Yıl 2065 Kurtuluş Bayramı

Yıl 2065 Kurtuluş Bayramı

Yıl 2065 12 Şubat Kurtuluş Bayramı !..

2013 de çıkarılan : Milli eğitim yönetmeliği ile okulların Kurtuluş Bayramında tatil edilmemesi üzerine : Yeni nesil kurtuluştan habersiz bir hale geldi.

Bizde 12 Şubat 2015 Perşembe günün yapılan törenlere gidecektim ama, uyuya kalmışım rüya görmeye başladım..Rüyamda :

“ Valilikte haraletli bir tartışma var..

Evvel zaman içinde : Dünya da Türkiye denilen bir ülkede, Maraş Şehrinde kurtuluş Savaşı törenlerinin nasıl yapılacağı tartışılıyor..!

Kurtuluşun 145. Yıl dönümü !..yani 50 yıl sonrası yıl 2065

Şehrin Valisi, Belediye Başkanı, Esnaf odaları Başkanları oturmuş, Kurtuluş Bayramını nasıl yapalım, bu bayram törenlerini bir gören var mı diyor soruyorlar?

Biraz kulak verdim: uzun yıllardır yapılmamış, yeniden o milli ruhu canlandırmak için bir festival havasında kurtuluş töreni yapmak istediklerini gördüm..

Şehrimizin Sanal gazetecisi, teknolojinin imkânlarından yararlanarak söz alıyor:

Başlıyor Kurtuluş Savaşını anlatmaya:

1919/1920 çetin geçen bir kurtuluş savaşı hikayesi !..

Önce İngilizler/ sonra Fransızlar işgal ettiler Maraş’ımızı !..

Tam 145 yıl önce bugünlerde Maraş şehrinde

22 gün 22 gece Maraşlı can aldı, can verdi, kazma , kürekle topu, makinalı tüfeği olan Fransız ordusunu yenerek, şehrimizden düşmanı kovdu..

Dünya da ve Türkiye de fertlere verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası, Gazi Mustafa Kemal ve TBMM tarafından 5 Nisan 1925 yılında Maraş Şehrine verildi.

TBMM Halkının yüzde yüzü Kahraman olan bu şehrin adının değişmesi gerektiğini ve dünyada tek istiklal Madalyalı Şehir olan Maraş’ın bundan böyle Kahramanmaraş ismi ile çağırılması gerektiğine karar vererek şehrin adını değiştirdi..

1920 yılından sonra Maraş’ta çete bayramı kutlanmaya başladı.

Çete- suç örgütü ile karışması üzerine – 12 Eylül 1980 den sonra 12 Şubat Kurtuluş Bayramı ismi verilen Kurtuluş Bayramı 2014 yılına kadar her yıl resmi kurumların tatil, okulların tatil olması ile 94 yıl aralıksız halk vatandaş, devlet erkanının katılması ile kutlandı..

2015 yılında Kahramanmaraş’ın Düşman işgalinden Kurtuluşunun 95. Yılında okullar tatil edilemediği için bugünden sonra Kahramanmaraş’ın düşman işgali törenlerini pek gören olmadı.

Beyler: 2015 yılında ben orta okul 1. Sınıf öğrencisiydim, okuldan kaçarak 12 Şubat Kurtuluş Bayramı törenlerine gittim.

Polisler etrafa demir parmaklıklar koşmuşlardı.. tören alanına pek inemedik uzaktan baktık..

Çeteleri, davul çalanları görmüştüm.. o günden sonra göremedik..

Birkaç yıl , sadece protokol için yapılan 12 Şubat Kurtuluş Bayramı (Çete Bayramı) törenlerine sadece devlet erkanı gitti..

Protokol üyeleri için: yapılan kurtuluş törenlerinin nasıl olduğunu bilemiyoruz..

Biz ortak okul, Lise , Üniversite, sonra gazetecilik, yurt dışı görevleri ve bugüne geldiğimizde şehrimizin kurtuluş törenin nasıl yapıldığını bilemiyorum, sadece gazete arşivleri, kitap ve dergilerden öğrenmeye çalışıyorum..

Her yıl 12 Şubat ‘da okulların açık olması sebebi ile tören hiç görmedim, sadece biz değil halkımızı görmedi..katılmadım nasıl olduğunu bilemiyorum, Sadece tarih kitaplarından, sanal alemden bilgi sahibiyim..!

Milli ruhumuzu kayıp etmemizin sebebi:  2013 de yönetmelik çıkaranlar, 2015 de okulları tatil etmeyenler, örf , adet, gelenek , göreneklerimizi bir çırpıda silenler sorumludur..” dedi..

Uyandım: 2065 yılının teknolojisini, binalarını, insanlarını gördüm yaşadım..o günleri bir başka gün köşe yazımda anlatacağım…

Tarih af etmiyor..

Bugün : Maneviyatımızı yok edenler yarın bunun hesabını tarih önünde : Pek de güzel anılmayarak hesabını vereceklerdir..

Mesele olan tarihi doğru akış vermek gerekir..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Yıl 2065 Kurtuluş Bayramı” için 2 cevap

  1. cevdet alperen dedi ki:

    YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYARSAK DÜŞMAN BİZDEN KORKAR .DOSTLARDA BİZE GÜVENİR. ÜMİTSİZLİĞE YER YOK.

  2. Site Yönetimi dedi ki:

    Cevdet hocam güzel diyorsun da
    Maneviyatımızı kayıp ediyoruz..
    Millet olma aşkımızı kayıp ediyoruz.. bu küçük işler sonra dağ olarak karşımıza çıkıyor..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co