Yeni yıl muhasebesi

Yeni yıl muhasebesi

Takvim yapraklarının her gün koparılması ile 365 günü tamamladığımızda yeni yılın geldiğini anlıyoruz..! bir yıl içinde kutlamayı değecek bir olay olmadığını da görüyorum..
Yazın sıcak günlerinde Allah’ın emri olduğu için sıcak ve zor şartlarda aç susuz oruç tutar , bir ayın sonunda kutlama ve bayram ederiz, niye aç ve susuzluktan kurtulduğumuz gibi Allah’ın vereceği mükafatın karşılığı ile sevinir, bayram ederiz..
1918-19 de çetin geçen İngiliz işgali sonrasında , Fransız işgali ve Ermeni çetelerin soy kırımı yapmaya başlaması ile baylayan milli mücadele sonunda 250 bin nüfuslu şehrin nüfusu 35 bin’e düşmüş ve bunca şehitten sonra , kurtuluş savaşı kazanılmış, şehitlerimize Fatiha okuma, onları rahmetle anmak için “Kurtuluş Bayramı “ yaparız gayet tabiî ki..
Mekke’nin Fethi’nin 1384 yıl dönümünü kutlasak eh tamam diyeceğim.. Hicretten 8 yıl sonra Sevgili Peygamberimiz Mekke’ye yürüyerek Mekke’yi fetih etmiş , Müslümanların eline geçmişti..
11 Ocak 630 sabahı İslam Ordusu savaş pozisyonu aldı. İslam peygamberi (SAV) efendimiz Muhammed (SAV) ordusunu 4 kola ayırdı ve ordusuna şu emri verdi:
“Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz.”
Sevgili Peygamberimiz Muhammed (SAV) efendimiz, hareket emri verdi ve Fetih Suresi’ni okuyarak Mekke’ye girdi. 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid’in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğinindeki küçük bir saldırıyı geri püskürttü.
Sevgili Peygamberimiz Muhammed (SAV) Mekke’ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan’a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kabe’ye yöneldi. İsra Suresi’nin 81. ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe’yi tavaf etti.
Bunun için yeni bir yıl kutlaması yapa biliriz.. Mekke ‘nin fetih’ni kutlaya biliriz.. ama bir takvim yılının sonunu hangi yüzle kutlayacağız..
Komşularımız : ABD işgali ile Irak da 5 milyon insan ölmüş, bir bu kadar insan vatanını terk etmiş dünyaya dağılmış, hergün kan ve göz yaşı var bunun için mi yıl baş kutlayacağız..!
Suriye : her gün yüzlerce kişi ölüyor..Irak- Ürdün, Amman, Türkiye kaçıp canını kurtaranların Türkiye bölümündekiler şanslı, Irak, Ürdün, Amman dakiler ise Açlık, Susuzluk, yoksulukla mücadele ediyorlar.. Türkiye sığınmacı olarak gelen iyi yeyecek ekmekleri var, Pasaport ile gelen veya sınırı geçerek gelenler ev kiralayıp kalanlar aç ve soğuk da titrerken biz hangi yıl başını kutluyoruz..
Mısır da Müslümanlar her gün öldürülüyor, Mayamar da Müslümanlar diri diri yakılıyor, Çinde Müslümanların derisini yüzüyorlar, dünyanın neresinde Müslüman varsa orada kan ve göz yaşı varken, biz hangi yıl başını kutluyoruz ?..
Gezi Parkı – 17 Aralık operasyonları ile Türkiye de yatan, İran- Irak-Suriyeli vatandaşların paralarından 6 trilyon doları yurt dışına AB – İsviçre bankalarına kaçarken , ülke ekonomisine büyük zarar verenlerin şerefine mi yıl başı kutlayacağız?
Kurban Bayramına ve Kesilen Kurbanlara karşı çıkan sözde hayvan hakları koruyucuları, yıl başı dolayısı ile milyonlarca hindiyi vahşice keserken, onların yıl başısını mı kutlayacağız..?
2013 yılını şöyle bir masaya yatıralım, kendi hayatımıza, ülkemiz hayatına, dünya ve çevre devletlerdeki hayat tarzlarına bakalım , bir yıl sonunda kutlamayı değecek ne var ?
Kurban kesmek yasak- Yılbaşı için Hindi kesmek doğal, her ikiside hayvan arada fark ne ?, onlar yılbaşında hindi kesince medeniyet , biz kurban bayramında kurban kesince vahşet oluyor, böyle bir zihniyetin bayramını kutlayacağız ?..
Konya da 40 günlük bebek soğuktan donarak öldü, hepimiz insanız her halde onun donarak ölmesinin yılbaşısını mı ? kutlayacağız !..
Yüzde 99 Müslüman olan ülkede, içki, humar ve Piyango olur mu ? bu nasıl bir Müslüman ülke ki Hıristiyanların noalini kutluyor, Hicri Yılbaşını kutlamıyor ?
Milli Piyango biletim yok, kesilecek hindim de yok, bu geceye özel kutlama yapacak hayatımda bir özellikte yok, onun için ben her zaman olduğu gibi yatsı namazından sonra yatar uyurum..
Size de tavsiyem bu bugün erkenden yatıp uyuyun ! çünkü kutlama yapacak bir şey yok, Kahramanmaraş’ın gece kondu mahallelerinde ahırlıklarda kalan Suriyeli kardeşlerimizin aç ve soğuktan nasıl titrediğini düşünün , sonra da yılbaşı kutlaması yapabiliyorsanız yapın !..
2014 yılının mutluluk, huzur ve sağlık getirmesini dilerim..
İyi günler..
31 Aralık 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co