Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Kaya; “Kahramanmaraş’ta gelirler giderlerin %42’sini karşılıyor”

Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Kaya; “Kahramanmaraş’ta gelirler giderlerin %42’sini karşılıyor”

Kaya; “Kahramanmaraş’ta gelirler giderlerin %42’sini karşılıyor”

VERGİSON2

Kahramanmaraş Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Kaya 27. Vergi haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Kaya düzenlediği basın toplantısında “Kahramanmaraş’ta gelirler giderlerin %42’sini karşılıyor”.  Bu Kahramanmaraş için çok düşük.  Gelirlerin giderlere oranına göre Kahramanmaraş  40.  Sırada. Kahramanmaraş’ta ki işletmelerde karın büyük bir kısmı % 50-60 oranı finansmanlara gidiyor.  Kar marjı düşük sektörler çoğunlukta. . Kahramanmaraş’a mutlaka Savunma Sanayii yatırımları gelmeli. Riski olmayan bir yatırım.

Bölgemizdeki savaşlardan Kahramanmaraş hemen etkileniyor. Sanayi de çeşitlilik ve  Savunma sanayi yatırımı Kahramanmaraş için çok iyi olur.  Kahramanmaraş eski borçları ödeme bakımından Türkiye’de 1. Sırada. Tahakkuk tahsilat oranı % 92. Buna göre Türkiye genelinde 5. Sırada. Vergisini ödeme bakımında iyi bir yerde. Ancak Ciro olarak çok gerilerde. Tekstil, çelik eşya gibi sektörlerin yanısıra savunma sanayii gibi  yatırımlarına gidilmeli. Hiçbir şeyden etkilenmeyen bir sektör.  Kahramanmaraş çeşitli sektörler girmeli.” Dedi.

VERGİ SON

Veri Dairesi Başkanı Kaya,  Türkiye’nin Malatya, Hatay gibi değişik illerinde görev yaptığını belirterek Kahramanmaraş’ın vergiye gösterdiği önem karşısında memnun olduğunu söyledi. Kaya, Kahramanmaraşlı mükelleflerin vergi borçlarına da çok sadık olduğunu belirterek; Diş hastanesinin arka bölümünde bulunan 11 dönümlük alana Vergi Dairesi Başkanlığı, Defterdarlık ile Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığını aynı yerde toplayacak  bina yapılana kadar  geçici binaya taşındık.  Bu binamızda 6 olan vezne sayımızda insanlar vergilerini ödemek için yoğun çaba harcıyor. Biz vezne sayımızı 8’e çıkarmayı düşünüyoruz” dedi.

Kahramanmaraş Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Kaya her yıl 22-28 Şubat tarihleri arasında kutlanan Vergi haftası etkinlikleriyle ilgili basın toplantısı yaptı. Kahramanmaraş Vergi Dairesinin geçici hizmet  binasında düzenlenen  basın toplantısında konuşan Kaya; “Vergi bilincinin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, vergiye gönüllü uyumun artırılması, düzenli ödeme alışkanlığının oluşturulması ve kayıt dışılığın azaltılması amacıyla düzenlenen Vergi haftasının yirmi yedincisini çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi.

Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Eğitim, Sağlık, Ulaşım, Enerji, Güvenlik, Sosyal Yardımlar gibi devletin yaptığı tüm kum hizmetlerinin karşılanması noktasında en büyük gelir  kaynağının vergi olmasının vergi konusunun önemini ortaya çıkardığını belirten Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü; “devletimizin temel gelir kaynağını oluşturan vergi gelirleri, anayasa ve vergi kanunları çerçevesinde kamu giderlerini karşılamak amacıyla vatandaşların mali gücü nispetinde toplanmaktadır. Başkanlığımız bu görevi yerine getirirken adalet temelinde mükellef haklarını gözeterek çalışmaktadır.

Son yıllarda alınan önlemlere ve kaybedilen aşamalara rağmen kayıt dışı ekonomi, ülkemiz açısından halen önemli sorun alanlarından birisi olmaya devam etmektedir. Kayıt dışı ekonominin azaltılması, orta ve uzun dönemde ekonomik istikrar, gelir dağılımı adaleti ve istihdam gibi birçok makroekonomik unsurun iyileşmesi, ekonomide verimlilik düzeyi ve rekabet gücünün yükselmesi ve kamu gelirlerinin artması önem arz etmektedir.” Dedi.

Kaya kutlama haftası etkinliğine Pazartesi günü Atatürk anıtına çelenk koyarak başlayacağız. Valilik, çeşitli kamu kurumları, STK ve iş dünyası ziyaretlerinin yanı sıra Üniversite öğrencilerine kayıt dışı ekonomi ile ilgili konferans verilecek. Rekortmen iş adamlarımıza plaket vereceğiz. Okullarımızı ziyaret ederek öğrencilerimizi vergi dairemize davet edeceğiz. Bu yıl işyeri ziyaretlerini çoğaltacağız, esnafımıza giderek kurumumuzla ilgili sıkıntılarını ve önerilerini dinleyeceğiz.  Futbol ve santranç turnuvaları düzenleyeceğiz” Dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co