Yedikuyular Kar Festivali’nin ikincisi yapıldı

Yedikuyular Kar Festivali’nin ikincisi yapıldı

Yedi kuyular Kar Festivali öncesi kayak yerinde inceleme yapıldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki terör operasyonları sırasında kullandığı iş makinesine teröristler tarafından atılan roketatar mermisi ile ağır yaralanan ve tedavi gördüğü GATA’da şehit olan Uzman Çavuş Adem Aktaş’ın acı haberi Kahramanmaraş’ı yasa boğdu. Bunun üzerine Merkez İlçe Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Kar ve Sucuk Festivali’nde tekrar düzenlemeler yapıldı. Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Ak Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Kahveci ve Belediye Meclis üyeleri, festivalin hazırlıklarını yerinde inceledi. İnceleme sırasında acı haberi alan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kaymakam Türköz’le birlikte bir açıklama yaparak; “Şehidimize karşı görevimizi yerine getirmek üzere yarın Elbistan ilçemizde olacağız.  Organizasyonları yerinde denetlemek amacıyla Yedikuyular mevkisine geldik. Ancak burada üzücü bir haber aldık ve hemşerimiz Adem Aktaş’ın şehit olduğunu öğrendik. Diyarbakır’ın Sur İlçesinde yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şahadet mertebesine ulaşan şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Festivalimizin eğlence kısmını iptal ettik. Ancak ekiplerimiz burada gerekli hazırlıkları yaptı. Aynı zamanda vatandaşlarımızda yarın piknik etkinliği için alana gelmek üzere planlar yapmış olduklarından alanda alt yapı imkanları sunacak bir ekip bulunduracağız. Vatandaşlarımızı orada mağdur edil mesesi için tedbirler alacağız. Kaymakamlığımızla birlikte şuan aldığımız karar bu yöndedir. Tekrar hepimizin başı sağ olsun” dedi.

IMG_8371

Kahramanmaraş Merkez Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz’de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Türköz, bu acı haberin kendilerini derinden üzdüğünü kaydederek şunları söyledi: “Pazar günü gerçekleştireceğimiz Geleneksel Kar Festivalimizin çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla Yedikuyular mevkisine geldik. Ekiplerin çalışmalarını yerinde inceledik ancak az önce aldığımız bir haber bizleri derin bir üzüntü içerisine soktu. 22 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Sur İlçesinde ağır yaralanan Elbistanlı Adem Aktaş’ın şehit olduğu haberini aldık. Şehidimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize de baş sağlığı diliyoruz. Bu çerçevede Pazar günü yapılacak olan etkinlikte eğlence kısmını çıkardık. Ancak belediyemizin yapmış olduğu hazırlıklar çerçevesinde ekipler buraya gelen vatandaşlara hizmet edecek” dedi.
Ak Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici’de konuyla ilgili bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Dulkadiroğlu belediyemizin bu yıl ikincisini düzenleyeceği festivalin çalışmalarını yerinde incelemek için Yedikuyular mevkisine geldik. Ancak burada acı haberi aldık ve hemşerimiz Adem Aktaş’ın şehit olduğunu öğrendik. Ben kederli alesine baş sağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASI (1)

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Yedi kuyular Kar Festivali’nin İkincisi de yoğun ilgi gördü. Festivalde Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yaklaşık 12 bin kişiye sucuk ekmek, ayran ve su ikramı yapıldı. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmada atılan roketatar mermisi ile ağır yaralanan ve Gata’da tedavisi sürerken şehit olan Elbistanlı Uzman Çavuş Adem Aktaş’ın cenaze töreni nedeniyle belediye tarafından festival etkinlikleri iptal edildi.   Cenaze nedeniyle il Protokolü festivale katılamadı.

DSCF9819

Bu yıl ikincisi düzenlenen Festival’e Kahramanmaraşlılar büyük ilgi gösterirken Festivale 14 bin’a yakın kişi kaldı. Trafik görevlilerinin ve Belediye görevlilerinin bütün uyarılarına rağmen, bazı vatandaşlar araçlarını yol kenarlarına park edince trafik sıkışıklığına neden olu. Festivalde Belediyenin dağıttığı sucuk ekmek ikramının yanında, vatandaşlardan bazıları kendi mangalını getirerek sucuk ekmek pişirdiler. Bazı esnaflarda çeşitli satışlar gerçekleştirirken, Dulkadiroğlu Belediye Meclis Üyesi Ali Dökme ise vatandaşlara Bertiz Bekmezi ile yaptığı Karsambaç’tan ikram etti. Vatandaşların tepelerden kaymaları ise görüşmeye değerdi.

Festival Kur-an Tilaveti okunması ile başladı. Daha sonra kürsüye gelen Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Sebuk Tekin Arslan bir konuşma yaptı. Arslan yaptığı konuşmada şunları belirtti;

DSCF9789

“Festival için günler öncesinden hazırlık yaptık. Şehidimizin haberini alınca hemen Konser, yarışma ve şenlik bölümlerini iptal ettik. Buruk bir festival havası yaşanıyor. Sabahın erken saatlerinde kendi imkanları ile festival alanına gelen Kahramanmaraşlılar ve çevre illerden ve ilçelerimizden gelenler oldu. Buraya gelen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sizlere Mehmet Akif’den bir beyit okumak istiyorum” sizlerden bir ricam var, burada iki saatlik bir eğlence için bulunuyoruz. Biz burada eğlenirken, zor ortamda görev yapan vatan evlatlarımız için duanızı eksik etmeyin” dedi.

Konuşmalarından ardından Festival alanına gelen yaklaşık 14 bin kişi yanlarında getirdikleri, naylon, leğen, teker lastiği çeşitli malzemeler ile tepelere çıkarak yadı ve günün keyfini çıkardı.

DSCF9790

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co