YENİ ÖZEL OKULLAR, DERSHANELERDEN FARKLI OLACAK MI?

YENİ ÖZEL OKULLAR, DERSHANELERDEN FARKLI OLACAK MI?

Dershaneler artık yok!  Gelecek yol çoğu temel lise olma kararı verdi. Bunun yanında, yeni özel ortaokullarda açılacak.

Bu süreçte ilimizde birçok dershane, iki veya üçü hariç özel okula dönüşme kararını vermiş durumdalar. Mevcut özel okulların yanı sıra, yeni okullar açıldığında tatlı bir rekabet ortamına girileceğe benziyor. Tabi açılacak yeni özel okulların sisteminin oturması öyle kolay olmayacak. Bazılarının bahçesi olmayacak, alt yapının dışında iyi bir kadro kurmaları gerekiyor. Çünkü kendilerinin ifadesine göre, hem dershane ihtiyacını karşılayacaklar, hem de okulda müfredatı uygulayacaklar. Böyle olunca eskiden dershane ortamında yakaladıkları başarıyı yakalama imkânı bulamayacaklar.

Aslında dershanelerin çoğu dönüşüme karşıydılar. Kurulu sistemlerini bozmak istemiyorlardı, kendilerince haklıydılar.  Bense tersini hep baştan beri iddia ettim. Okullaşmanın eğitim açısından(öğrenci merkezli düşündüğümden)daha iyi olacağını savundum.

KENTİMİZDE SON DURUM NE?

Dershaneden okula dönüşenler, kentimizde başvurularını yaptılar. Edindiğim bilgiye göre Fem gurubunun 4 okul başvurusu kabul edilmiş. İl genelinde 14 başvuruları olduğunu duymuştum. Final iki dershane adına başvurusunu yaptı, bu gün yarın onay bekliyorlar.   Pi Analitik 2 Yine Çözüm, Meram ve Zirve Dershanelerini de başvurularını tamamlamış bulunuyorlar.

Final Dershanesi Müdürü İbrahim Gülsü, 12 sınıflarda kayıt sorunu yaşamayacaklarını, ara sınıflar için durumun ne olacağını bilemediğini belirterek, yapılacak teşviklerin kendilerine göre en önemli konu olduğunu söyledi.

Kendi yaptığım araştırmalara göre, ilimizde lise son sınıf öğrencileri başta olmak üzere , liseye devam eden öğrencilerin büyük çoğunluğu temel lise kayıtlarını yaptıracakları doğrultusunda.

Dershanecilerin beklentisi, eğitimlerini devam ettirecek kadar öğrenci kaydı… Bunun yanında en az öğrenci başına 3,5 bin lira teşvik… Haydi hayırlısı…

Tabi önümüzdeki yıl liselerde görev yapan öğretmenleri bekleyen sorunlarda ortaya çıkacak,  norm kadro fazlası konumuna düşebilirler.  Çünkü lise son sınıflardaki öğrencilerin temel liselere geçmesiyle sınıf mevcutlarında azalma görülecektir.  Norm fazlası olunabilir. Tabi bunların hepsini de inşallah bakanlığınız çözecektir.

Bir vatandaş olarak beni ilgilendiren tarafı, bu okulların başarısının sisteme getireceği artılar olacaktır. Bu okullarımız, özel olmanın avantajı ile daha kurumsal çalışıp, daha başarılı olmak zorundadırlar. Şu anda Beyza Lisesi, Kipaş  ve Kahramankent Lisesi çalışmaları ile başarılarını ispat ettiler.

Aynı başarıyı biz bu yeni okullarımızdan bekliyoruz. Ciddi bir kadrolaşmaya giderlerse ki bunu baştan yapan kazanır.

Sosyal etkinliklere yer vermeliler, koru, tiyatro, resim, yarışmalar v.b manevi değerleri ön planda tutanlar Maraş’ımızda çok güzel bir yere gelirler diye düşünüyorum.

TEMEL LİSELER DERSHANELER GİBİ BAŞARILI OLAMAZ İDDİASI

Hafta içinde bir internet sitesinde,  temel liseler başarı olamaz başlıklı bir yazı kaleme alınmıştı.  Yazıda; “ Resmi okullarda öğrenim gören öğrencileri devşiren dershaneler, resmi okulların eğitim başarısını dershanelerle sahipleniyordu. Şimdi lise eğitimini de kendisi verecek temel liselerin, dershanelerin yakaladığı başarıyı yakalayamayacağını düşünüyoruz.  Çünkü resmi okullarda eğitim alan öğrenciler artık lise öğrenimini de temel liselerde görecekler. Temel liselerin, resmi okullarda verilen eğitim kalitesini yakalayamayacağını düşünüyoruz. Hem kaliteli eğitimi hem de dershane modelli hazırlık kurslarını beraber verecek olan markalaşmış eğitim kurumları dışında, dönüşümü yapılan bahçesiz kolej diye nitelendirilen temel liselere kayıt konusunda öğrenci velileri ve öğrencilere ciddi bilgilendirme ve rehberlik yapılmalıdır…” deniyordu. Tespite katılır mısınız bilmiyorum ama, ben kurumsallaşan bu okulların eğitime büyük destek vereceklerini, eğitimin kalitesini artıracaklarını düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co