AFFET Kİ, AFFEDİLESİN ? « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/affet-ki-affedilesin/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

AFFET Kİ, AFFEDİLESİN ?

Bu haber 20 Temmuz 2018 - 16:19 'de eklendi ve 618 kez görüntülendi.

İnsanın yol arkadaşı vardır, dava arkadaşı gibidir; tuz ekmek olmuşunuzdur, aynı ülkünün peşine koşmuş, birlikte mücadele etmişsinizdir. İyigünde, kötü günde bir lokma ekmeğinizi paylaşmış, birlikte ağlayıp, birlikte gülmüşsünüzdür.
Hepimizin böyle dostları vardır. Ama bir gün ömür dolmuş, emanet verilmiş, son görevinizi yaparken: “ Merhumu nasıl bilirdiniz?” diye sorulduğunda ömür filmi gözlerinizin önünden geçer ve ; “İYİ BİLİRDİK” dersiniz…
Önceki gün Erkan Malkan ağabeyimizi Rahmeti Rahmana uğurladık. Ulucamide kılınan cenaze namazından sonra imam efendi; “ Nasıl bilirdiniz?” diye sorduğunda şahsen “ İYİ BİLİRDİM” diyerek haklarımızı helal ettik…
Erkan ağabey benden yaşça büyüktü, aynı zamanda velimdi. İyi bir babaydı, iyi bir dosttu, iyi bir yol arkadaşıydı. Öte yandan iyi bir hayır sever olup, bildiğim üç caminin yapımında öncülük yaptı. Hayır ve İhsan Vakfında birlikte derslere katıldık. Nitekim onun cenazesini de Hocamiz Ömer Paksu kıldırdı. Rabbim günahlarını affetsin, cemalini görenlerden eylesin.
Mezarlıktan dönerken, yol arkadaşım İbrahim Gülsü, Erkan abiyle ilgili bir yazı yazmamı istedi, biraz hatıralarını paylaştı. 68 kuşağını şimdiki gençler hatırlamaz, emperyal güçler ülke gençliğini sağcılık-solculuk diye böldükleri dönemdi. Ülkücüler tarafındadır Erkan ağabey, vatan-millet-din uğruna mücadele edenlerden. Aynı zamanda İslamcıdır.
Bir dönem ülkücü hareketin önderliğini yapmış, il başkanığı görevlerinde bulunmuş, parasız ve kimsesiz gençlere yardım etmiş. O zamanın solcularından bilinen Mehmet Taşkesen’i de hastane de ziyaret etmiş, Kur’an okuduğuna şahitlik etmiş….
Miş diyorum, bunları ben görmedim, yol arkadaşım anlattı. Yani Erkan Malkan bir dava adamıydı demek istiyorum. Türkiye’nin bir dönemine şahitlik etmiş, yumruğunu vurabilen, yüreği Allah sevgisiyle dolu, cesaretli bir yiğitti.
Heybetli biriydi. Onunla konuşmaya bile çekinirdik. Göksun’a Cerkezlerin bir etkinliğine birlikte giderken, bize ömrünün önemli devrelerinden kesitler anlatmıştı…
O, davası uğruna varını verenlerdendi , Allah gani gani rahmet etsin, Mekanı cennet olsun…Ben böyle bilirdim.

NASIL BİLİRDİNİZ DİYE SORDUKLARINDA , NE DEMELİYİZ
Şimdi genel bir konuya giriyorum. Velev ki, ölen insan günahkardır. Ve size cenaze de sordular. Merhumu nasıl bilirdiniz? İyi bilirdik demek gerek. Peki adam iyi biri değilse? O halde o cenazede ne işin var değil mi? Şunu söylemek istiyorum. Belki adam günahkardır, belki de kusurları vardır. Rabbim kusurlarını, günahlarını da affetsin diye bilme erdemliliğine ulaşmak gerek.
Bize dua düşer.Yani kim olursa olsun ölenin arkasından konuşulmaması gerektiğini belirtmek istiyorum. Neden?

AFFETMEK ÜZERİNE BİR HİKAYE
Cenabı Allah kusurları örtendir. Bizlere düşen de, inanmış her müslümana karşı affedici olmaktır. Esad Coşan Hocaefendiden dinlemiştim. Rabbim ona da rahmet eylesin, bu gün olmuş radyodan derslerini dinliyoruz.
Hikaye kısaca şöyle. Cenabı Hak, herkesi mahşer yerinde toplayacak, tabi ki ilk huzura gelecek olanlar affedenlerdir. Bir kulunu çağıracak, şunun şunun üzerinde hakların var affedecek misin? Bu kul, Yarabbi sen affedicisin affetmeyi seversin, sen affedenlerden ol dediğin için onları affediyorum!” der. Bu adam herkesin üzerindeki haklarını affettiği için, geriye günahları kalır. Bu defa cehennem yolu görünür ona. Adamın boynu büküktür, cehennem ateşi üzerine üzerine gelmektedir. Allah, kaldır kafanı seni affettim, hadi cennetime gir dediğinde hem şaşıracak, hem sevinecek.
Cenabı Allah,ona söyle seslenecer: “Sen o kullarımı affettiğin için, bende seni affediyorum.
Hikayeyi bu kadar anlatabildim, diyeceğim şu ki, affetmeyi bilmeliyiz, hepimizin yığınla günahları var. Allah bu günahlarımızı örtmez ise hangimiz amellerimizle cennete girebiliriz ki? Vallahi hiç birimiz ne hacılar, ne hocalar, ne namaz kılanlar, ne deoruç tutanlar…
Kardeşlerim affediniz ki, affa uğrayasınız.
Hadi kalın sağlıcakla.

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr