YEDİ DÜVELE RAĞMEN “EVET”

YEDİ DÜVELE RAĞMEN “EVET”

16 Nisan referandum seçimleri yedi düvele rağmen ülke düşmanlarının da hayır propagandalarına rağmen Türkiye “evet” tercihi ile tarihi bir karar verdi.

Millet 18 maddelik Anayasa değişikliğine “evet dedi.

İçerde ve dışarda bütün “evet” karşıtları birlik oldu. Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre, Avusturya, Fransa, İngiltere, ABD bir araya geldi. “Hayır” lehine çalıştı. PKK; YPG; PYD; DEAŞ, DHKP-C, FETÖ boş durmadı ellerinden geleni yaptılar…

“Evet” yüzde 51,4 “hayır” 48,6 bu seçimin galibi her ne kadar beklenen oyu alamasalar da “evet” tarafı olmuştur. Vatandaş hükümete, Cumhurbaşkanına, yapılan hizmetlere ihtarlı bir şekilde güvenoyu vermiştir. Bu ihtarı Cumhurbaşkanı ve Hükümetin dikkatle inceleyeceğine inanıyorum.

Seçimlerden iki gün önce Cumhurbaşkanı danışmanı Şükrü Karatepe’nin patavatsız bir şekilde “evet” çıkarsa eyalet sistemine geçilecek açıklaması hayırcıların ekmeğine yağ sürdü. Bu affedilecek bir açıklama değildir. İktidar büyük şehirlerdeki oy kaybının da sebepleri masaya yatıracaktır.

MHP tarafında ciddi bir hayır cephesi olmuştur. Bunun aksini kimse iddia edemez. Bunlara rağmen MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin desteği göz ardı edilmemesi gerek. Bir gerçek var ki; Bahçeli seçmenine bütünüyle sözünü geçiremedi.

Bahçeli’nin faydası olmadı diyenlere katılmıyorum.  Oy kaybı AKP içinde olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın acilen AKP içindeki riyakârları temizleyerek, daha dikkatli adımlar atması elzemdir

Anadolu ve Karadeniz “evet” tarafının ana gücü olmuştur. Daha önce PKK tarafından olmadık baskılara maruz kalan halk güvenli bir ortam bulduklarında hür iradelerini kullanarak, huzur içinde tercihlerini yaptı. HDP’nin kalesi olan yerlerden “evet” oylarında artış oldu.

AK Parti ve Cumhurbaşkanı bu sonuçlardan memnun olmadığı kesin ancak kazanılmasından da mutlu. Erdoğan bu sonuçları masaya yatıracaktır. Bu başarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyulan güvendir. Yoksa Hayır tarafı açık ara önde olurdu.

Sonuçları kaybetmesine rağmen sevinçle karşılayan CHP her zaman olduğu gibi boş durmayacak bu seçim meşru değil halkın yüzde 48 i sizi istemiyor diyerek yaygarayı basacak ve başladı da ey Kılıçdaroğlu! 1987 de siyasi yasakların kalkması da yüzde 51 oyla kabul edildi. İngiltere de Avrupa Birliğinden ayrılma referandumu da Yüzde 51 oyla kabul gördü. Artık anla seçimlerde yüzde 50.05 de olsa kazanan taraftır. Yenilgini kabul et milletin gönlünde yer yapmak için neler yaparım onun hesabını yap. Erdoğan girdiği 14 seçimi de kazandı. Sahi sizin kaçıncı yenilginiz?

Sakın bu aldığınız oyu küçümsemeyin! Yedi düvele karşı mücadelenizde bu büyük başarıdır.

Necip milletimizin geçmişinden aldığı tarihi misyonu yeni ufuklara taşıyacak, inanç birliği ile yeni hedeflere koşma zamanıdır.

Cesaretinizi kırma yok. Ümitsizlik asla yok…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co