Yabancılara Çalışma İzni

Yabancılara Çalışma İzni

Geçici koruma Sağlanan Yabancıların çalışma İzinleri

Değerli okurlar. Son zamanlarda Yabancı uyruklu vatandaşların çalışma hayatındaki istihdamlarına ilişkin birçok değerlendirmeler yapıldı. 15.01.2016 tarihli resmi gazetede Geçici koruma Sağlanan Yabancıların çalışma izinlerine dair yönetmelik yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girmiştir. Kısaca gerekli şartları değinecek olursak, Geçici koruma Sağlanan Yabancılar;

Geçici koruma kayıt tarihinden itibaren 6 ay sonra Bakanlığa çalışma izni için başvuru yapılabilecek.

Çalışma izni başvurusu işverenler tarafından e devlet şifresi ile yapılacaktır.

Mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışacaklar çalışma izini muafiyeti kapsamında olacak ve bulundukları il Valiliğine müracaatedecekler. Bakanlıkça bunlar için il ve kota sınırlaması getirilebilecek.

Sağlık ve eğitim kapsamında çalışacaklar için öncelikle, Eğitim sektörü için Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık sektörü için Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler için Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığından ön izin almaları gerekecek.

Çalıştırılacak yabancı genel olarak işyerinde çalışan Türk vatandaş sayısının % 10’nu geçemeyecek.10 dan az çalışan olan işverenler en fazla 1 geçici koruma sağlanan yabancı çalıştırabilecek,

Çalışma izni başvuru tarihinden önceki 4 hafta süre içerisinde yabancının çalıştırılacağı işi yapacak aynı nitelikli Türk vatandaşının bulunmadığının Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinden belgelendirilmesi halinde istihdam kotası uygulanmayabilecek

Geçici koruma Sağlanan Yabancılara asgari ücretin altında ücret verilemeyecek.

Dernek, vakıf ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar bakanlığa başvuruda bulunabilecek.

Türkiye İş Kurumu tarafından mesleki eğitim ve işbaşı eğitim sonu aynı işyerinde çalışmaya devam edecekler için bakanlıkça yabancı çalışma kotası farklı uygulanabilecek.

Değerli okurlar kıdem tazminatını sorularla anlatmaya devam diyoruz

SORU 3: İşyerinde 2 yıldır sigortalı olarak çalışıyorken askere gitmek üzere işten ayrılırsam işyerimden tazminat alabilir miyim?

Askerlik şubesinden askere alınacağına ilişkin herhangi bir belgenin işverene sunulması halinde kıdem tazminatını alma hakkı bulunmaktadır. Ancak askere makul sürede gidilmesi gerekmektedir. Makul sürede askere gidilmemesi ve başka bir işyerinde çalışılması halinde kıdem tazminatı hakkı Yargıtay kararlarına göre düşebilir.

SORU 4: İlk defa 01.01.1994 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım. 1994 yılından günümüze kadar değişik işyerlerinde çalışırken en son işyerimde tam 5 yıldır sigortalı olarak çalışıyorum. Toplam prim gün sayım 4000 gündür. 15 yıl 3600 şartlarından dolayı işten ayrılırsam ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı hak ederim?

En son brüt ücretiniz 2016 yılında 1.647,00 TL olursa Brüt ücretten sadece damga vergisi kesintisi yapılarak 1.634,50 X 5 Yıl = 8.172,50 TL kıdem tazminatı hak edilir. 15 yıl 3600 şartlarından dolayı işten ayrılırsanız İhbar tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

Bir BİLGİ:İşçilere hizmet süresi,

  • 1 yıldan – 5 yıla kadar(5 yıl dahil) =14 gün,
  • 5 yıldan fazla 15 yıldan az =20 gün,
  • 15 yıl (dahil) ve daha fazla = 26 gün, yıllık ücretli izin verilmesi zorunludur.
Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co