YUKARDAKİLER VE AŞAĞIDAKİLER

YUKARDAKİLER VE AŞAĞIDAKİLER

Dünya galiba zıtlıklar üzerine kurulmuş olacak ki, toplumumuzda; Fakirler ve zenginler, iyiler ve kötüler, küçükler ve büyükler, yukarıdakiler ve aşağıdakiler gibi gruplamalar yapıyoruz.

Acaba bunun hikmeti ne ola ki diye düşündüğümüzde,  her şeyin zıttı ile anlaşıldığını görmekteyiz. Dışarıdan baktığımızda fakirliğin sevimsiz, zenginliğin ise imrenilecek bir durum olduğunu zannediyoruz. Oysa zenginin sıkıntısı fakire göre çok daha fazla, aynı zamanda sorumluluğu da bir o kadar ağır.

Zenginlikte öyle kolay değil! İmreniyoruz ama bu insanlar kurduğu çarkı devam ettirmek zorunda, bunun için işçiyle, maliyeci ile ödenmeyen çekler ve daha bizim bilmediğimiz çeşit çeşit sıkıntıları aşmak durumunda. Fakir, yastığa başını koyduğunda uyuyuverirken, muhtemelen zengin ertesi günkü sorunları uyumadan önce kafasında çözmek durumundadır. Çözemiyorsa, sabaha kadar kafasında bin bir sıkıntı ile gözlerine uyku girmez.

Halk arasında zenginlik mi, fakirlik mi? Diye sorsanız çoğu zenginliği tercih eder. Rabbimiz insanoğlunu böyle yaratmış. Kuran’da insanoğluna iki vadi dolusu altın verseniz, üçüncüsünü ister mealinde ayetler bulunmaktadır.

Yine Maraşlıca bir atasözü vardır, “Fakirin başucunda öleceğine, zenginin ayakucunda öl!”  diyenler var.

İnsana zengin ile sıcaktan bir zarar gelmez! Diyenlere katılır mısınız? Katıldığım bir şey var ki, olandan kimseye zarar gelmez. Bu nedenle Rabbimiz herkesi zengin kılsın. Tabi zenginlik deyince gönül zenginliği, akıl zenginliği, evlat zenginliği, altın zenginliği, bilgi zenginliği her çeşit zenginlik geliyor…

 

FAKİRLER, CENNETE ÖNCE GİRECEKLERDİR

Rabbim, bize fakirliği de gösterdi, zenginliği de… Zenginlik dedimse, milyarlarımız olmadı, canımız sağ,  çok şükür kendimizi zengin görüyoruz. Açta açıkta değiliz, mülkünü O(c.c) istediğine verir. Kanaat en büyük zenginliktir. Hele hela iman zenginliğiniz varsa ne mutlu size.

Peki, gerçek ve tam zenginlik nedir? İşte Kuran’ın bu soruya cevabı; “Yüzlerinizi bazen doğu, bazen batı tarafına çevirmeniz erginlik değildir. Fakat eren o kimselerdir ki, Allah’a, ahret gününe, meleklere, kitaba ve bütün peygamberlere iman edip, yakınlığı olanlara, öksüzlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirleri kurtarmaya seve seve mal verirler. Namazı kılarlar, zekâtı verirler. Bir de antlaştıkları zaman sözlerini yerine getirenler, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve harbin şiddetli zamanında sabır ve kararlılık gösterenler var ya, işte doğru olanlar da bunlardır, korunanlar da bunlardır…

Bu insanlar yetim başı okşarlar, zekâtını verirler, sadakasını unutmazlar, kısacası Rabbi ne buyurursa öyle yaşarlar.

Bu perspektiften baktığımızda şükreden fakirlerin ilk cennete girecek olmaları, fakirlikle imtihan olanları sevindirmelidir. Çünkü kıyamet gününde o sıcakta kaç yıl Arasat meydanında bekleyeceğimizi bilemiyoruz.

ZENGİNİN İŞİ ZOR!

Zenginlerin işe işi zor! Çünkü hamalın ipinin hesabını vermede zorlandığı gibi, onlarda nereden alıp nereye verdiklerinin hesabını vermede zorlanacaktır. Miskal kadar iyilik ve miskal kadar kötülüğün hesabı bizden sorulacak… Tabi zenginin cennete girme ihtimali de bir o kadar kolay. Sahabe efendilerimiz Allah için yardım talep edildiğinde, bütün mallarını, ya da yarısını verdiğini biliyoruz. Elbette veren el, alan elden üstündür. Sizin anlayacağınız bu dünyada fakir olmakta zor, zengin olmakta.

O halde ne olalım, elimizde olsa orta yolu takip etmekte yarar var. Dünyada bize yetecek, ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar gelirimiz varsa, akıllı çocuklarımız, eşimiz, sağlımızda yerinde ise en kral biziz. Bunlar mümkün mü? İmtihan olan insan için hayır. Ya malımızdan, ya evladımızdan veya sağlığımızdan mutlaka imtihan olacağız.

Yarabbi, bize gördüğümüz günden geri koyma diyerek yazımı tamamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co