Yeninar: “Tarhana Sektör Oldu”

Yeninar: “Tarhana Sektör Oldu”

Kahramanmaraş Tarhana Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Kuruldu.

Yeninar: “Tarhana Sektör Oldu”

 

KAHRAMANMARAŞ/ Kahramanmaraş Tarhana Üreticileri ve Sanayicileri Derneği kuruldu, Kurucu Başkan Halit Yeninar, “Tarhana artık bir sektör haline geldi” dedi.

     Son 20 yıldan beri özel sektör tarafından üretilen ve hazır tarhana olarak isimlendirilen Kahramanmaraş’ın tarihi tarhanası için tarhana üreticileri bir araya gelerek dernek kurdu.

    Kurucu üye olarak: Halit Yeninar, Samet Çiftaslan, Ali Kökenüz, Yılmaz Terliksiz, Ali Başkonuş, Harun Reşit Özpınar, Osman Türkel kurucu üye oldu.

    Dernek açılışına Bakkallar ve Şekerciler Odası Başkanı Şeref Özsoy da katıldığı açılış töreninde bir konuşma yapan kurucu başkanı Halit Yeninar: Tarhanamızın geçmişi 15. Yy kadar uzanan atamız, Yavuz Sultan Selimhan Mısır Seferine giderken Ordusuna gıda ihtiyacını karşılamak için Maraş halkına, sağlıklı, besin değeri yüksek, çabuk bozulmaması sebebi ile azık olarak hazırlatmıştır. O günden bu güne kadar Kahramanmaraş tarhanası olarak bilinmekte ve bugün fabrikasyon olarak üretilmekte ve halkımıza sunulmaktadır.

     Kahramanmaraş Ticaret Borsası tarafından tarihi üretim tekniği ile tescil yaptırılmış artık sektör olarak yurt içi ve yurt dışına satışı yapılmaktadır” diye konuştu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co