Yurt hizmetleri..

Yurt hizmetleri..

YURT HİZMETLERİ,

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

VE YAZAR ÇEŞİTLERİ

Mehmet Doboğlu

 

Yazımda uzun bir başlık kullandım, üç başlıkta bana göre çok önemli. Bu nedenle, son dönemde eğitimde yaşanılan sıkıntılar yanında, atama bekleyen öğretmenler için yapılması gerekenler ve birazda eli kalem tutanları sınıflandırmaya yönelik bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Tebessüm Der Genel Başkanı Eğitimci Yazar Cevdet Alperen ile Gaziantep’e bizim üç numarayı yurda yerleştirmek amacı ile bir gezi yaptık. Gaziantep birçok konuda bizi geride bıraktığı gibi bu alanda da geride bırakmış. Dernek Gaziantep’te altını kuran kursu olarak kullanacakları, üstünü ise öğrenci yurdu olarak değerlendirecekleri modern bir yurt yapmış. Hocamı orada sıkıştırdım, Kahramanmaraş’a da böyle bir yurt istiyoruz dedim. Çünkü gerçekten üniversite öğrencilerinin güven içinde, kendi evi olarak göreceği yeni modern yurtlara ihtiyaçları var. Bence sivil toplum örgütleri ve yerel yöneticiler bu konuda el ele verip, daha çok öğrenci evleri yapmaları gerekiyor.  Yani biz anne ve babalar çocuklarımızın üniversiteyi kazanmaları için birçok fedakârlık yapıyoruz, kazandıklarında bu defa onları kurtlara kuşlara yem yapmamak için güvenli ellere teslim etmek istiyoruz. Devlet yurtları ve özel yurtlar ihtiyacı karşılamıyor. Özel yurtların kimisi de çok pahalı, bu durumda ben çağrımı yeniden yapıyorum. Öğrencileri anlayacak, onları çalışmaya sevk edecek, sosyal etkinliklere yer verecek , güvenli yurt hizmetlerini yapmak gerekiyor. Yoksa çocuklarımız da sıkıntı yaşayacak, bizlerde!

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER MESELESİ

Eğitimin en önemli konularının başında öğretmen atamaları geliyor. Devlet bu yıl 40 bin öğretmen ataması yapacak. 5 bini üniversitelere, geri kalanı milli eğitim okullarında göreve başlayacak.  İhtiyaç olan diğer öğretmenler ise ücretli olarak çalıştırılıyor. Ücretli olarak çalışmak isteyen bu öğretmenlerin başvurusu 22 Ağustos’ta başladı.  Tabi atama yapılanlar sevinecek, ya geride kalanlar ne olacak.

Atanamayan öğretmenler ise uzun kuyruklar oluşturmaya başladı. Bu çocuklarımız üniversitede sadece öğretmenlik mesleği ile ilgili bilgiler aldıkları için öğretmenlikten başka iş yapma imkânları yok. Benim teklifim şu, bakanlığımız ihtiyacı olan bütün alanlarda öğretmen atamasını yapmalı. Peki, mali konu nasıl halledilecek. Onunda şöyle bir çözümü var. Ücretli öğretmenler bildiğim kadarı ile 1000 TL civarında ücret alıyor. Bunun yerine bunun üzerinde biraz daha ücret verilerek, öğretmenlerin tümünün ataması yapılsın. Bunlara 4-F denir, 4 G denir neyse, iki yıl sonra mesleğinde başarılı olanlar normal statüde çalışmaya devam eder, diğerleri yine kendi statülerinde çalışabilirler. Benim çocuğumda bu durumda olduğu için bunları yazıyorum. Bu hem atama bekleyen öğrenci velilerini ve öğretmen olacakları rahatlatır, hem de devleti diye düşünüyorum. Bu teklifimi sendikalar da değerlendirmeli. Benim aklıma gelmeyen farklı çıkış yolları varsa bunları ilgililere iletmelidirler diye düşünüyorum. Yoksa çocuklarımızın psikolojik durumlarını birileri rahatlatma ve çözüm önerisi ortaya koymak zorundadırlar.

Buradan atanamayan öğretmen arkadaşlarıma da bir tavsiyem var, devletten teşvik alarak yeni özel okullar açmanın yollarını arasınlar. Bu konuda ilgililere e posta atarak, önerilerde bulunsunlar. Yani derdini söylemeyen dermanını bulamaz. Kendinizi iyi anlatmanız gerekiyor diye düşünüyorum.

YAZAR ÇEŞİTLERİ

Kahramanmaraş yazarlar şehri, eli kalem tutan insanlarımız az değil.  Ben gerek ülkemde ve gerekse ilimizde eli kalem tutan insanları sınıflandırdığımda şöyle bir tablo çıkıyor.

Yazarların bir kısmı alıntı yaparak yazıyor, bir diğer kısmı araştırma yaparak değerlendirmeler yapıyor. Bir kısmı ise okuyor, birikimlerini okuyucusuna aktarıyor. Ama gördüğüm şu ki, bu arkadaşlarımız kamuoyunda yeterli desteği göremiyor. Bakınız, üç tane kitabın basımı bekliyor. Ekonomik durum kolay değil, kitap bastırmak. Bunun için kitap yazan arkadaşların eserlerine sahip çıkılmalı. Size bir kitap hediye ettiğinde küçük de olsa bir hediye verilmeli. Çünkü o uzun bir emeğin sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sanayicimiz, iş dünyasının önde gelenleri bu kitaplardan toplu almalı. Sizler bu desteği verirseniz, yazarlarımız kendini ispat edip, yeni eserler ortaya koyabilirler.

Bu hafta da bu kadar, kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co