Yazın Son Günlerinde Sıcak Havalara Dikkat

Yazın Son Günlerinde Sıcak Havalara Dikkat

Yazın son günlerini yaşadığımız şu günlerde, hava sıcaklıklarının devam etmesi nedeniyle ülke genelinde bunaltıcı havalar etkisini sürdürüyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Öğretim Görevlisi Hakan Avan, bunaltıcı havalarda oluşabilecek sıcak çarpmasına karşı dikkat edilmesi gereken önemli hususları anlattı.

Sıcak çarpmasını; çevre sıcaklığının aşırı yükselmesi ile vücut ısısının düzenlenememesi sonucu ortaya çıkan, organizmada önemli değişikliklere yol açan bir durum olarak tanımlayan Avan, sıcak çarpmasıyla ilgili şu önemli hususları açıkladı: “Vücut sıcaklığının tehlikeli bir şekilde 40 °C ve üzerine çıkması, beyin hücreleri ve damarlar başta olmak üzere hücrelerde hasara neden olur. Tedavi ivedilikle yapılmalıdır. Acil tedavi edilmeyen durumlarda şok gelişmesine, solunumun durmasına ve ölüme neden olabilmektedir.

Sıcak çarpmasında özel bir risk grubu bulunmamakla birlikte; yaşlı, çocuk, kronik hastalığı olanlar (diyabet, kanser, kalp yetmezliği vb.), böbrek hastaları, psikolojik rahatsızlığı olanlar, çok zayıf ya da kilolu olanlar özellikle sıcak havalarda dışarı çıkmamaları, çıkıyorlarsa da kendilerini koruyucu tedbirler almaları gerekmektedir.

Sıcak çarpmasından korunmak için güneş ışınlarının dik olduğu durumlarda mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır. Güneş ışığından koruyacak şapka, şemsiye ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar kullanılmalı, açık renkli, terletmeyen ve hafif kıyafetler giyilmelidir. Bol miktarda sıvı tüketilmesine, ve beslenmeye ve ilaç kullanımlarına dikkat edilmelidir.

Sıcak çarpmasının aşırı terleme ve tuz kaybı sonucu kas krampları, bulantı, kusma, vücut sıcaklığının 40 °C ve üzerine çıkması, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, anksiyete, halüsinasyon, davranış bozukluğu, sinirlilik, hızlı ve zayıf nabız, hızlı ve yüzeysel solunum gibi belirtileri görülebilir.

Sıcak çarpmasında, kazazede serin gölge ve havadar bir yere alınır, fazla giysileri çıkarılır, sırt üstü yatırılarak kol ve bacaklar yükseltilir. Bilinç kontrol edilir ve eğer bilinçsiz ise derhal 112 aranmalıdır. Kazazedeye çok soğuk olmayan musluk suyu ile duş aldırmalı, koltuk altı ve kasıklarına soğuk suyla ıslatılmış havlu veya bezler konulmalıdır. Vücudun bütün bölgelerine koyacağınız ıslak ve soğuk bezler ile vücut ısısı düşürülmeye çalışılır. Bu uygulamalara rağmen vücut ısısı düşmüyorsa, su dolu plastik poşetin içine buz ilave edilmeli ve vücut bölgelerine yerleştirilerek devam edilmelidir. Kesinlikle buz kütleleri kazazedeye direkt temas edecek şekilde uygulanmamalıdır. Kazazedenin vücut ısısının düşürülmesinde dikkatli olmak acele etmemek gerekmektedir. Isı saatte 1-1,5 °C olacak şekilde yavaş yavaş düşürülmelidir. Vücut ısısı 38,5°C olduğu zaman soğuk uygulamaya ara verilmelidir.”

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co