ÜZERİNDE KİTAP YÜKLÜ EŞEK

ÜZERİNDE KİTAP YÜKLÜ EŞEK

Yüce kitabımız Kur’an gerçekten muhteşem tespitler yapar. O’nun gösterdiği yolda yürüdüğünüzde mutlu ve huzurlu yaşarsınız, iyiyi kötüden ayırıp, doğru bir bakış açısı kazanırsınız…

Bir dostum bana şöyle bir soru yöneltti: “ İlim mi önemli, amel mi? Bunu neden sorduğunu da anlattı. Bir gurupla sohbet ediyormuş. Bilmekten daha çok yaşamak(amel) ve ihlâs önemli deyivermiş. Oradaki bir ilahiyatçı öğrenci itiraz etmiş, tabi tartışma büyümüş. Neyse…

Önce düşündüm, sonra Peygamberimiz iki hadisini hatırladım. “Din muameledir, din nasihattir!”

Dikkat edin, birisi doğru ve Allah(c.c) rızası için yapılmış davranışları, diğeri ise bilmeyi, dolayısı ile ilimle ilgili olan nasihate(tebliğ) işaret ediyor. Öyle ya bilmeyen insan neyi tebliğ etsin değil mi?

Bu konuda birkaç hadis daha paylaşıp, sonra konumuza geçelim.

“Bildiklerinden yararlanmayana bilmediklerinin de zararı dokunur. Seni günahlardan alıkoyduğu sürece Kur’an’ı oku. Engellemiyorsa onu okumuyorsun demektir.”

 

AMELSİZ İLİM BOŞTUR

Şimdi konumuza  dönelim. Daha önce hiç ‘üzerinde kitap yüklü eşek’ benzetmesini duymuş muydunuz? Allah (c.c) Cuma Suresinin beşinci ayetinde böyle bir ifade kullanıyor. İlginç, çarpıcı ve rahatsız edici, bir o kadar da ağır bir söz değil mi? İşte, Kitabın hükümleriyle sorumlu oldukları halde onun hükümlerini yaşamayanları böyle betimliyor.

Ayet’in devamında onları “Allah’ın ayetlerini yalanlayan bir toplum” olarak nitelendiriyor ve son olarak onların zalim olduklarına vurgu yapıyor: “Tevrat’ın hükümleriyle yükümlü tutulup da onun hükümlerini yaşamayanların durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin haline benzer. Allah’ın ayetlerini yalanlayan bir toplumun durumu ne acıdır. Allah zalim bir toplumu hak yola ulaştırmaz.” (Cuma, 5)

Buradan anlıyoruz ki, bilgi önemli, ancak yaşantında uyguladığında. Yoksa üzerinde kitap yüklü eşekler gibidir.

Öyle ya eşeklerin üzerinde ne kadar kitap yüklerseniz yükleyin, yine eşektir.

 

BİLMEK NEDEN ÖNEMLİ

Açalım. “Bir şeyin suretinin, görünüşünün zihinde şekillenmesine veya bir şeyi hakkıyla bilmeye, anlamaya ilim; ilim sahibine de âlim denir. Yapılan işe, ibadete ise, amel denir.

Dünyada rahata, ahirette de ebedi saadete kavuşmak için ilim şarttır. Zira Zümer suresinin dokuzuncu âyetinde mealen; “Bilen ile bilmeyen hiç bir olur mu? Bilen elbette kıymetlidir buyrulmaktadır.

Hadis-i şerifte de; “ Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz, çalışınız!) buyrulmuştur.

Yeme-içmeden giyinmeye, kullanılan eşyalara, insanlarla olan münasebetlere ve yapılacak ibadetlere kadar her şeyde ilim şarttır. Müslüman olmak ve Müslüman kalabilmek de, ilme bağlıdır. Zira Efendimiz; “Nerede ilim varsa, orada Müslümanlık(huzur, orta yol ile gelir) vardır. Nerede ilim yoksa orada kâfirlik vardır” buyrulmuşlardır.

Dinimizde kadının da, dinini, imanını, farzları, ibadetleri, haramları öğrenmesi farzdır. Bu bilgileri, babası, evli ise kocası öğretmesi lazımdır. Öğretmezlerse, büyük günaha girerler. Eğer bunlar öğretmemiş ise, kadının gidip dışarıdan öğrenmesi lazım olur. Kadının, bu bilgileri öğrenmek için başkasından izin alması da gerekmez.

Hakiki ilim, insana aczini, kusurunu ve Rabbinin büyüklüğünü, üstünlüğünü bildirir. Hâlıkına, yaratanına karşı korkusunu ve mahlûklara karşı tevâzuunu artırır. Kul haklarına ehemmiyet verir. Amel ve İhlâs şarttır. Ebu Abdullah Seczi hazretleri; “İlmini, din bilgisini doğru ve sağlam öğrenmeyenin ameli, doğru ve sağlam olmaz. Ameli doğru olmayanın bedeni temiz olmaz ve kalbi temizlenmez. Kalbi temiz olmayanın da, niyeti temiz ve doğru olmaz” buyurmuştur. Buradan ne anlıyoruz, amel de ilim de her ikisi bir insanda olmalı ve insan ilmini de amelini de Yaratan için öğrenmeli ve yapmalı. …

Hadi kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co