‘X’ ve ‘Y’ ADAM

‘X’ ve ‘Y’ ADAM

Her işin bir başı, bir de sonu vardır. Ömürde öyle, bir han kapısından çıkar, hayat süreniz tamamlandığında diğer hanın kapısını dayanır, gel dediklerinde ise gidersiniz.

Her gün şu garip dünya ya niceleri gelirken, niceleri gidiyor. Yani bir gelmeyi bekliyor, biri gitmeyi…

Söz de öyle, bir başlarsınız, sonra son sözünüzü söylersiniz, sözünüzün başlangıcı da bitişi de çok önemli. Meramınızı anlatırken duruşunuza da bakarken, sert misiniz, yumuşak mı, Rabbimiz yumuşak ve mülayim olmamızı ister her zaman. Der ki, sen onlara yumuşak huylu davranmasaydın, etrafından çekip giderlerdi.

İşte’ X’ vatandaş da dünyaya gelmiş, neşe veya keder içerisinde yaşayıp giderken, yanına bir melek yaklaşmış, artık ömrünü tamamladın, yarım saat sonra veya sana biraz tolerans göstereyim 4 ay sonra öleceksin, Azrail yanına geldiğinde tüm hazırlıklarını yapmış olasın, hadi bana eyvallah demiş.

X vatandaş, inanmamış ama bir gün sonra yine onu yalnız bir yerde yakalamış, tedbirini aldın mı, hazırlıklarını yaptın mı? Yarın bir defa daha gelirim, bir daha da uyarmam demiş.

Nefsi onu aldatmış fakat o yine de bu mesajın korkusuyla mahallenin imamına gitmiş, durumu anlatmış.

İmam, hayra yoymuş, İslam’ın emir ve yasaklarını ona anlatmış, her canlının öyle veya böyle bir gün ölümü tadacağını anlatmış, ibadetlerini yapmasını ve üzerindeki kul haklarını ödemesini isteyerek, iman ile herkesin bu dünyadan göçmesi gerektiğini nasihat etmiş.

Melek üçüncü gün tekrar X vatandaşın yanına gelerek, ona eski zamanda yaşamış gaflete düşmüş insanların ne duruma düşeceklerini anlatmış. Ölüm ötesi hayatın var olduğunu belirtmiş.  Ölenlerin, ahret âleminin gerçek olduğunu gördükten sonra, eğer hazırlıkları yoksa tekrar dünyaya gelmek için Allah’tan müsaade isteyeceklerini ancak onlar için tekrar dünyaya dönüş olmayacağını, bu dünyada yaşarken hayır ve hasenatlarını yapması gerektiğini söylemiş…

X vatandaş, bakmış ki işin şakası yok, ömrünün sonuna kadar Rabbine iyi bir kul olmak için bütün gayretini göstermiş.

‘Y’ ADAM

Aynı melek ‘Y’ vatandaşının da yanına gelmiş, aynı şeyleri ona da söylemiş. Fakat bu adam hiç aldırmamış, dünyaya dalıp gitmiş,  sonrası saçları ağırmış, beli bükülmüş, ihtiyarlık gelip kapıyı çalmış, hastalıklar mecalini bırakmamış, sonra beklenen an gelmiş.

Derler ki, son nefesten önce insan cennete mi, cehenneme mi gideceğini görürmüş. Cehenneme gideceğini anlayan Y tipi insanlar kolay can veremezlermiş. Cennete gidecekler ise tebessümle, Âlemlerin Yaratıcısının ismini anarak ruhunu teslim edermiş.

Neyse X ve Y ahrette buluşmuşlar. Senaryo bu ya, X adam cennete giderken, Y cehenneme doğru yol almaya başlamış. Sormuş, X’e,  seni cennete götüren şey nedir?  X adam, bana gönderilen peygambere ve onun getirdiği kitabın mesajlarını okumaya çalıştım, elimden geldiği kadar nefsime dur dedim,  yaptığım her işi Rabbimin rızası için yaptım. Günah işlediğimde pişmanlık duydum, el açıp tövbe ettim. Yetim başı okşadım, gıybet etmedim, yalan söylemedim, isyan etmedim, nimetlerini şükür ettim… Sonunda Allah’a temiz bir kalple geldim(Şuara 89). Kurtuluşa erdim demiş.

Peki ya sen, niye cehenneme gidiyorsun? Diye soran X adamın bu sorusuna Y dünyada hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadım, aldırmadım uyarılara, kendime de, insanlara de kötülük yaptım, keşke beni uyaran o meleğin sözünü dinleseydim…

Gelin bundan sonrasında Kur’an kulak verelim. “ Biz Allah’ı bırakıp, dünyalığa yöneldik. Biz apaçık bir sapıklık içindeydik. Bizi hep günahlar saptırdı. Keşke bir dönüş olsa, müminlerden olsak(Şuara 94-104)

TERCİHLERİMİZ ÖNEMLİ

Aslında hepimiz X veya Y adamdan biriyiz. Gençliğin kıymetini bilmiyoruz, hadi gençliğin kıymetini bilmedik, ihtiyarlığında kıymetini bilmiyoruz.

Şu anda dedemin neslinden kimse kalmamış, babamın arkadaşlarından ise bir Osman Ustayı hatırlıyorum, sıra bize geldi de hala uyanmıyoruz.

Kendi nefsime : “uyan ey gözlerim gafletten uyan, uyan uykusu çok gözlerim uyan, Azrail’in kastı canadır inan.

Bunu bir dost hikayesi olarak görün.

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co