Yaprak dökümü

Yaprak dökümü

Yaprak Dökümü

Bugünlerde çok duygusal oldum.

Küçük bir olay beni etkiliyor.. en küçük bir olayda göz yaşlarımı tutamıyorum..

Hele bir günde : iki hacı arkadaşımı vefat haberi, Şeyhadil mezarlığında her ikisi de yan yana definleri , cenazedeki hacı arkadaşlarımız ve dostlarımız olunca , bizi biraz daha duygusal konumuna getirerek göz yaşlarımı tutamadım..

Benim için bugün zor bir gün !..

Hacı arkadaşım: Eski köy hizmetleri müdürü, İl Özel İdaresi Sekreteri Servet Vural beyin eşi aynı zamanda da acı arkadaşımız, değerli bacımız  Sevgi Vural hacı hanım efendi haberi tez duyulmuştu ki : , 2006 yılından hacı arkadaşımız : Ali Büyükbenli ‘in annesi aynı zamanda da yine hacı arkadaşı olduğumuz:  Müzeyyen Büyükbenli teyzemizi kayıp ettiğimiz haberi peş peşe geldi.

Ali Büyükbenli beni arayarak : Annem vefat etti dedikten sonra telefonu kapattı.. bize düşen görev telefon ile hacı arkadaşlarımıza duyurmaktı..

Bu görevimi yaparken 3. Bir haber ise :

Fatihler mahallesinde oturan, aslen Ekönüzü Ataköy den babam ile  Emmioğlu Osman Doğan’ın vefat haberi de üzerine tuz biber oldu..

Bizim için bugün tam bir yaprak dökümü !..

Önce Devecili Mahallesindeki : Karamanlı camii ne giderek Müzeyyen Büyükbenli hacı aplamızın cezanesine katıldık..

Sonra : Ulucamiiden kaldırılan Sevgi Vural ablamızın cenazesine katıldık..

Mezarlık da : Herkes üzgündü.. tabi en çok üzülen ise annesini kaybeden Etem ve Kazım Vural kardeşlerle , babaları sevgili hacı ağabeyimiz Servet Vural daha çok üzgün olduğunu ve hayat arkadaşını genç yaşta kayıp etmenin üzüntüsünü yaşıyordu..

Şöyle bir etrafıma baktım: Üzülen var , üzülmeyen var, mezarlıkta iken iş görüşmesi yapan var… okunan Kur’an-ı Kerimi huşu içinde dinleyen var..

Üzerime birden bir ağırlık çöktü: Sanki benim için her şeyin sonu geldi gibi içime bir his kapladı.. dünya gözümden çıkıp gitti..

Defin işlerinin yapıldığı yerden: Baktım Zeki Pala müdürüm ,” Bize Fatiha yok mu ?,” diyor,  arka tarafımızda Şeref Turhan ağabey bende buradayım der gibi Fatiha bekliyor.. Osman Sayın 10 metre ireliden bize sesini duyurmaya çalışırken, Ali Saim Emirmahmutğlu  ve Aladdin Başlayıcı hocamız bizde buradayız der gibi geldi bana..

Annem babam, Emmim, emmioğlu, akrabalarım şeyhadil mezarlığında yatan binlerce dost, hepsine bir toplu Fatiha dan sonra ayaklarım beni zor götürür hale geldi.

Gözlerim yaşlı kapıya doğru yol almaya çalışırken: hiç ölmeyecek miş gibi halen para hesabı yapanları gördüm, de onlar ölenleri görmediğini fark ettim…

İçimden bağırmak geldi: “Ey ahali ölüm var ölüm !..

Ben bu dünyanın tadını alamadım, çok aradım bulamadım, bulan varsa bana söyleyin !..

İnsan doğduğunda : Ağlayarak geldiği dünyadan nasıl gittiğini bilemiyorum ama yakınları ağlayarek göz yaşları içinde yolladığını görüyoruz..

Hacı arkadaşlarımızı görünce gözümün önüne : Medine, Mekke ve tavaf geldi.. o hacı bacılarımız gözümün önüne geldi..

Ağlarken: Cahiliye dönemindeki gibi bağırarak : Ağıtlar yakarak ağlamak caiz olmadığını bir kere daha hatırlatmakta fayda görüyorum..

Bugün hayata dair bir yazı: Sevgi Vural, Müzeyyen Büyükbenli, ve Osman Doğan bir günde üç güzel insan ve ebediyette yolculuğuna şahit olduk..

İnsan bu : Su misali akıp gidiyor !

Durdurmak mümkün mü ?..

Şöyle geriye dönüp bakıyorum: Hısım, Akraba, yakın dost ne kadar sevdiğimiz insanları Şeyhadil mezarlığına gönderdik, ya yarın kimler gidecek ? sen, ben olamaz mı  ?…

Kimseyi kırmaya , kimseyi üzmeye gerek yok..

Her doğan canlı bir gün : Er geç ölüyor !

Şairin söylediği gibi: “Ölüm güzel olmasaydı !.. Peygamber ölür müydü hiç ?

Bugün ölüm ve bizi ayıran ölüm o soğuk perde ! ölüm..!

Perdenin bir bu yanı var, belli, ya öbür yanı !..

Bu yanı öyle veya böyle geçip gidiyor

Ebedi olan : ömür yanında ne yapacağız işte bunun hesabını düşündükçe ağlamaya başlıyorum.. Allah diyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co