YARATAN RAB’BİN ADI İLE OKUMAK

YARATAN RAB’BİN ADI İLE OKUMAK

‘İkra’ ile başlayan ilk ayeti hepimiz biliriz. Hemen ardından ‘Yaratan Rabbinin adı ile oku!’ diye devam eden bu ilahi emri,  biz Müslümanlar hakkıyla anlamadığımız için başımıza gelmeyen felaket kalmıyor.

Yani bugün içinde bulunduğumuz durumdan birinci derecede biz sorumluyuz. Bu nedenle iğneyi önce kendimize batırmamız gerekiyor.

İslam ülkelerine bir bakın ne görüyorsunuz. Bütün yer altı zenginlikleri bizde ancak bu kaynakları başkaları kullanıyor,  cehalet tavan yapmış olacak ki, bütün sorunlar ile de biz karşı karşıyayız.

Çünkü bizim Müslümanlığımız taklitten ibaret.

Biz Kuran’ı anlayamadık, onun anlamıyla yaşayamadık.

Biz Peygamberimizi tanımadık, onu model alamadık.

Biz İslam’ı temsil edemedik.

Bu durumda emperyalist batılı ülkeler de İslam ile terörü yan yana getirmeye çalıştı.

Eğer okusaydık, kalkınmış olacaktık. Bu gün ülkelerin kitap okuma oranlarına baktığımızda okuyan toplumların, gelişmiş ülkeler olduğunu görmekteyiz. Çünkü Allah, ilmi çalışana veriyor.

Hakikaten Rabbimizin adıyla okusaydık, kardeşliği tesis edecek, terör belasından kurtulacaktır. Bırakın kardeşliği tesis etmek, birbirimizi yiyeceğiz neredeyse. Haset, kıskançlık, kin, iftira, nazar ne kadar olumsuz davranış varsa bizde.

OKUMANIN MANASI

Derviş Yunus’un dediği gibi: “Okumaktan mana ne kişi hakkı bilmektir. Çün okudun bilmezsin ha bir kuru emektir.” Yunus Emre’nin de dediği gibi bilmek için okumak gerekir. Okuyan insanın da ilk önce kendi yaratanını bilmesi gerekir. Hz. Peygamber’e amellerin hangisinin daha üstün ve efdal olduğu sorulduğunda, şöyle cevap verdi: ‘Allah’ı bilmek’. Ne tür bir bilgiyi kastettiği sorulduğunda, yine ‘Allah’ı bilmek’ diye cevap verdi. Ashab ‘Biz amelden soruyoruz, siz ise ilimden haber veriyorsunuz’ diye itiraz edince, Hz. Peygamber şöyle cevap verdi: ‘Allah’ı bilerek yapılan amel ne kadar az olursa olsun insana fayda verir. Allah’ı bilmeksizin yapılan ameller ise, insana bir fayda sağlamaz’.” (İbn Abdilberr (Enes’den.  Okur-yazar olmayan bir Peygambere inen ilk ayetlerde okumaktan ve kalemle yazmaktan söz ediliyor, “Rabbin insanoğluna kalemle yazmayı öğretmiştir.” deniliyor, kalem o gün olduğu gibi bugün de insan hayatında en etkili öğretim aracıdır.

İslâm, insanın yaratılışına uygun bir din olduğu için bütün Müslümanlara ilmi farz kılmıştır Her Müslüman’ın dinî görevlerini yerine getirecek, helâl ile haramı, hak ile batılı birbirinden ayırt edecek kadar bilgi sahibi olması farzdır Nitekim Hz Peygamber (s a s): “İlim tahsil etmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır” (İbn Mace, Mukaddime, 17) buyurmuştur İslâm’da ibadet dahil her şey, gösteriş ve riyadan uzak olarak Allah rızasını kazanmak için yapılır. İlmi de Allah rızasını kazanmak ve insanlara faydalı olmak için öğrenmek gerekir. Övünmek ve başkalarına karşı üstünlük taslamak için ilim öğrenmek mekruhtur Allah, kendisinin bilinmesini arzu etmiş ve bu kâinatı yaratmıştır. O halde, “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak akıl sahipleri bundan öğüt alır” (Zümer Süresi, 9) Ayet-i kertmesi ile murad edilen, insanoğlunun, yaradılışının sırrını, hikmetini bilmesidir. Yaradılışın sırrını bilmek için o yaradılışın ve yaratılmışların kanunlarını bilmek, ilim sahibi olmak, “müspet” denen ilimleri öğrenmek gerekir. Bilen kişi her şeyden evvel Allah’ı bileceğinden, Allah’tan en çok korkan, en doğru yolda olan da o kimse, yani alim, bilgi sahibi olanlardır” (Sıddıkoğlu M.G)

BESMELEYLE BAŞLAMAK GEREK HER İŞE

Haberlere bakıyorum, çocuk babasını rehine almış, ya da annesini öldürmüş, böyle bir şey İslam toplumunda olmaz, olmamalı…

Besmele her hayrın başıdır.

Besmele, Allah’ın gücünü arkadan almaktır.

Besmele, selamlaşmadır, sevgidir, dayanışmadır.

Besmele iyilik yapmaktır.

Besmele güvendir, mutluluktur, barıştır…

Rabbimizin adıyla okumak, aynı zamanda Allah’ın varlığını, birliğini bilerek ve tanıyarak, O’na iman ederek okumak demektir.

Besmele iyiliktir, yürekten selamlaşmadır.

Öyle ise okuyacağız; ölünceye kadar okuyup araştıracağız

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co