Yıldıray Çınar ve Muharrem Erantepli

Yıldıray Çınar ve Muharrem Erantepli

Yıldıray Çınar ve Muharrem Erantepli

İhlas Kuzuluk Kaplıcalarında tatilin tadını çıkaran sevgili dostum Muharrem Erantepli’yi özledik, şöyle bir hatırını soralım dedik.. sesi Samsun dan geldi..

Samsun deyince benim gözümde : 7 yıl önce kaybettiğimiz Türk halk müziğini usta sesi Yıldıray Çınar aklıma geldi.

Bizde de edebiyat- şiir- deyiş sevgisi var ya Türkiye deki tüm sanatçılar bizden bir parça olarak görüm..

1970 yılı böyle yine bir yaz günü Pınarbaşı Kırkgöz, çınarın gövdesine yapılan tahta sahnede Yıldıray Çınar, Bediha Akartürk, Seyfettin Sucu, Kenan Temiz, İbrahim Tatlıses, Selahattin Cesur , izzet Altınmeşe ve tam bir yıldızlar geçiti..

Sahne başındayım.. Sahnede Yıldıray Çınar , Türküsü Badi Sabah selam söyle o yare böyle bir Türkü ve o günden beri içimde bir sevgi var Yıldıray Çınar’a karşı..

Şöyle yaşı 60 ve üzerinde olan Kahramanmaraşlılar Pınarbaşı ve Kalede konserlerin verildiği o yılları iyi bilirler..

Bad-ı Saba Selam Söyle O Yare

Mübarek Hatırı Hoş Mudur Nedir

Nideyim Yitirdim Yar Bulamam Çare

Mestane Gözlerinde Yaş Mıdır Nedir

O Nazlı Canana Uğrasa Yollar

Bize Mesken Oldu Kahveler Hanlar

Yarin Meclisinde Oturan Canlar

Hesap Etsin Aylar Yıllar Beş Midir Nedir

 

Emrah Eder Gam Bülbülüm Kafeste

Benim Arzuhalim Bildirin Yare

Kendim Gurbet Elde Gönlüm Sılada

Gitmiyor Kervanım Kış Mıdır Nedir

 

Ustamız Yıldıray Çınar : 1940 yılında Samsun’da doğmuştur.  Yıldıray ÇINAR, İlkokul 2. sınıfta saz çalmaya başlar, ilk konserini ilkokul bitiminde verir.

Bu sıralarda her delikanlı gibi aşık olur Yıldıray ÇINAR ve sevdiği  kız yüzünden Samsun’dan ayrılarak İstanbul’a gelir İstanbul’a geldiği tarih 1957′dir ve ilk işi yaşını büyütmek olur. O yıllarda devre kaybı gidenleri ”ceza olsun” diye en uzun süreli vatani görev olan bahriye sınıfına vermektedirler. Çınar içinde öyle olur.. o bir Bahriyelidir..

Merhum Şehit Başbakan Adnan Menderes ‘e gemide konser verir..Yıldıray Çınar için büyük bir başarı olur. Daha sonra, Başbakan Adnan MENDERES İspanya gezisine çıkar. Geziye çıktığı Giresun ve Gemlik adlı muhriplerden birinde de Yıldıray ÇINAR bulunmaktadır.Bu göreve özel izinle getirilmiştir. Görevi ise, aralarında telsiz-hoparlör bağlantısı bulunan iki muhripteki erlere moral vermektir. Bu gezi sırasında. Başbakan ona ”hiç radyoyu denedin mi” diye sorar.

Çınar mahçup, yok efendim der.., fakat askerde bulunduğu üç yıl içinde kendini radyo imtihanlarına hazırlamıştır. Vatani görev biter ve Yıldıray ÇINAR tekrar Samsun’a döner.

1959 yılının Mayıs ayında Atatürk’ün Samsun’a çıkışı dolayısıyla Samsun’dan Ankara’ya gönderilir saz çalmak için. Burada. kendi yaptığı sazla kendi bestesini okur.. ‘Yare Pazen Biçemedim’ adlı beste çok tutulur. Samsun’a döner ancak bir iş kurması gerektiğine karar verir. Mandolin.gitar bağlama tamir ve satışı yapan bir dükkan açar, ayrıca saz dersleri de verir.

1962 yılında Ankara Radyosu’nda açılan sınavı kazanır. Ankara Radyosu’nun ve Türkiye’nin en sevilen sanatçılarından biri olur.

Hayalleri gerçek olmuştur. İlk sahneye 1965 yılında Güney Park Gazinosunda çıkar. İlk turnesini de aynı yıl yapar. Türkiye geneli ve yurt dışı turnesi, bir yandan ise Radyo programları ve gazino çalışmalarının yanı sıra ‘Aman Dünya Ne Dar İmiş’ filmini çevirir.    Film çalışmalarına aralıksız devam eder. Radyo programları, yurtdışı turneleri, plak ve film çalışmalarını bir arada 1980-85′lere kadar devam ettirir. 1985-1990′lardan itibaren yalnızca film çalışmalarına ağırlık verir ve son yıllarda ise hiçbir faaliyet ve çalışma içerinde olmadığı görülür.

29 Mayıs 2007 de tedavi gördüğü hastaneden aramızdan ayrılır..

Muharrem Erantepli hocam bizi 1972 yıllara götürü verdi bir anda..

Bir ustayı , bir dostu bizde Samsun olunca ikisini bir arada bugün andık..

Selam olsun Samsun’a

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co