Yedi Güzel Adam mı ?

Yedi Güzel Adam mı ?

Yedi Güzel Adam  mı ?

Yetmiş güzel adam mı ?

19 Nisan 2014 akşam TRT 1 Yedi Güzel Adam dizisinin ilk bölümünü hep beraber heyecanla izleme imkanını bulduk..

Mehmet Akif Kültür Merkezinde yapılan galasının bir bölümünü izlediğimde bir şey anlayamamıştık ancak dizi olarak evre  izleyince bir şey ifade etmeye başladı..

Günlerdir : düşünüyorum Kahramanmaraş’ta yedi güzel insan mı ? var yoksa 270 güzel insan mı var ?

Açılış konuşmasında : Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “ Karacaoğlan’dan Yunus Emre’ye , Derdi çok’tan – Aşık Mahsuni Şerif’e Abdurrahim Karakoç’tan Necip Fazıl Kısakürek’e Ahmet Bertizlioğlu’dan Hayati Vasfi Taşyürek’e Kahramanmaraş’ın bilinen 300 ün üzerindeki ,” güzel adamının isimlerini rahmetle yat ederek konuşmasına başladı.. Kendilerine teşekkür ediyorum..

Maraş Güzel İnsanların harman olduğu yerdir..

TRT genel müdürü ve film ekibine teşekkür ediyorum.. ancak 13 bölümü oynadıktan sonra bir ikinci 13 bölüm çekilecekse lütfen sesimize kulak veriniz.. Yedi Güzel İnsan’ın ailesini onura ederken, ikiyüz yetmiş güzel adamın kalbini kırmayın !..

Ben dizi film uyuyarak izledim    !..

Uyumayı severim ! .. Bu yazımıda uyurken yazdım !..

Filmin otobüsle Adil Erdem Bayazıt’ın Maraş’a öğretmen olarak gelişinde : sözlerini Hayati Vasfi Taşyüreğin yazdığı “ Duysun dağlar taşlar duysun sesimi ! / Sensiz geçen günler verdi dersimi !” Türküsünü dinleyerek şehre girdiğini gördüm..

Film kambur eminesi var ya : Aslında güzel kadın !.. aynaya baktığında : Hayati Vasfi Taşyüreğin Türk sanat müzüğüne bestelenen eseri :  Güzel saçlarını dağıtmışsın !.. / Ayna ile taraklarla küskünmüsün ? …çalıyordu..

İstanbul sahnesi çekilirken: Kahramanmaraş’ın büyük şairlerinden Aşık Yener’in ünlü eseri – Türk Sanat Müzüğünde  Emel Sayın dilinden ,” Kız sen İstanbulun neresinden sin !.. dinlemeye başladığımı hatırlıyorum..

Filmin nişanlı sahnesinde, başörtüsü ve elbise olan bölümünde Emine’in iade ettiği sahnede : Abdurrahim Karakoç’un  Mihbribanı çelmaya başlıyor: “ Sarı Saçlarını bağlamışım gönlüme Çözülmüyor mihriban !

Kara Lise hikayesinin yazıldığı yerde : Aşık Mahsuni Şerefi’in .” İnce ince bir kar yağar fakirlerin üzerine !  Türküsü ve müziği ile Aşık Mahsuni şerfi dinliyorum..

Cinayet ve idam sahnesinin yapıldığı yerde : Ustad Necip Fazıl Kısakürek’in Zindandan Mehmet’ime şiiri pek de güzel yerine oturduğunu görüyorum..

Filmin her karesine baktığımda bir şairimizi, bir yazarımızı görüyorum, sonra diyorum, bu yedi güzel adam değil, Yetmiş güzel adam olsa yine yeterli olmaz diye bağırarak uyanıyorum..

Açılış konuşmasında : Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “ İçişleri bakanı iken vali Şükrü Kocatepe’in atamasını ben yaptım, sonra yanıma çağırdam, nereye gittiğini iyi bil söz ustalarının memleketine gidiyorsun ,” diye kendini uyardım..

Aynı uyarıyı : Yedi Güzel Adam dizisi için TRT genel müdürüne yaptım, burada dizi çekmek şiir okumak, yazı yazmak kolay bir iş değil Maraşlı şairdir, köşe taşıdır.. okur yazar söz ustasıdır..

Ama Kahramanmaraşlı şair ve yazar : Yedi Güzel Adamla sınırlanmalıydı.. şöyle bir bilgisayara, google.com .tr ye  sordum: 276 Maraşlı şairin ismini çıkardı karşıma, bir göz attım bir çok isimde daha burada yok.. yazarlar hiç yok..

Yedi Güzel Adam mı ?

Yetmiş Güzel Adam mı ?

İkiyüz yetmiş Güzel adam mı?

TBMM başkanlığı Maraş şehirine bir yazı yazar : Kurtuluş Savaşında yararlılık gösteren tüm halkın lissetini gönderin istiklal madalyası vereceğiz diye..

Maraşlı toplanır Ankara ‘ya cevap yazar: Maraş şehrinde savaş ‘ta yararlılık göstermeyen bir tek fert yoktur..

5 Nisan 1925 de Gazi Mustafa Kemal başkanlığında toplanan TBMM İstiklal Madalyasını Maraş Şehrine verir..

Dünyada tek istiklal madalyalı şehir Maraş’tır..

Maraşlı güzel insandır, her maraşlı bir şair ve yazardır.. Dedesinde, Nenesinde, Annesinde, Babasında, Kardeşinde mutlaka bir yazar vardır..

Her Maraşlı güzel adamdır.  sayıları milyonları aşar.. Maraşlı konuşurken kafiyeli , vezinli, heceli konuşur.. her sözünün altında bir hiciv vardır !..

Hepsi söz ustasıdır..

Cumhuriyet dönemi şari  ve yazarı bilinen şiirleri yayınlanan kişi sayısı 500’ün üzerindedir.. bunun hangisini yok sayalım ?

Saymayalım ama : dizi içinde bunların şiir veya isimlerinden söz edelim madem ki konumuz edebiyat..!

Filmimiz bir Kara Lise hikayesi yerine otursun , Türkiye Maraşlı yazar ve Şairleri tanısın diyorum.. ben uyumaya devam ediyorum.. !

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co