UYUŞTURUCU BOMBASI

UYUŞTURUCU BOMBASI

Bomba deyince aklıma İsrail’in bu mübarek ayda Filistinli kardeşlerimizin tepesine yağdırdığı bombalar aklımıza geliyor. Onlarca can alan bu bombalar aslında yüreğimize düşüyor, ağlamak istiyoruz, vurmak istiyoruz, elimizden dua etmekten başka çare kalmadığı için hayıflanıyoruz o kadar…

Size bir şey söyleyeyim mi Filistinli çocukların başına yağan bu bombalardan daha tehlikelisini bizim gençliğimizin ruhuna atıyorlar da farkında değiliz. Neden bahsediyorum,  tabiki uyuşturucu Bombasından…

Son günlerde Bonzai uyuşturucusu kullanmaktan dolayı can veren gençlerin haberlerini haber sitelerinden takip ediyoruz. Yetkililer sürekli anne ve babaların dikkatini çekiyorlar ama anne ve babalardan daha çok yetkililerin bu işin üzerine gidip, bu musibetle uğraşmaları gerekiyor.

Osmanlıyı yıkamayan düşmanlar, sınır boylarında yaşayan insanlarımızdan başlayarak ahlaksızlığı yaygınlaştırmışlar, sonuçta da başarmışlar. Siz zannetmeyin ki Osmanlı’yı düşman kuvvetleri yıktı, hayır içerden yıkıldık.

REKLAMINI YAPMAK DA DOĞRU DEĞİL AMA BİLMEK GEREK

Bu uyuşturucu çok tehlikeli. İnternetten biraz araştırdım, işte o bilgilerden birkaç not; “Gerçekte Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşmakta. Tamamen kimyasal olan bu maddeler bazı bitkilerin kurutulmuş yapraklarına emdirilerek yapılıyormuş. Sentetik Kannobionidler etkilerini tespit etmek için insan ve hayvanlar üzerine deney yapılmadan piyasaya sürülüyormuş. Bu maddeler esrar etkisi vermesi sebebi ile sentetik esrar olarak kullanım alanı bulmaktaymış.”

Bonzai olarak adlandırmakta olduğumuz yeni nesil bu uyarıcı madde genel olarak uluslararası polisiye literatürde ‘’ spice’’ adı altında tanımlandırılmakta. Ülkemizde kullanımın hızla artmakta olduğu bu uyarıcı madde üretiminde sıklıkla kullanılan bonzai ağacının yaprakları sebebi ile bonzai adını almış. En önemli husus burada kurutulan madde olarak herhangi bir başka bitkinin yapraklarının da kullanılabiliyor olmasıdır. (13 Şubat 2011 tarih ve 27845 sayılı Resmi Gazete) Tarihli BKK kararınca uyuşturucuların murakebesi kanunundaki uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin listesine ekleninceye kadar yoğun bir kullanım alanı bulmuş.

Bu psiko-aktif maddelerin Avusturya ve Almanya da ki bazı medikal veya kimya şirketleri tarafından üretildiği tespit edilmiş, yani batı menşeli bir uyuşturucu.

BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRMELİ

Bu tip maddelerin aslında ismini anmak, bir nevi olumsuz reklamını yapmak anlamına geliyor ancak bizim görevimiz de yetkililerin dikkatini çekmektir.

Şunu söylemek istiyorum, üç dönem Kahramanmaraş Kent Konseyinde görev yaptım. Madde bağımlılığı ve sokak çocukları ile ilgili araştırmalarımız oldu. Eğitim Komisyonu olarak Adana Sosyal Hizmetler ve Gaziantep’de Büyük Şehir Belediyelerinin madde bağımlısı gençlere yönelik yaptığı çalışmaları yakından gözlemledik. Özetle Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediyemizin projeleri arasında olduğunu bildiğimiz Madde Bağımlısı gençlere yönelik çalışmanın hayata biran önce geçirilmesi gerekiyor.

Yoksa evlerimize daha önemlisi geleceğimiz olan gençlerimizi kaybediyoruz bu biline. Yarın çok geç olmadan tabi ki!

Devletimiz de aslında boş durmuyor, geçtiğimiz hafta 5 bakanlık yetkilisi bu konuda işbirliği yapma kararı aldılar. Emniyetimiz çalışıyor.

Bu konuda basına, sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşüyor. Allah şahit bizler üzerimize düşeni yaptık ama sonuç alınmalı, somut işler yapmamız gerekiyor.

Belediyemizin çok işi var, yükleri çok ama bu çok çok önemli bir tehlike için eller birbirine kenetlenmeli…

Son olarak anne ve babalara da seslenmek istiyorum. Biliyorum bu devirde ebeveynlerin işi zor! Fakat çocuklarımızı kaybettikten sonra diğer kazanacaklarımızın önemi de yok. Bu nedenle yavrularımızla iletişim yollarını açık tutalım, onlara takip edelim. Arkadaş gurubu çok önemli, kimler oturup kalkıyor bunları bilmeniz ve şiddete de gidilmemesi gerekiyor, diyor.

Ramazan da güzel haberler vermek isterdim ancak ben yetkililerden şimdi güzel haberler bekliyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co