Ver Doktoru mahkemeye !..

Ver Doktoru mahkemeye !..

Doktora at bir dayak !

Hastanelerin acillerinde, hasta yakınlarının doktorlara saldırı haberini hemen her gün görür hale geldik..

Buda yetmedi: Bugünlerde canı sıkılan hasta yakınları, doktorları mahkemeye vererek tazminat davası açıyor..

Kahramanmaraş İl Sağlık eski müdürü, Milletvekili Dr. Mehmet İlter Çitil’den tüm doktorların beklentisi, yeni bir yasal düzenleme ile doktorların kanuni güvence altına alınmasını istiyorlar..

Sık sık şiddete maruz kalan hekimlerin haklarının korunması, hasta yakınlarının mahkeme yolunun kapatılması gerekiyor.. bunun için ilk kanun teklifini vekilimizden bekliyoruz..

Hükümet yasal düzenlemeyle hastaya doktor seçme hakkı verirken, aile hekimlik sistemini de Türkiye geneline yaygınlaştırdı. Ama doktora hasta seçme hakkı vermedi..

Hastane de görev başında doktora saldıran, darp eden veya ölümüne sebep olan kişilerin idam cezası ile cezalanması için yasal düzenleme yapılmalı..

Bir doktor kolayına yetişmiyor !..

Bir doktorun maliyeti çok yüksek, doktor olması için çocuk okutanlar bunu çok iyi bilirler..

Ameliyatta yakını ölen, bir avukat bularak mahkemeye koşuyor.. hastaneyi mahkemeye veriyor, devleti mahkemeye veriyor, doktora tazminat davası açıyor, devlete dava açıyor ! bu nasıl iş ?  yasal düzenleme ile  mahkemeye verme olaylarının ortadan kaldırılması şart..       Canı sıkılan hasta yakınları doktorları dövüyor.. olmadı, manyak rakamlarla tazminat davaları açıyorlar.. sonrası gazete haberleri..

Üzülerek belirtelim ki : Avukatlarımız da buna çanak tutuyorlar..

Her işin başı sağlık

İnsana hayatı boyunca  bir defa avukat ihtiyacı olmaya bilir.. ama her insan er geç, fakir – zengin herkese er geç bir gün doktor diyerek hastaneye koşmaktadır..

Hastaya doktorunu seçme hakkını veren Sağlık Bakanlığı, doktora hastasını seçme hakkı vermiyor.. doktorlarında kanuni hakları olmalıdır.. Bizim bilmediğimiz bir şey mi var !..yoksa bizim doktorlar insan değil bir makine mı ?…

Gelen hastaya bakacaksın !.. bak sonra hasta yakınları seni döve bilir, öldüre bilir önemli değil, olmazsa mahkemeye vererek tazminat alabilir, hasta yakınlarının bu hakkı var, doktorun, sağlık görevlilerin hiçbir hakkı yok !

Tıp Fakülteleri 6. Sınıf da okuyan, yani çiçeği burnunda doktorlarımız, “Kadın Doğum, Genel Cerrahi, Ortopedi, Çocuk Cerrahisi, Beyin ve Sinir cerrahi, “ yani hasta ile yakın temas da olan hiçbir bölümü istemiyorlar..

“ Pratisyen hekim olur , iki hap, bir şurup yazar gönderim, hastadan uzak durmam gerekir diyorlar.. onlarda bugünden biliyor ki : Dayak var, ölmek var, mahkemelerde sürünmek var.. olmadı hapis cezası var..biz bütün bunlarla uğraşamam diyorlar..”

Cildiye, fizik tedavi gözde bölüm..

Görüştüğümüz hekimlerimiz ve meslek odaları: Yasal düzenleme yapılmazsa yakında Türkiye de ameliyat yapacak doktor bulunamaz hale gelecek! Diyor ve ilgileri uyarıyorlar..

Doktorların dokunulmazlığı olmalı, Kanun ve yönetmelikle doktorlar koruma altına alınmalı..

Canı sıkılan doktoru mahkemeye verise, hasta yakınları doktorları döver öldürürse, yakın da Türkiye de muayene yapacak , tedavi edecek doktor bulamayacağız..

Şu anda acı gerçek: Hastaneye gelen hasta yakınlarının durumuna göre ve hastanın konumuna göre doktor, “ Ben bilmem uzmana gidin diyerek bakmıyor, uzman ise köşe bucak kaçıyor.. hasta yakınlarına görünmemek için !..

En büyük sıkıntı genel cerrah yok, yetişmiyor, kimsede olmak istemiyor..

Kadın Doğum gözde doktorluktu : bugün öğrenciler kadın doğumcu olmamak için kaçıyor, çünkü en çok kadın doğumcular mahkemeye veriliyor.. dayak yiyiyor..

Bir gazeteci olarak benim gördüğüm : yüzeysel ve her halde doktorların yaşadığının binde biri bile değildir.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İlter Çitil den meslektaşları, doktorların haklarının korunması için kanun teklifi vermesini bekliyorlar..

Doktor ve Hastane herkese gerekli

Cahil insanlara karşı : Kanuni düzenleme ile Türkiye’nin en zeki çocuklarını korumamız gerekir.. aksi halde yakın da muayene edecek doktor bulamayacağız bu da bir gerçek..

Görev de Milletvekilimiz İlter Çitil’e düşüyor , tüm meslektaşları kanun teklifi vermesini bekliyor..

Bizden söylemesi..

İyi günler

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co