VELİ TİPLERİ

VELİ TİPLERİ

Eğitim hayatım boyunca, birçok veli tipi gördüm, bunları dört sınıfta toplamak mümkün, aslında çeşitlerini artırabiliriz ama burada detaylara yer vermeye de gerek yok düşünüyorum. Bunlar, otoriter aile, baskıcı da diyebiliriz. Diğerleri ise ilgisiz aile ve ideal aile tip birde hırçınları vardır…

Konuya baştan ele alalım:

Çocuklar fıtrat üzerine doğar!(Ayet) Sonradan anne ve baba çocuğuna kazandırdığı eğitimle onu istediği dine yönlendirir. Bu ayet mealinden anlaşılacağı üzere, her ebeveyn çocuğu üzerinde tek tasarruf sahibidir denilebilir.

Şunu belirtmek istiyorum ki, çocuğun gelişimi ve eğitim açısından anne ve baba tutumları kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.

Bu bağlamda, çeşitli anne ve baba tutumları olduğunu görmekteyiz. Bir bölümü, Otoriter Aile Yaklaşımları ki, bunlara göre çocuk konulan bütün kurallara uymak zorundadır! Bu tipler çocuğun her işine karışır, kusurlar araştırılır, çocuğa hata yapma fırsatı verilmez.

Oysa hayat kitaplardan değil, düşe kalka öğrenilir. Hani halk arasında, “ Hekim hekim değil, başından geçen hekim! Derler ya işte böyle bir şey. Bu tip ailelerin çocuklarının öz güveni zayıftır, büyüdüğü zaman ise hırçındır.

Dedim ya gözlemlerimiz de şunu gördük ki, bu tip aile çocukları sonunda isyankâr oluyor, inatçıdır, huysuzdur.

Kendisiyle barışık olmadığı gibi, ailesi ile de çatışır, baba veya anne olduğunda da çocuğuna aynı şekilde baskı yapar.

Bu tiplerin tam tersi, olan aile tipleri de vardır; bunlar da aşırı koruyucudur, kendisi çocuğunu her gün kızarken, okulda küçük bir hadise olsa, hemen çocuğunu korumaya çalışır. Bu tipler bazı eğitimciler tarafından otoriter aile tipleri olarak sınıflandırılır. Aralarındaki ortak nokta ise, aşırılıktır…

İLGİSİZ AİLE

Bu tip aileler için okul-aile ilişkisi sıfırdır, öğretmen baba ya da anneyle hiç muhatap olmaz, veli toplantılarında bile boylarını göremezsiniz. Vurdumduymaz bir baba, ilgisiz bir anne, o kadar rahattırlar ki hiç sorumluluk almazlar…

Bunlar çocuklarının dersleriyle de davranışlarıyla da ilgilenmez. Durumun vahameti anlatılsa; “Ne yapalım, biz de kendi için gece gündüz çalışıyoruz,  biz görevimizi yapıyoruz, benimle babam mı ilgilendi. Allah’a(cc) emanet…”gibi gereksiz bir savunmaya girerler.

Bu tip ailelerin çocukları zararlı alışkanlıklara rahat yönelirler, anne ve baba çocuğa model olamaz, çocuk çoğu zaman hırçındır, çevresinde sorunludur, bazen de içine kapanıktır, sürekli dikkat çekmek ister. Ya da farkına varılmamış tiplerdir.

İDEAL AİLE

Yukarda bahsettiğim iki aile tipinin yanında bir de ideal ebeveyn tipi vardır ki, bunlar ne ilgisizdir, ne de aşırı ilgi gösterirler. Zor olanı yaparak, çocukları ile yakından ilgilenir. Vermesi gerektiği kadar destek verirler. Öğretmen ile diyalog halindedir. Çocuğunu takip eder, gelişimini gözlemler. Düştüğünü önce kendisinin kalkmasını bekler, kalkamıyorsa elinden tutar. Okul, çevre ve evde kurallar koyarlar ve takip ederler. Yanlışlarını gördüğünde, sonuçları ile izah edilir, bu yanlıştan vazgeçmesi gerektiği sabırla anlatılır.

Bu ailenin çocuklarının öz güveni yüksektir, başarılıdır, bilinçlidir,  sorumluluklarını yerine getirir…

Çünkü o ayakları üzerinde durmayı öğrenmiştir…

Diyeceğim şu, eğitimin üç temel unsurundan biri ailedir. Eğer aileler okul veli ilişkilerini bilmez ise, çocuklarına fayda sağlayacaklarına zarar verebilirler.

Doğru yaklaşım, doğru sonuçları da beraberinde getirir.

Bu nedenle, her anne ve baba çocuğunu tanımalı, öğretmenleri ile sağlıklı iletişim kurmalı, bilemedikleri konuları ise bilenlere sormalıdır.

Peki kalın sağlıcakla.,

NOT: DEĞERLİ KARDEŞİM, EĞİTİMCİ İBRAHİM GÜLSU’NUN BABASI ALİ GÜLSU’NUN VEFATINI ÖĞRENMİŞ BULUNUYORUM.  MERHUMA ALLAH’TAN RAHMET, KENDİSİNE VE AİLESİNE SABIRLAR DİLERİM.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co