Yeni yıl ne oluyor ?

Yeni yıl ne oluyor ?

YENİ YIL NE OLUYOR ?

Cevdet ALPEREN

Bir tanıdığım hanım öğretmen ,elektornik ortamda bir yazı paylaşmış. ” Yeni yıl heyecanı yaşıyorum .” diye.   Doğrusu çok üzüldüm . Hem kendi haline ,hemde memleketin haline. Bu dediğim hanım ilk okul öğretmenidir. Düşünün artık onun elindeki yavrucakların halini.

Bazan durum  o kadar  beni etkiliyor ki üzüntümden saçlarımın  döküldüğünü görüyorum.
Hep düşünüyorum. Yeni yıl diye bir günü  “Yılbaşı” etkinlikleri ve eğlenceleri adı altında bir Müslüman Türk insanının kutlamasına şaşırıyorum. Bunu da sevinçle karşılıyor.  Sanki “ömrümden bir yıl daha  gitti”  dercesine seviniyor.  Bu kadar saçmalık nasıl olur tahayül edemiyorum…

İnsan ömrünün kaybolmasından dolayı nedamet duymalı. Üzülmeli. Bir  sene daha gitti. Neler eksik yaptım? Neler yapamadım? soruları  altında  kendini hesaba çekmeli  diye düşünüyorum.

Ölüm kapıma bir yıl daha yaklaştı. Acaba  arkamdan bir akar çeşme bırakabildim mi ? Çocuklarımıza ,torunlarımıza ne yapabildik.? Ülkemiz  adına neler ortaya koyabildik.  Ölüm bizi yakalamadan önce daha  neler yapabiliriz.?

Artık bu yılbaşı kutlamaları safsatalarından kurtulmalıyız. Hıritiyanların geleneği ve uydurdukları dini inaçlarını bizim  bayram havası ile kutlamamız neyin nesi. ?

Okullarımızda bunu anlatmalıyız. Ailelerimiz bu  sevdadan vaz geçmeli.   Özellikle ilk okullarda  çocukları çok ciddi bir şekilde etkileyen bu yılbaşı  hediyeşmelerinden derhal vazgeçilmelidir.

Sınıf öğretmenleri kendilerine yılbaşı dolayısıyla hediye getirenlerin hediyelerini kırmadan dökmeden , güzelce izah ederek geri göndermeli.

Bizim kendi dini ve milli bayramlarımız var. O günleri canlı tutalım. O günleri  dersliklerimize taşıyalım.  Biz  o kadar aciz  milletmiyiz ? Bizim kutlanacak günlerimiz yok mu ?

Hep beraber  bu yılbaşı sentromunu  hayatımızdan çıkartalım. Bir tarihtir. Diğer günler gibi. Ancak Hiristiyanların bir bayramı olabilir. Müslüman Türk çocuğunu hiç  mi  hiç ilgilendiren bir  durum değildir.

Yılbaşı ne Aleviyi,ne Kürdü ilgilendirir. İslamın çerçevesi içine giren hiç kimseyi ilgilendiren kutlanacak veya sevinilecek bir önemli gün değildir. Sadece diğer günler gibi takvimlerden koparılan bir zaman dilimidir.

Kendimiz olmalıyız. Kendimize dönmeliyiz. Kendi değerlerinden,kültüründen,inançlarından uzaklaşan toplumlar,başka kültürlerin ve inançların eğemenliği altına girerler ve yok  olurlar.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co