YILDIRIM DÖNEMİ

YILDIRIM DÖNEMİ

AK Parti ikinci olağanüstü Kongresiyle tek aday olan Binali Yıldırım AK Parti Genel Başkanı dolayısıyla başbakan 65. Hükümetin başında olacak Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım AK Parti iktidarında en uzun ve istikrarlı bakan olarak büyük başarılara imza atmış, mütevazı, az konuşan çok iş yapan bir isim…

Yıldırım hükümetinin öncelikli işlerinin başında ülkeyi terör belasından kurtarmak bu belayı Yıldırım hızıyla yapması gerekmektedir. Yıldırım aday gösterildiğinde ve kongrede ilk beyanı terör belasını bu ülkenin gündeminden çıkaracağız oldu.

Hiçbir çekişme olmadan Davutoğlu’nun görevi bırakması, AK Partinin Kongreye gitmesi, tek aday olması hiç şüphesiz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek isim olması ve tek lideri olması Binali Yıldırım ile daha uyumlu çalışacağı iki kere ikinin dört ettiği gibi net…

Binali Yıldırım dönemi ile parlamenter sistemin kapanacağı başkanlık sisteminin hayata geçiş döneminin ilk adımları atılmış oldu. Bu süreç süratle yol alacağa benziyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan her zaman Başkanlık sistemini savunduğu er geç bu sistem gelecek diye üzerinde ısrarla durduğu bir konu hemen Başkanlık olmasa da partili Başkanlık sistemi uzun sürmeyeceğe benziyor. 23 Mayıs 2016 partili Başkanlık sisteminin başlangıcı olmuştur. Türkiye çekişmelerden, kutuplaşmalardan çok çekti.

Geçmişte hükümetin aldığı bir kararı veto eden bir Cumhurbaşkanı görmedi mi bu millet?

Uyum içinde çalışmak, birlik içinde adım atmak her zaman ülkenin faydasına olmuştur. Parti içinde görev değişikliği olabilir, önemli olan bu değişime saygı duymak görevi teslim ettiğin halefine başarı dilemek. 64.Hükümeti kuran Profesör Ahmet Davutoğlu bu erdemliliği zirve noktasında göstermiştir.

Nefsi hesaplar kurmadan, bağlı olduğu partisine sadakatini en güzel bir şekilde göstermiş AK Partinin dağılmasını bekleyenlere Cumhurbaşkanı ile arası bozulur diye bekleyen hayalcilerinde hesabını bozarak Partimin her zaman hizmetindeyim diyen Davutoğlu bu mesajıyla da birliğin, hukukun, muhabbetinin hep var olacağını belirtmesi AK Partinin yoluna devam edeceğinin işaretini  vermesi AK Parti yapılanmasının sağlam temeller oluşturduğunun en somut örneği değil midir?

CHP’de kongre olur adaylar birbirine düşer.

MHP’de kongre kararı alınması ile adaylar çoğaldı ve birbirlerini suçlamaya başladılar. Böyle yapılar ne derecede başarılı olurlar?

Bir davaya gönül vermiş fertlerin hesabı dünya olmazsa başarı kendiliğinden gelir. Davutoğlu bunun en güzel nişanıdır.

AK Parti bu yenilenmeyle daha dinamik olacağını ümit ediyorum. Önemli olan Milletin sıkıntıları ile dertlenmek, ülke menfaatlerini ön planda tutmak bu görevleri asli görev bilmek. Bu erdemlik meziyetlerini taşıyan muvaffak olur.

On dört senedir iktidarda olan bir siyasi hareket yorgunluk göstermeden, taze bir kanla yoluna devem edecektir.  Yazımı yazdığımda 65. Hükümet üyeleri belli değildi. Yıldırım Başkanlığında kurulacak yeni hükümetin tüm üyelerine muvaffakiyetler dilerim.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co