Yerel Basın ve Gazeteciliğe Merak Edenler

Yerel Basın ve Gazeteciliğe Merak Edenler

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İletişim bölümü öğrencileri ile geçtiğimiz hafta bir araya geldik. Öğrencilere, sağlıklı iletişim, habercilikte fotoğrafın önemi, yerel basının sorunları, televizyon haberciliği ve Maraş’ta basının gücü gibi konularda sunum yaptım.

Gazetecilikte, 25 yılı geçkin tecrübemizi öğrencilerle paylaştık. Bazı gençler gazeteci olmak istiyoruz ancak Kahramanmaraş’ta nasıl gazeteci olacağımızı bilmiyoruz, neler yapmamız gerek, gazeteci olduğumuzda ne kadar maaş veriyorlar gibi sorulara cevap vermede zorlandım. Çünkü son yılları saymazsak, güçlü bir yerel basınımız hiç olmadı. Çocuklara maddi açıdan pek doyuma ulaşamayacaklarını, manevi açıdan ise gazeteciliğin zor olduğunu belirttim.

GÜÇLÜ YEREL BASININ YAPTIRIMI DA GÜÇLÜ OLUR

Evet, Maraş’ta güçlü yerel basının oluşması gerek. Bunun için hem gazete patronlarına, hem de muhatabı olan sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımıza önemli görevler düşüyor.

Bu günlerde gazetelerin birleşmesi gündemde, hala gündemde mi bilmiyorum, yerel gazetelerimizin birleşmesi gerek. Bu güç birliği onların da yaptırım güçlerini artıracaktır. Kurumsallaşmış yerel basın, haber almadan tutun, okuyucuya ulaşma, sorunların dillendirilmesi ve çözümüne varana kadar etkili olur. Hatta güçlü bir yerel basın,  muhalefet olduğu gibi aynı zamanda güçlü bir iktidar destekçisi rolünü de üstlenebilir.

Gazete güçlü olunca, kentin en uç noktalarına kadar muhabirlerini habere gönderir habercilikte bir numara olur. Güçlü köşe yazarları ile olayları yorumlar, toplumu aydınlatır…

Böylece yönetime de destek olmuş olur.

AKİL İNSANLARI GAZETECİLER CEMİYETİMİZ TOPLAYABİLİR

Tabi gazetelerin güçlenmesi için, güçlü bir sivil topluma ihtiyaç vardır. Örneğin, geçtiğimiz hafta Mehmet Parlakyiğit kamuoyuna bir çağrıda bulunarak, şehrimizin sorunlarının çözümünde akil insanlar toplansın önerisinde bulundu. Bu çağrı karşılık bulmalıydı, bir sivil toplum örgütümüz bu çağrıya öncülük yapmalıydı. Bir gazete de bunu yapabilirdi. Olmadı, Gazeteciler Cemiyetimiz birlikte bu hayırlı işe öncülük yapabilirdi. Ben şahsen Kemal Sayın kardeşimizden hala bu çağrıya öncülük yapmasını bekliyorum.

Kolay mı? Eee zor da değil! Yapılırsa ne getirir, ne götürür? Çok şey getirir, biraz da sizi yorar bunu biliyorum. Ama yorulmadan bir işten sonuç olmanız mümkün değil.

Şunu söylemek istiyorum, gazeteciler kentin ortak aklını temsil ederler, söylenmeyeni söyler, yazılmayanı yazar, hizmet alanlarını tetikler vs.

Boşuna dememişler, basın 4. kuvvet diye, bazen bu kuvvet ikinci hatta üçüncü sıraya koyulur, sıralaması çok önemli değil, bildiğimiz bir şey varsa, basın bir güçtür. Bu güçlü sektörü gençleri çekmemiz gerek. Bunun içinde Kahramanmaraşlı gazete sahiplerine önemli görevler düşüyor. Gerek Ticaret Meslek Lisesinde ve gerekse üniversitede eğitimlerine sürdüren gençlerin önü açılmalı.

Gazeteciliği seven çocuklarımıza fırsat verilmeli.

Sonuç olarak gazetecilik mesleğinin güçlenmesi için alt yapı ve personel sorununun çözülmesi gerekiyor.

Bunun içinde eğitimli gençlerden yararlanmalı, kendimizi yenilemeliyiz. Zira işinin gereğini yerine getiremeyenler zamanla gereksiz duruma düşeceklerdir.

M.Kemal boşuna “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir…” dememiş.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co