VELİ TİPLERİ

VELİ TİPLERİ

Veli eğitimin üçayağından birisidir. Öğretmenlik hayatım boyunca ben şunu gördüm, ilgili velilerin çocukları daima başarılı olmuşlardır. Tabi başarı kelimesini de burada ayrıca bir yazımda ele almak istiyorum.

Yani bir veli okulla, çocuğunun öğretmeni ile ne kadar diyalog içinde olursa, çocukları da o kadar başarısını artırıyor. Bu durum aynı şekilde diktiğimiz fidanlar içinde geçerli değil mi?

Bu gün önce sizlere veli tiplerini sıralayacağım, sonra da yorumumu yapacağım inşallah…

Komşu veliler( Size yakın otururlar)

Başınızın Etini Yiyenler veli tipleri her sorunda (ne kadar önemsiz olursa olsun) yanınıza gelip şikayet ederler.

Kıdemli Veliler (Bütün çocukları sizin sınıfınızda okumuştur ve bu yüzden diğer çocuklarını da size gönderirler.

Uzman Veliler( Genelde öğretmen olan yakınları vardır. Bu yüzden sınıfta yaptığınız şeylerin hep kötü şeyler olduğunu ve hepsini bildiklerini düşünürler.

Gerçekten uzman olan veliler( Onlarda öğretmendir ve size sınıfta yapmanız gereken şeyler hakkında ders verirler. Çoğunlukla sinir bozucudurlar.

Yakın Arkadaş gibi olan veli tipleri( Siz çocuğun notları hakkında konuşmaya çalışırken o size aşk hayatını anlatır.

Hayalet Veli Tipleri (Okula asla gelmezler. Aramalarınıza geri dönmeyeceklerini bildiğiniz halde hep ararsınız. Bu tipler çocuklarının durumunu hiç merak etmezler.

Hediyeciler( İyi niyetlidirler, ama durmak bilmeyen hediyeleriyle sizi rahatsız ederler. (-Teşekkürler bayan, ama gerçekten bu hediyeyi kabul edemem. +Ama sonra arkandan ağlar. -Ciddi misin? Hayır diyorum!)

Hayalet Yazarlar(Çocuklarının ödevlerini onlar yaparlar. Bunu anlamadığınızı düşünürler ama üniversite düzeyinde cümleler ve 1000 yıllık kelimelerle anlaşılırlar.

Melek Tipli Veli Tipleri (Onlar her zaman size yardım etmek için sınıfın etrafında dolanırlar. Bir sorun olduğunda gelip çözerler. Sınıf için bir çok şey yapmışlardır.

Sorgucular(Sizi düzenli olarak ararlar. Arayınca en az 45 dakika konuşurlar. Arabanızı yolda veya otoparkta durdurup soru sorarlar. Her gün e-posta gönderirler.

Nostaljik Büyükler( Onlarla baş başa konuşmak gerçekten müthiş olabilir. Ama torunları hakkında konuşmaya başlayınca kendi okul anılarından bahsetmesi fazla hoş karşılanmaz.

Suçlayıcılar(Eğer çocukları düşük not alırsa ya da yanlış bir şey yaparsa hemen sizi suçlarlar.

Hatasını başkalarına yükleyen tipler( Çocuklar ödevlerini yapmadıklarında ailelerini suçlarlar (ödevimi yapamadım çünkü annem bilgisayardan kalkmama izin vermedi.) ama aileyle tanıştığınızda her şeyi anlarsınız.

Kızanlar(Bir sorun olduğunda önce sorunu öğrenmek yerine direk çocuklarına bağırırlar. Siz olayı anlatmaya çalıştığınızda da sizi dinlemezler.

Tanıdıklar(Diş doktorunuz, akrabanız, liseden sınıf arkadaşınız olabilirler. Onlar işi gerçekten kolaylaştırırlar.)

Özürcüler(Her zaman özür dilerler (Ne kadar onlar haklı olsa da). Sizin suçlu görünmenize ve özür dilemenize asla izin vermezler.

Destekçi Veli tipleri (Öğretmene her konuda yardımcı olur, ne aşırı ilgili ve de ilgisizdirler, yapılması gerekenleri yapan örnek velilerdir.)

HEPİMİZ ÇOCUKLARIMIZI TANIMALIYIZ

Evet, bu tiplere ilave olarak siz değerli öğretmenlerimizde farklı tipler ortaya koyabilirler, ancak gördüğüm şu ki, bu ülkede öğrencilerimizden önce velilerin eğitimden geçirilmesi gerekiyor.

Çocuğunun yaş özelliklerini bilmeyenler, yavrusunun zekâ gurubun, ilgi alanlarını bilmeyenler, iletişim usul ve yöntemleri hakkında habersiz olan velilerimiz bu gün maalesef çoğunluktadır.

Diyeceğim şu ki hepimiz veliyiz ve çocuklarımızın eğitimden de biz sorumluyuz. Öğretmen hata yapabilir ama siz anne ve babalara hata yapmak düşmez. Çünkü fidan sizindir.

Hadi kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co