Yükseklere Kar Yağdı gördün mü ?

Yükseklere Kar Yağdı gördün mü ?

Yükseklere kar yağdı gördün mü ?

Dağlara – yükseklere kar yağar !

Ovaya sürekli yağmur !..

Bu tarihi ben yazmadım, binlerce yıldan beri böyle dönüyor bu dünya..!

Bilinen 9 bin yıllık tarih boyuncu ne yiğitler gelmiş , ne yiğitler geçmiş gördünüz mü ?

Yükseklere kar yağdı gördünüz mü ?

Roma, Bizans, Genç hithitler, yüzlerce kurulan krallıklar, bir döneme dağmgasını vuran uygarlıklar, Dulkadiroğlu beyliği, gelip geçti gördünüz mü ?

Yükseklere karlar yağdı gördünüz mü ?

Osmanlı dönemi, yaşadığımız bugün ne yiğitler gelip geçti ne ağalar gelip geçti gördünüz mü ? Ahirdağının yükseklerine kar yağdı gördünüz mü ?

Top gibi dönen , evren’de dünyamız da : Allah herşeyi bir düzen içinde yaratmış.. bir tane ne eksik nede fazla her şey bir düzen içinde bir ölçü ile yaratılmıştır.. yükseklere kar yağar, ovaya yağmur gördünüz mü ?

Mekke de dünyanın en sıcak yerinde her yer yanarken, Sevir mağrasına çıktığın zaman gece üşüten bir serinlik gündüz ise esen bir serinlik vardır..

Sürekli hafif bir esinti ve serinleten bir nefes aldıran hava..

Çok değil Mekke den 120 km. uzaklıktaki Taif’e geldiğin zaman kışın soğuktur, ceket kazak ister , mont ister, yazın ise Mekke’in tersine serindir.. ziraa dönerek o dağın başına çıkarken bile insanın başı dönüyor.. buz gibi serin havayı his ediyorsun..

Taif havası böyle gördünüz mü ?

Adana sıcaktır: Toros dağları serin, kışın tepesine kar yağar , yazın ise çok serin olur, “Kardaş yükseklere kar yağmış gördün mü ?” diye Adana’ıllar sorarlar bir birine.. Yazın ise yanan çocukova’ya rağmen toroslara çıktığın zaman tatlı bir serinlik vardır.. üşüten yaylaları vardır.. ağam yaylaya gitti gördün mü ? diye sorarlar..

Dönüp geldim şehrimize :

Mayıs ayı sonunda : Milcan’a Başkonuşa, Ahirdağına, Düldüle, kısaca yükseklere kar yağmış edem gördün mü?  Diye sorarlar.. aslında sormaya gerek yok, hava o günlerde buz gibi keser..Barajlarımız boşalmış kuraklık kapıda edem gördün mü ?.. diyorlar.. yazı ve kışı bellisiz günlere geldik sormaya ne gerek var bilemedim.. Atalarımız demişler ya !..

Ökkeş emmi biricik oğlu Mahmut’u evlendirmiş.. Kaynana Emine teyze: “ Bey bir püsük (Kadi )  bağcağı ayırsanız da gelin görse demiş ?”

Ökkeş emmi: Hacı Hanım hangi çağdasın , bu zamanın gelini Püsük bacağına inanmaz !

Ne bileyim bey: Ben kayın babamdan öyle görmüştüm de der!..

Aradan aylar günler geçer: ev pislik içinde Kaynana – Kayınbaba geline göstermek için aralarında anlaşırlar.. evi süpürmek üzere..

Emine teyze : Bırak hacı efendi ben süpürüm !..

Ökkeş emmi : Olmaz hacı hatın ben süpürüm ! diyerek bir süpürge kavgasına tutuşurlar..

Bunları gören teze gelin bir süre izler: sonra bir çözüm bulur..

Anneciğim- Babacığım lüften kavga etmeyin: Sırayla bir gün biriniz süpürün bir gün biriniz süpürün !.. der..

Kayın baba Ökkeş emmi eline süpüreğiyi alır, başlar evi süpürmeye ve bir yandan da kendi kendine söylenmeye : Püsük bacağı ayırmazsan böyle olur /  Yükseklere kar yağdı gördünüz mü ? / Ökkeş emniz ev süpürmesi böyle olur/ Enginlerde tutlar yetti, yediniz mi ? diye söylenerek evi süpürmeye devam eder..

Sözü şuraya getirmek istiyorum: Belediye’lerde özellikle yeni başkanların döneminde bir çok püsük bacağı ayrılması gerekiyordu.. ama olmadı..

Şef değişti ama bozuk orkestira uyumsuz çalmaya devam ediyor..

Yeni kadro, yeni heyecan , yeni hareket beklerken, umduğumuz dağlara kar yağda gördünüz mü ? diye sorar hale geldik..

Kahramanmaraşlı artık: Ede yükseklere kar yağmış gördün mü ? diye bir birine soruyor, aceba yükseklere yağan karı gören var mı ?

Görülen şu ki : çok bir iş yapılmasını beklemek hayal olacak..

Büyükşehir olduk, adımız Everes dağı kadar yüksek

Ama dağın zirvesine kar yağda edem gördünüz mü ? , göreniniz  var mı ?

Hayırlı olsun, hoş geldiniz – güle güle dostum..

Yüce dağlara karlar yağmuş gördünüz mü ?

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co