin şair ve yazarları bir araya getirerek düzenli çıkmasını önemsiyorum.
Dergicilik öyle kolay değil. Şahsen kendimde 12 Şubat Kurtuluş Dergisi, Güncel ve Gündem Dergileri, Tek Kurşun Dergisi’ni son olarak da Bekir Doğan ile Kahramanmaraş Dergisini çıkarttık.
Maliyetini karşılamak, dağıtım, baskı, reklam her biri ayrı bir zorluk! Diyeceğim şu ki, Oğuz Paköz ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nihat Yücel, Ramazan Avcı, Serdar Yakar başta olmak üzere dergiye katkısı katkısı olan yazarlarımızı alkışlamak gerekiyor.

DERGİ ÇOK YÖNLÜ
Alkış Dergisi hem edebiyat hem müzik hem folklor hem felsefe hem de tarih konularında 16 yıldır devam ediyor. Araştırma yazıları var, çoğunlukla Kahramanmaraş’ı dışarıda tanıtmak, dışarıyı Maraş’a taşımayı görev bilmişler.
Örneğin, 60-70 tane Maraş türküsünü notalarıyla birlikte yayınlamışlar. Onlarca ozanımız bu yolla tüm Türkiye’ye tanıtılmış. Yine onlarca bilim adamı yapılan söyleşilerle tanınmış. Birçok kişi hakkında özel sayılar yapılmış, Aşık Mahzuni Şerif, Abdurrahim Karakoç, Rauf Denktaş olsun, Hafız Ali Efendi olsun, Şevket Yücel, Hoca Ahmet Yesevi gibi 20-25 tane öncü ve önde gelen kişileri halkımıza anlatmışlar. Bunun yanında da Maraş’tan yazan şair, hikayeci, araştırmacı, deneme yazarlarını bir araya toplamışlar, dışarıdaki yazarları da bu kervana katmışlar.
Onlar bize, biz onlara böylelikle kültür alış verişi yapıyoruz” Diyen Oğuz Paköz; “ Evet ağırlığı edebiyat. Roman, hikaye, şiir, denemelerin yer aldığı dergiye katkısı olanlara da şükranlarını iletti.
Aslında Oğuz Paköz dergide benim de yer almamı, Kahramanmaraş’taki hanlar, hamamlar, türbeler, yatırlar, tarihi konaklar, camiler dizime yer vermek istemişti. Biz kitaplaştıracağımız için o dönem yazı verememiştik.
Diyeceğim şu ki, bu dergi ben şairim, edebiyata gönül verenlerdenim, yazmak istiyorum diyen herkese açık. Ancak, yazılar içinde bir denetim yapılıyor…
İlk sayısında 12 şair ve yazarla başlanırken şu anda 420 edebiyatçıyı toplamış durumda. Böyle bir dergi alkışlanır diye düşünüyor ve tekrar alkışlıyorum.
Nice yıllara ALKIŞ…

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr