“AFŞİN VE ELBİSTAN İÇİN BİR KARAR VERİLMELİDİR” « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

“AFŞİN VE ELBİSTAN İÇİN BİR KARAR VERİLMELİDİR”

Bu haber 12 Eylül 2020 - 10:38 'de eklendi ve 2.047 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Afşin Elbistan bölgesindeki linyit yataklarının, kurulan ve kurulacak termik santrallerin, su kaynaklarının, yerleşim yerlerinin, tarım alanlarının genel olarak değerlendirilmesi, bölgenin geleceğinin planlanması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için Meclis Araştırmasına açtı.

Aycan; “Kahramanmaraş il olarak maden kaynakları bakımından zengin bir şehirdir. Linyit, krom, bakır, demir gibi ithalat ve ihracatta ekonomik öneme sahip olan madenler bu bölgede bulunur.

Kahramanmaraş; krom, bakır, demir maden kaynakları bakımından zengin olmasına rağmen büyük çaplı bir maden işletmeciliği yoktur. Bu konuda projeler ve yatırımların değerlendirilmesi ve desteklenmesi beklenmektedir.

Linyit yatakları bölge coğrafyasında zengindir. Enerji ve kömür üretimi ile ülke ekonomisini canlandırmaktadır. Afşin Elbistan bölgesinde 100 km² alanda 3,5 milyon tonluk bir linyit kaynağı bulunmaktadır. Bu çok büyük bir kaynaktır.

Bölgede Afşin Elbistan Termik Santralinin A ve B olmak üzere iki ünitesi vardır. Bunlar her biri dörder türbinli ünitelerdir ve ayrıca bunların kendi linyit alanları çalışmaktadır. Bölgede ayrıca C ve D üniteleri kamusal olarak planlanmaktadır. Ayrıca özel sektörün termik santral kurma girişimleri vardır.

Bölgedeki linyit yatağının çok büyük oluşu bölgeyi tamamen kömür işletmesi, termik santral bölgesi yapmaktadır. Bölge içerisinde 250 bin nüfus yaşamaktadır. Ayrıca bölge çok önemli bir tarım arazisidir. Var olan akarsuların kullanımı da çok yönlü olarak değişebilmektedir. Kömür işletmeleri bölgedeki insan yaşantısını, havayı, suyu ve toprağı etkilemektedir. Bir karar verilmesi gerekir. Afşin Elbistan bölgesi nasıl devam edecektir. Bunun değerlendirilmesi; karar alınması ve ona göre önlem alınması gerekir.

Afşin Elbistan bölgesindeki linyit yataklarının, kurulan ve kurulacak termik santrallerin, su kaynaklarının, yerleşim yerlerinin, tarım alanlarının genel olarak değerlendirilmesi, bölgenin geleceğinin planlanması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereği Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır” dedi.

mersin escort