YGS Sınavı

Anasayfa Genel 09 Nisan 2014
YGS Sınavı

23 Mart 2014 Pazar günü 2 milyondan fazla öğrencimiz sınava girdi.  Öğrencilerimizin istikbalini şekillendiren bir sınav.  Bir yıl boyunca canhıraç bir çalışmanın ürününü almak üzere öğrencilerimiz bu sınava girdi. Herbir öğrenci  ayrı ayrı ülkenin istikbalde  alacağı  durumda söz sahibi olacaklar. Onlar ülkemizin geleceğidir. Onlara  güveniyoruz ve güvenmeliyiz. O öğrenciler ailelerinin birer güven kaynağıdır.  Her ebeveyn onlardan ümitvar.

Bir değerli dostumun oğluda bu sınava girenler arasındadır. Kendisi anlatıyor. Eve geldiğinde nasıl geçti sınav diye soruyor.. Bilmiyorum baba. Ne olacağınıda anlamayacağım. Çünkü ÖSYM sınav sorularını yayınlamayacakmış. Ne yaptığımızı karşılaştırma imkanımız yok. Çok üzlüyor öğrenci.  Baba da çok üzüntü içinde . Benim oğlumu  ÖSYM yetkililerinin üzme  hakkı yok diyor.

İşin doğrusu buna ben de bir anlam veremedim. Neden sorular kamu oyuna duyurulmuyor.? Öğrenciler kendi durumlarını  irdeme hakkına sahip değil mi ? Her yıl basın yolu ile sorular kamuya açıklanıyordu. Bu yıl neden  bundan imtina ediliyor. Her öğrenci isterse dilekçe verip soruları isteyecekmiş. Böyle şey olurmu.?  Bu yanlış bir uygulamadır. Ne sakıncası olmalı. ? Soruların kamuya açıklanmasında ne gibi zararlar olabilir.?

Soruların açıklanması öğrencilerin kendilerini değerlendirme imkanıda olur. Öğrenci çözemediği soruları neden çözemediğini araştırma  imkanıda vardır.

Eğitimci arkadaşlar bunu bilir.  Sorular  öğrencilere verilerek onların kendilerini yenilemeleri sağlanır.

Bu doğru bir anlayış değildir. Sorular öğrencilerin istifadesine sunulmalıdır. Daha sonraki  sınavlarda nerede hata yaptım? Neden böyle cevap verdim ?,hangi konularda eksiğim oldu gibi yargı değerleri oluşur.

ÖSYM bu hatadan derhal dönmelidir. Sınavlarda çıkan sorular  ve doğru cevaplar kamu oyuna açıklanmaldır.

Öğrencileri üzmek ,ailelerini üzmek doğru değildir. Böyle bir davranış kimsenin faydasına değildir.  Kimsenin faydasına olmayan  uygulamalardan vazgeçilmelidir.web forum

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co