“VATANDAŞ MEZARDA MI EMEKLİ OLACAK?”

Bu haber 01 Aralık 2018 - 16:59 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.

Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarıyla ilgili açıklama yapan İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Çabukel; “2002 yılında yürürlüğe giren 4759 sayılı kanun nedeni ile yaş bekleme süreleri getirilmiş ve erken yaşta çalışmaya başlayıp primlerini eksiksiz ödeyip prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlarımız çaresizce emeklilik planları rafa kaldırmışlardır. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bu mevcut düzenleme vatandaşları adeta mezarda emekli edecek hale getirmiştir” dedi.
İyi Parti Kahramanmaraş İl binası önünde parti mensupları ile bir açıklama yapan İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Çabukel; “Şu güne baktığımızda sayıları milyonları bulan birçok vatandaşımız prim gün sayılarını doldurmalarına rağmen emekli olamamaktadır. Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan ve ileriki yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlarımız sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta ve bu durum sosyal devlet ilkesi ile hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır” dedi.

“İYİ PARTİ, EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN MÜCADELE EDİYOR”
Çabukel konuşmasında; “Kurulduğu günden bu yana milletin refahı ve vatanın iyiliği için çalışan partimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının temel sorunlarından birisi olan yaşa takılan emeklilik meselesine de ayrı bir önem vermiştir. Emekliliği hak eden ancak mevcut düzenlemeler sonucu emeklilik hakkına kavuşamayan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi noktasında İYİ Parti, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altına girdiği andan itibaren üzerine düşen her görevi yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu noktada partimiz, verdiği araştırma önergeleri ve kanun teklifleri ile de birçok kez basına konu olmuştur.
24 Ekim tarihinde partimiz emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının neler olduğunun ve emeklilikte yaş bekleme süresinin kaldırılması halinde bunun bütçeye nasıl yansıyacağının tespiti için mecliste bir araştırma komisyonu kurulması önergesi sunmuştur. Bilindiği üzere bu önerge AKP’nin reddetmesine rağmen önce kabul edilmiş olsa da MHP’nin önce kabul sonra red oyu vermesi neticesinde reddedilmiştir ve mecliste emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının araştırılması mümkün olmamıştır. Partimizin daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili sunduğu kanun teklifi ise halen komisyonda görüşülmektedir. Bu kanun teklifimiz emeklilikte prim gün sayısını sağlayıp yaş şartını sağlayamayanların istedikleri takdirde emekli olabilmesinin önünü açmaya yöneliktir. Milletin meclisinde milleti temsil eden her vekilin de bizimle birlikte aynı hassasiyeti göstermesini temenni ediyoruz” dedi.

“KEMER SIKMA POLİTİKASI NEDEN VATANDAŞA YÜKLENİYOR”
Çabukel; “Bir diğer husus da mevcut iktidarın emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeyi ülkenin mevcut ekonomik durumuna bağlayarak görmezden gelmesidir. İYİ Parti olarak sunduğumuz araştırma komisyonu kurulması önergesinin amaçlarından biri de az önce bahsettiğimiz gibi emeklilikte yaş şartının kaldırılması sonucunun ülke ekonomisine maliyetinin ne olacağının hesaplanmasıdır; ancak ortada oluşturulmuş bir komisyon bulunmadığı halde mevcut iktidar emeklilikte yaş şartının kaldırılması halinde bunun ülke ekonomisine büyük zarar vereceğini ifade etmiştir. Mevcut iktidarın “Ekonomide Kurtuluş Savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletin sırtına yükleyemeyiz,” ifadesine ise özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Ekonomide Kurtuluş Savaşı verdiğimiz bir dönemde yazlık saray yapılması, iktidar tarafından herhangi bir tasarruf tedbirine gidilmemesi, kemer sıkma yükümlülüğünün vatandaşa yüklenmesi ve saray kadrolarına yeni danışmanların alınması milletin sırtına hiç mi yük olmamıştır? Emeklilikte yaşa takılanların maliyeti sarayın kaç günlük maliyetine denktir? Emeklilikte yaşa takılanlar, mevcut iktidarın israf politikasına ne kadar zarar verecektir?” dedi.

“15 YIL İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”
Çabukel; “Mevcut iktidar emeklilikte yaşa takılan vatandaşların 38 yaşında emekli olmaya çalıştığını da iddia etmektedir. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de grup toplantılarında birçok kez dile getirdiği gibi kazanılmış hakkı gasp edilen bu vatandaşlarımızın 38 yaşında emekli olup kenara çekilmek gibi bir niyetlerinin olmadığının farkındayız. Mevcut düzenleme ile 25 yıl prim ödemiş bir çalışan, maaş alabilmek için 15 yıl daha bekleyebilmektedir. Biz sizin ömrünüzden çalınan bu 15 yıl için mücadele ediyoruz. Biz, vatandaşlarımız 15 yıl daha rahat nefes alabilsin diye çalışıyoruz. İYİ Parti’nin programı, vatandaşın rahat nefes alabilmesinin önünü açmaya yöneliktir” dedi.