Yıldız, “Soma’da son durum: 282 can verdik”

Yıldız, “Soma’da son durum: 282 can verdik”

Soma maden kazası tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Sabah saat 05 00 da ölü sayısı 282 olarak açıklandı.Türkiye Soma’daki maden faciasına ağlıyor. Soma ve Türkiye yüzlerce işçinin mahsur kaldığı madenden gelen kara haberle sarsıldı… Peki Soma’da son durum ne ve Soma’da ölen işçi sayısı kaç?

SOMA maden kazası tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Soma’da son durum ne Türkiye Soma’da yaşanan acı habere ağlıyor… Bakan Taner Yıldız Soma’daki maden faciasında kaç işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı ve Maden faciası hakkında son dakika açıklamaları yaptı… Soma maden kazasında son durum…

SOMA’DA KAÇ İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 05.00’da bir açıklama yaptı. Bakan Yıldız yaptığı 4. açıklamada, ölü sayısını 278, yaralı sayısını da 80 olarak açıkladı.

CHP’Lİ VEKİLDEN ÜRKÜTEN SAYI : Ölü sayısı hakkında spekülasyonlar artmaya başladı. CHP Milletvekili Özgür Özel ürküten bir bilanço verdi. Vekilin açıklamasına göre 350 kişi yaşamını yitirdi.

SOMA MADENFACİASINDA YARALANANLARIN İSİMLERİ : Soma faciasında yaralanan 88 kişinin kimliği belli oldu. Bu kişilerden 63’ü taburcu edilirken 25 kişinin tedavisi sürüyor.

soma1

SOMA’DA ÖLÜ SAYISI 250 Mİ OLDU?

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın sabah yaptığı ve ölen işçi sayısını 205 olarak duyurduğu açıklamadan sonra kamuoyuna hala yeni bir bilgi verilmiş değil. Buna karşılık madenden sürekli yeni cesetler çıkarılıyor.

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun’un iddiasına göre şu ana kadar 250’ye yakın maden işçisinin cesedi çıkarıldı. Torun, “Aslında bu bir iş cinayeti. 3 maden mühendisi meslektaşımızı kaybettik. Şu anda 250’ye yakın maden işçisinin cenazesi çıkarıldı. Ve 150 civarında da maden emekçisinin de şu anda mahsur kaldığını biliyoruz” dedi.

SOMA SON BİLGİ : Başbakan Erdoğan facianın olduğu maden ocağını ziyaret için geldi. Yoğun güvenlik önlemleri var. Abdullah Gül ve Kemal Kılıçdaroğlu da yarın gelecek. Başbakan’ın Soma ziyaretini yukardaki linkten canlı izleyebilirsiniz.

FLAŞ BİLGİ: SORUŞTURMA AÇILDI AMA O DA SKANDAL : Soma’da meydana gelen maden faciasıayla ilgili soruşturma açıldı ama gözaltına alınacaklar da öldü. Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, yaptığı açıklamada, “Soruşturma başlatıldı, ancak ilk etapta gözaltına alınacak amirler de işçilerle birlikte hayatını kaybetmiş durumda” dedi.

YENİ BİLGİ : Soma’daki madenden 2 ceset daha çıkarıldı. Aileler kahroldu.

GÜL’DEN SON DAKİKA : Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin’e yapacağı geziyi iptal etti. Gül yarın Soma’ya gidecek.

BAŞBAKAN İPTAL ETTİ: Bir iptal haberi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Arnavutluk ziyaretini iptal ederek Soma’ya giden Erdoğan, haftasonu olan tüm programlarını da iptal etti.

BAKAN YILDIZ’DAN SON AÇIKLAMA : Soma’da maden ocağında çıkan yangında ölenlerin sayısının 205’e yükseldi. Madende grizu patlaması meydana gelmedi. Maden ocağında çıkan yangın kısmen devam ediyor.

SOMA FACİASI NEDENİYLE MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ : Başbakanlık’tan Soma’daki maden faciası sonrası yapılan açıklamada 3 günlük milli yas ilan edildiği duyuruldu. Yas ilanı kapsamında resmi törenler dışında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları da iptal edildi.

LİSTELER AÇIKLANIYOR : Soma’da ölenlerin cenazeleri soğuk hava depolarına kaldırıldı. Depo önünde bekleyen aileler isimler okunmaya başlayınca birer birer yıkıldı.

soma

SOMA’NIN SAHİBİ OLAN ŞİRKET KEPENK İNDİRDİ : Soma’daki facianın olduğu maden ocağının sahibi olan şirkete büyük tepki var. Maden ocağı sahibi şu ana kadar tek bir açıklama yaptı. İçerde kaç kişinin olduğunu dahi bilmeyen şirket, üstüne bir de sitesini kapattı.

SOMA MADEN FACİASI: TRAFO PATLADI YANGIN ÇIKTI

Türkiye Soma’dan gelen haberle sarsıldı! Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Soma’daki maden ocağında, akşam saatlerinde trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. 150 metre kotunda meydana gelen patlamayla birlikte yüzlerce işçi mahsur kaldı.

Eynez bölgesindeki maden bölgesinde çalışmaları takip eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, madene kurtarma amaçlı giren ve dumandan etkilenen bazı kişilerin de yaralılar arasında sayılmış olabileceğini söyledi.

TANER YILDIZ: DAHA KRİTİK BİR DÖNEME GİRİYORUZ

Bakan Yıldız, “Bizim endişemizi daha da artıracak bir durumdur bu. Daha da zorlanacağımız bir durum olabiilir. Daha kritik bir döneme giriyoruz, daha kritik bir noktaya gidiyoruz. Çalışmalara ara verilmedi, ancak zaman ilerledikçe daha da hızlı bir şekilde olumsuzluğa gidiyor. Endişemiz ondan. Şu anda 430 kişi kurtarma çalışmasında bulunuyor. İhmal varsa hiçbir yerde kayıtsız kalmadığımız gibi buna da kayıtsız kalmayız ama bu bu gecenin gündemi bu değil. Bu sabahın gündemi değil. Tek bir şeye fokuslandık, o arkadaşlarımız sağ olarak kurtarılması. İdari ve adli ne varsa zaten o yapılır. İşçiler çevre ilçelerden, özellikle Savaştepe’nin de bulunduğu yerlerden. Sayı endişe edeceğimiz bir noktaya doğru gidiyor. Şu andaki sayımız da çok fazla. Cenaze işlemlerinin de yapılması gerekiyor. Görev dağılımı yaptık. Yüreğimizde büyük bir acı dolarak bunları yapıyoruz. Herkesin bulunduğu ilçede köyde toprağa verilmesi daha doğru görünüyor” dedi.

Personel listesi üzerinde çalışma yapıldığını, adli tıp kurumu ve savcılıkla görüştüklerini, hukuki işlemlerin hızlı şekilde yürütülmesi için uğraş verdiklerini aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

“Sayı endişe ettiğimiz noktaya doğru gidiyor. Yarının hazırlıklarını, organizasyonu da bir yandan yapmamız gerekiyor. Cenaze işlemleriyle ilgili bir boşluk olmaması için çalışmamız lazım. Bakan yardımcısı, milletvekili arkadaşlarımızla görev dağılımı yaptık, yüreğimizde büyük bir acıyla bunları yapıyoruz.”

Bakan Yıldız, soru üzerine madeni işleten şirketin yetkilileriyle görüştüğünü de bildirdi.

SOMA FACİASINDAN SONRA AİLELER UMUTLA BEKLİYOR

Dünden bu yana Soma Devlet Hastanesi’nin bahçesinde bekleyen aileler, yetkililerden yakınlarının hayatta olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Madenden yaralı olarak çıkarılan işçiler ise sağlık durumlarına göre çevre il ve ilçelerdeki hastanelere sevk ediliyor.

Yaralı yakını Sema Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, madende 8 yıldan bu yana kül ustası olarak görev yapan eşine yangının ardından ulaşamaya çalıştıklarını ancak başarılı olunamadığını söyledi.

MADEN DE HAVASIZLIK NEDENİYLE BAYILDIĞINI SÖYLEDİ

Eşinin birlikte çalıştığı arkadaşının ekipler tarafından kurtarıldığını ifade eden Korkmaz, “Henüz kocamdan haber alamadık. Birlikte çalıştıkları arkadaşı kurtarıldı ve şu an hastanede. Kocamla birlikte olduğunu fakat havasızlık nedeniyle bayıldığını bize söyledi. İnşallah ona da en kısa sürede ulaşılır” dedi.

Bu arada Kızılay ekipleri kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü maden alanında yakınlarından haber almak için bekleyişlerini sürdüren işçi aileleri için çadır kurdu. Bazı GSM operatörleri de bölgedeki baz istasyonlarından sinyal alan abonelerinin hatlarına, ücretsiz konuşma ve mesaj paketi tanımladı.

 

 

 

SOMA’YA ÇEVRE İLLERDEN EKİPLER GELDİ

Maden ocağında çok sayıda kurtarma ekibi gece boyunca çalışmalarına devam etti. Çalışmalara farklı illerden gelen ekipler de destek verdi.

Mahsur kalan işçilerin yakınları geceyi uykusuz geçirdi. Yakınları henüz ocaktan çıkarılamayan vatandaşlar çalışmaların olduğu alandan ayrılmadı. İşçilerin yakınlarının yanı sıra olay sırasında madende olmayan mesai arkadaşlarının endişeli bekleyişi devam ediyor.

MADENİN HAVALANDIRMA BACASINDAN DUMANLAR YÜKSELİYOR

Çok sayıda ambulans alanda hazır bekletiliyor. Ocaktan çıkarılan işçiler ambulanslarla çevredeki hastanelere gönderildi. Bazı işçilere ilk müdahale ocağın sağlık biriminde yapıldı. Polis, arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin işlerini kolaylaştırmak için işçilerin yakınları ile çıkarılan işçilerin ambulanslara konulduğu alan arasına barikat kurdu.

Madenin havalandırma bacasından içeriden tahliye edilen dumanların yükseldiği gözlendi.

BAKAN YILDIZ SOMA’DA FACİANIN YAŞANDIĞI SABAHLADI

Türk Kızılay’ı da alana kurduğu çadırlardan hem işçi yakınlarına hem de görevlilere yiyecek ve içecek servisi yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da geceyi maden sahasındaki TKİ Kurumu Eli Müessesesi Müdürlüğü Eynez Yeraltı Kontrol Şube Müdürlüğü’nde geçirdi. Müdürlükte kurulan kriz merkezinde Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ve diğer yetkililerle gelişmeleri takip etti.

Öte yandan bazı yabancı basın kuruluşları da çalışmaları izledi.

SOMA FACİASININ ARDINDAN CENAZELER SOĞUK HAVA DEPOSUNA KALDIRILDI

Türkiye yasta

Kahramanmaraş’ta kıyabi cenaze namazı kılındı, sela verildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co