Yanık tedavi ameliyatı başarıyla gerçekleşti

Yanık tedavi ameliyatı başarıyla gerçekleşti

Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi yanık tedavi ünitesi tarafından ilk defa yanıklı hastaya deri grefti uygulaması başarıyla gerçekleştirildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan yanık tedavi ünitesi sorumlu hekimi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Abdülkadir CİĞER şunları kaydetti:

“Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Ünitesi 15.12.2013 tarihinde 6 normal 4 yoğun bakım yatağıyla faaliyete geçmiştir. Şu ana kadar 165 hasta yatırılarak tedavi olmuştur.3100 hastaya poliklinik hizmeti verilmiştir. Ünitemizde bir uzman doktor 11 sağlık memuru ve hemşire görev yapmaktadır. Ünitemiz K.Maraş ve çevresine hizmet vermektedir. Yatak sayımızın yetersizliği nedeni ile zaman zaman hasta kabulünde sıkıntılar yaşadığımız için yatak kapasitesinin artırılması ve merkeze dönüşümü ile ilgili çalışmalar hızla devam etmektedir.

Kapasite artırımı çalışmaları kapsamında mevcut 10 yatak kapasitesinin üzerine 8 yatak daha ilave edilerek ünitemiz toplam 18 yatak kapasitesine çıkarılmıştır. Ayrıca ünitemizin Yanık Tedavi Merkezine dönüştürülebilmesi amacıyla yoğun bakım ünitemizde revizyonlar yapılmakta ve ünite içerisinde ameliyathane kurulumu yapılmaktadır.

Çalışmalarımız en kısa süre içerisinde tamamlanarak son teknolojik imkânlarla donatılmış Yanık Tedavi Ünitemizde her türlü yanık hastasına hizmet verilmeye başlanacak ve yanık hastalarımızın il dışına sevkleri en aza indirilecektir.

Ünitemizde 17.08.2014 tarihinde alev yanığı nedeniyle  her iki bacağında ikinci derece derin ve üçüncü derece yanığı olan 10 yaşındaki erkek hastanın yapılan tedavisi sonrası granüleysen dokusu oluştu. Prımer kapanmayacağı için ailesinin onayı ile K.Maraş ta ilk defa Yanıklı hastaya splıt thickness skin graft (parsiyel kalınlıktaki deri grefti) yapmaya karar verildi. Parsiyel greftte epidermisin tamamı ve dermisin bir bölümü kullanılır. En yaygın ve kullanışlı deri greftidir. Avantajları; tutma şansı yüksektir, dermatom ile alındığı için kısa operasyon süresi ve geniş alana uygulama imkânı vermesi, greft kontraksiyonu azdır ve döner saha reepitelizasyonla iyileşir. Greft meshler cihazı kullanılarak meshleme yapılmıştır. Bu sayede greft alanının büyütülmesi, hematom drenajımızın mesher deliklerinden olması nedeniyle greftin tutma şansı yükselmiştir. Az bir greft ile çok daha fazla alan kapatıldığı için daha az donör saha ve daha az donör saha izi gibi avantajlar sağlar. Hastaya yapılan greft başarı ile sonuçlandı. Hastamız şifa ile kısa sürede taburcu edilerek normal hayata dönmesi sağlanmıştır” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co