Afşin de Mozaikler Bulundu « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

KİMSE SOKAKTA KALMASIN!

BELEDİYE, YEREL HABERLER

EKİPLER GECEDEN SABAHA TUZLAMA YAPTI

BELEDİYE, YEREL HABERLER

Afşin de Mozaikler Bulundu

Bu haber 08 Aralık 2021 - 9:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Afşin de Mozaikler Bulundu

AFŞİN / Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi Efsus Turan Mahallesinde roma dönemi tarihi mozaikler bulundu.

     Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü ekiplerince yapılan araştırma kazısında okul bahçesinden tarih fışkırdı..Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven Afşin’deki tarihi mozaik üzerine belediye ekipleri ve Meclis’le birlikte harekete geçti. Tarihi kazıya destek verdi.

     Efsusturan mahallesi eski Afşinbey İlkokulunun bahçesindeki alanın zemininde varolduğu bilinen bir mozaiği Başkan Güven’in fark etmesi işleri değiştirdi.

     Başkan Güveh’in belediye ekipleri ve Meclis’le birlikte bölgenin sit alanı ilan edilmesi için gösterdiği yoğun çabalar sonucu Müzeler Genel Müdürlüğü çalışmalara başladı.

     Başkan Güven : , Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü kontrolünde yürütülen çalışmaları Meclis üyeleriyle birlikte yerinde ziyaret edip Müze Müdürü Safinaz Acıpayam’dan bilgiler aldı. Konuyla ilgili konuşan Başkan Güven, bölgenin kamuya kazandırılması sonucu: “Afşin’in değerlerine sahip çıktığımız bugünlerde böyle bir mozaiğin de kamuya kazandırılması bizler için çok değerliydi. Bununla ilgili, belediye ve Meclis olarak arkadaşlarımızla birlikte gerekli hassasiyeti gösterdik. Bu alanın sit alanı ilan edilmesi için çalışmalarımızı tamamladık. Müzeler Genel Müdürlüğü de konuyla ilgili gerekli arkeolojik çalışmaları tamamladı. Bizler, tarihine sahip çıkan insanlar olarak gelip geçici olduğumuz bu koltuklarda, iz bırakan geçmişten gelen bu tip değerlerin halka kazandırılması konusunda gerekli gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu.

    Kahramanmaraş Afşin İlçesi  Efsusturan Mahallesi Afşinbey İlkokulu bahçesindeki kazı ve araştırmalar Müzeler Genel Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü kontrolünde başlamıştır. Meclis üyelerimiz ile birlikte yapılan çalışmalar hakkında müze müdüremiz Safinaz ACIPAYAM’dan çok değerli bilgiler ve açıklamalar aldık. Bu çalışmanın ilçemizin tanıtımı ve tarihine ışık tutacağına inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” Dedi.

    Afşin Turizmine büyük katkı sağlayacak çalışmalar kış şartlarına rağmen devam ediyor..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.