YETİM BAŞI OKŞAMAK

YETİM BAŞI OKŞAMAK

Yusuf Bülbül kardeşimden kısa bir e posta aldım, diyor ki “Kahramanmaraş Merkez İlçede yaklaşık 350 yetim çocuğa her ay düzenli olarak aylık 100 TL nakdi yardımda bulunan ve her ay gönüllü aileler aracılığıyla yetim aileleri evlerinde ziyaret ederek ayni, sosyal ve psikolojik destek sunan Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği( Kahramanmaraş İHH) Sıcak Kış Projesi kapsamında Kahramanmaraş’taki 171 yetim çocuğa mont, kışlık çorap, atkı, ve bere hediye etti.Kışlık giysilerini alan çocukların mutlulukları gözünden okundu…”

İHH Kahramanmaraş gönüllülerinin bu çalışmalarını yakından bilen biri olarak, ekibi tebrik ve takdir etmek istedim. Bu vesile ile de boşanmalara ve ardından gelen yetim öksüzlere dikkat çekmek istiyorum.

Şunu da hemen belirteyim nice annesi ve babası olan çocuklar vardır, biliyorum ki ilgisizlikten yetimden daha zor şartlarda büyüyorlar. Yani yetim deyince sadece aileden yoksun çocuklar düşünülmemeli, özellikle yakınlarımızdaki tüm çocukların ihtiyaçlarını karşılama adına elimizden geleni yapmalıyız. En önemlisi de, şu boşanmaları durdurmamız gerekiyor.

YASALAR HER ZAMAN YETERLİ OLMAZ

Terörden sonra ülkemizde ana gündem maddelerin başında boşanmalar, aile içi şiddet geliyor.

Son dönemlerde kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçların arttığını ve bunun için cezai yaptırımların arttırılmasının çeşitli platformlarda  dile getiriliyor.

Meclisimiz kadına şiddeti önlemek, boşanmaların önüne geçmek için bir dize yasalar çıkartıyor, medyadan takip ediyoruz. Ama biliyoruz ki yasalar hiçbir zaman tek başına yeterli olmamakta.

Bir cezanın etkin olması için caydırıcı olması elbette önemlidir. Bu nedenle cezaların arttırılması cezanın etkisini de arttıracaktır. Ancak her zaman söylediğimiz gibi en fevkalade yasalar dahi bu sorunu çözmeye tek başına yeterli olmadığı gibi, bazen ters sonuçlarda verebilir.

20 yıl önce boşanma oranları ilimizde % 5 lerdeyden , Kahramanmaraş’ta boşanma oranlarının artığına dikkat çeken bir yazı yazmıştım, yılda birde gelişmeler doğrultusunda değerlendirmeler yapıp, boşanma oranlarının azaltılması gerektiğini belirtiyordum. Ama her yıl arttı, çünkü erken teşhis yapılmadı, şimdi arayışlar ve tedbirler aranıyor, inşallah çözüm bulunur.

Aslında boşanma bir haktır, biz daha çok dağılmış aile çocukları ile yaşadığımız olumsuzluklardan dolayı bu yazıları kaleme almıştık ama çözüm de bulamadık.

ŞİDDETİ ÖNLEMEK GEREK

Bunun için gerekli olan zihinsel dönüşüm gerekiyor, ancak tüm kurum ve kuruluşların işbirliği içinde çalışmaları ile bunun sağlanması mümkün görünüyor, sondönemde de bu yapılmak isteniyor anladığım kadarı ile.

Bir yandan kız çocuklarının zorunlu eğitim yaşının yükseltilmesi ve kadının istihdama kazandırılması öte yandan da erkek çocukların toplumsal cinsiyete duyarlı şekilde yetiştirilmesi ve yetişkin erkeklere de bu bilincin aşılanması kaçınılmazdır.

Bunun yanında Peygamberimizin aile hayatı çocuklarımıza hikayeleştirilerek anlatılabilir. Dağılmış ailelerin yaşadıkları sıkıntılar dizi filimler halinde projelendirilip, medye da bu konu da daha fazla yazılar yayınlanabilir. Yani sorunun çözümü eğitimden ve ekonomiden geçmektedir ve eğitimin kapsam alanı içinde de mutlak dini değerler sunulmalıdır diye düşünüyorum. Bir insan ya Allah’tan korkacak ya da yasalardan. Her ikisinden de korkmuyorsa, ne yapabilirsiniz ki! Bu vesile ile aile korunmalı, yetim başı okşayarak iyilikleri yaygınlaştırmak gerekiyor. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co