15 TEMMUZ, GİZLİ ORDULAR VE KÖRLER « Kahramanmaraş Gazetesi

", "url" : "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/15-temmuz-gizli-ordular-ve-korler/", "publisher" : { "@type" : "Organization", "name" : "Kahramanmaraş Gazetesi", "logo": { "@type": "ImageObject", "name": "Kahramanmaraş Gazetesi", "width": "150", "height": "52", "url": "https://kahramanmarasgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/09/logo.jpg" } } }
SON DAKİKA

15 TEMMUZ, GİZLİ ORDULAR VE KÖRLER

Bu haber 13 Temmuz 2018 - 10:01 'de eklendi ve 534 kez görüntülendi.

15 TEMMUZ, GİZLİ ORDULAR VE KÖRLER

Milletleri n kaderini değiştiren ya da çökerten çok önemli günler vardır. 15 Temmuz’da bizim açımızdan böyle tarihi günlerden biridir diye düşünüyorum…
Peki, 15 Temmuz’u diğer darbe girişimlerinden ya da darbelerden ayıran şey nedir? Neden diğer darbe girişimlerinde milletimiz sokaklara çıkıp, tankların önünde durmamıştı? O gün, milletin çoğunluğu neden kendiliğinden meydanlara çıktı? Böyle bir cesareti darbeciler neden hesaplayamadı. İşte tüm bu soraların cevabını tefekkür etmek gerekiyor.
15 Temmuz gerçekten herhangi bir gün değil. Çünkü o gün, olağanüste bir güç, olağanüstü bir cesaret vardi milletimizde. 7’den 70 yaşına kadar neredeyse herkes sokaklardaydı. Gece 03;00 de elindeki bayrağı ile Şekerdere Caddesinden aşağıya doğru tek başına, koltuk değnekleri ile’ Allah’u Ekber” diyedek haykıran ninemi hiç unutamıyorum…
O gece bir el, uçuruma yuvarlanan, ülkemizi tam ortadan ayırmaya çalışanlara( üst akla) karşı bizi uyandırdı,milletimizin elinden tuttu, cesaretlendirildik. İşte bize o cesareti veren Rabbimiz, gizli ordularını da göndermişti.
Kur’an da: ““Ey inananlar, anın size Allah’ın nîmetini, hani askerler saldırmıştı üstünüze de onlara bir yel ve görmediğiniz askerler göndermiştik ve Allah, sizin yaptıklarınızı görür.(Ahzap 9)

OLAĞANÜSTE CESARET
Oğullarıma durun diyorum, çünkü şaşkınlık içindeyim, beklemiyorum böyle bir hainliği, oturmalarını, sokağa çıkmamalarını, biraz beklememiz gerektiğini söylüyorum,nafile beni hiç dinleyen bile yok. Her biri aslan kesilmiş. Büyükoğlum; “ Baba günbugün, devletin ve milletin geleceği için sokaklara çıkmalıyız”derken gözlerim yaşardı…
Saat 10:20’de, otomobilimizi Kültür Merkezi çivarına park ediyoruz, yollarda yürümek mümken değil, öyle kalabalık caddeler.
Saat yanılmıyorsam 22 suları, Kervan Pastanesinin önüne çıktığımızda, baktım milletin hepsi yollara çıkmış bile. O gece otomobillerine akaryakıt almak için sıraya girenleri de gördük üzüldük tabi ki, sonrasını biliyorsunuz.
Tankların önüne çıkanlar.
Bir tabur askere dur diyen, kadınlar.
Bombaların üzerine gidenler…
Sonrası nöbetteydik.
Millet günlerce uyumadı, sabahlara kadar nöbet tuttu, Allah’ım birliğimizi ve kardeşliğimizi bozmasın.
“İmanlarına iman katsınlar diye müminlerin kalplerine güven indiren O’dur. Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır. Allah bilendir, herşeyi hikmetle yapandır…”(Ayet)

ARŞİVLEDİM
15 Temmuz ve sonrasi günlerde gerek ulusal ve gerekse yerel basında yayınlanan manşetler, köşe yazıları, resimler, dergileri hep arşivledim.
Biliyordum, 15 Temmuz’un tarihi bir gün olduğunu, hisssetmiştim¸belki bir kardeşimize doktora konusu olur diye düşündüm.
Hatta kendim bir kitap yazmayı düşünüyorum. Aslında herşey hazır ve özellikle sivil toplum örgütlerimizden bu konuda yardım bekliyorum.
Bir cilt kitap yazacak kadar bilgi ve belgeyi arşivledim. Çıkan bütün yazılar neredeyse derlenmiş durumda…
Evet bu gün 15 Temmuz, tarih rüzgarını arkamıza aldığımız gün, bundan sonra diriliş faslı başlayacak. Ancak bir de uyarım var, yeni nesle 15 Temmuz tam anlatılamadı. Bunu yapanlar tam olarak kimler, neden yaptılar, hesapları nasıl bozuldu v.s neslimiz olanları bilmek zorunda.
Bu duygularla 15 Temmuz’u unutmayalım, unutturmayalım diyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Birde hala gerçeği görmeyen körlere sesleniyorum, kardeşim açın gözünüzü de gerçekleri görün. Ne diyelim Rabbim basiret versin.
Hadi salın sağlıcakla.

Mehmet Doboğlu
Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr