Yemen Diyarı

Yemen Diyarı

YEMEN DİYARI…

Sevgili peygamberimiz baş tacımız, şefaatçimiz aleyhissalatu vesselama âşık Veysel Karani hazretlerinin diyarı…

Yemen; Peygamberimiz aleyhissalatu vesselamın” Yarabbi;  Şam ve Yemen’imizi bize mübarek eyle!” diye duâ ettiği belde, Yemen; İslam davetine ilk icabet eden belde…

Yemen gidip de gelemeyenlerin, yanık türkülere konu olan diyar “Ah o yemendir gülü çimendir giden gelmiyor acep nedendir.” Bir başka dizeler “ göğsü de çapraz düğmelim kimlere kandın Yemene gidenler gelmez mi sandın.” Yemen birçok meselelere şahit olmuştur. Fil vakasıyla ilk ihtilaf vuku bulmuş.

İlk yalancı peygamberin yemen de çıkması ayrı bir olaydır. Bu kritik bölge 1918 de  “Devleti âli” Osmanlının elinden çıkarak İngiltere’ye geçmiş kuzey ve güney olarak ikiye ayrılmıştır. Osmanlının elinden çıkan tüm ülkeler gibi Yemen de huzura hasret bir ülkedir. 1967 de güney Yemen İngiliz sömürgesinden kurtulur. Ancak kuzey Yemen Moskova kontrolünde sosyalist bir idarenin oluşu huzursuzluğun devamı anlamına geliyordu.

SSCB yıkılınca 1990 yılında kuzey ve güney Yemen birleşir Yemen Cumhuriyeti olur. 2011 Tunus la başlayan planlı senaryo “Arap baharı” diye Mısır, Libya, Yemen daha sonrada Suriye iç savaşla karıştı. Yemen de Zeydi  Husiler üçte bir nüfusa sahip olmalarına rağmen İran desteği ile karıştırmaya devam ettiler. Yıllarca Cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Ali Abdullah Salih’e karşı halkı kışkırttılar Cumhurbaşkanı direnmeyip istifa etti. Arabistan’a sığındı.

2012 de bütün partilerin ortak adayı olarak Cumhurbaşkanı yardımcısı El Hadi seçimi kazandı. Zeydi Husiler yine fitne çıkarmak için planlar yaptılar. Petrol zammını bahane edip başkent San’aya girerek 19 Ocak 2015’de Başbakanı bir gün sonrada cumhurbaşkanlığını kuşattılar Başbakan ve Cumhurbaşkanı istifa etmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Aden’e sığındı Husilıer İran’ın desteği ile stratejik yerleri ele geçirmesi üzerine tehlikenin boyutunu gören Yemen Dışişleri Bakanı körfez ülkelerinden acil müdahale talebinde bulunmasıyla 26 Mart da Suudi uçakları husi hedeflerini vurdu.

Yeterli mi? Değil…

Yemen’deki Müdahaleyi Türkiye, ABD, Fransa, İngiltere destekliyor. Husileri ise İran, Suriye ve Irak’taki İran yanlıları ve Lübnan da bulunan adeta bir karakol görevini yapan Hizbullah örgütü de destekliyor.  İran orta doğuda bir hesap peşinde, küresel güçler ayrı hesap peşinde İran’a dikkat! Yayılmacı politikasına göz yumulursa Basra körfezi ve orta doğuda üstünlüğü ele geçirme ve Pers imparatorluğu hayalini hayata geçirme planlarını her zaman canlı tutuyor.

Eğer ki; İran’ın Yemen de Suriye ve Irak’taki sinsi ilerleyişi önlenmezse Basra körfezi ülkelerini çok sıkıntılı günler bekliyor…

Bu hesaba dikkat!

Sonra geç olabilir.

Muhabbetle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co