Uslu :90 Milyonluk Sözleşme imzaladık

Anasayfa Kamu 13 Nisan 2014
Uslu :90 Milyonluk Sözleşme imzaladık

KAHRAMANMARAŞ- Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü 11. Başvuru Çağrı Döneminde 7 farklı alanda toplam 43 milyon liralık yatırım yapabileceğimiz 73 tane tane yeni proje aldı. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğünün şimdiye kadar aldığı projelerin toplam yatırım tutarı 90 milyon TL’ye ulaştı.Biz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak bu güne kadar 90 Milyon Lira civarında yatırım sözleşmesi imzaladık. Bunları hayata geçirmek için ciddi mesafe katettik. Sözleşme imzaladığımız projeler içerisinde faaliyete geçen yatırımlar olduğu gibi inşaatı devam eden lerde var. Bu da bizi ziyadesiyle memnun etti. Bu projelerin içersinde; Süt üretimi çiftlik projeleri, et üretimi projesi, peynir üretimi projesi, soğuk hava depo projesi, Kırsal Turizm Yatırımı Projesi, Tıbbi bitki yetiştiriciliği projesi aldık. Bunlar bizi mutlu etti. Bugüne kadar kurumumuz 10 milyon liralık hibe ödemesi gerçekleştirdi. Bu projelerle birlikte bu hibe ödememiz daha da artacaktır. 2013 yılı sonu itibariyle 15 milyon lira hibe ödemesi yapmış olacağız ama yatırım projelerimiz 2014 yılında da devam edeceği için mevcut aldığımız ve alacağımız propjelerle birlikte 2014 yılı içerisinde 20 milyon liranın üzerinde hibe ödemiş olacağız.” Dedi.SONY DSC
Uslu yaptığı açıklamda şunları belirtti; “ Bu projelerin içinde 2 tane soğuk hava deposu projesinin bulunmasının Kahramanmaraş için büyük bir kazanç olacak. 7 farklı alanda aldığımız 73 projenin 8 tanesi süt çiftliği, 6 tanesi et çiftliği, 1’i modern bir peynir fabrikası, 1 tanesi maraş tarhanası üretim tesisi, 49 tanesi arıcılık ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için makine ekipman alımı, 6 tanesi kırsal turizm tesisi kapsamında apart otel inşası ve makine ekipman alımını projeleridir” dedi.
Göksun İlçesi İki, Ilıca Kasabası Dört Yeni Kırsal Turizm Tesisine Kavuşuyor
Dr. Ömer Süha Uuslu 11. Başvuru Çağrı Döneminde Ilıca’da 4, Göksun’da 2 olmak üzere 6 yeni apart otelin yapımına hibe vereceğiz. Kahramanmaraş’ın gözde turizm merkezlerinden birisi olması yönünde ciddi bir adım attık. Özellikle Ilıca Beldesi’nin büyük bir potansiyelinin olduğunun farkında olduklarını ve bundan sonra da hem Ilıcadan hem de Kahramanmaraş’ın diğer bölgelerinden kırsal turizm kapsamında yoğun bir proje başvurusu bekliyoruz . Bu projeler tasarlanırken, planlanırken gelişen Türkiye’nin gerçekleri, hitap ettiği müşteri kitlesinin ihtiyaç ve talepleri, ülke genelinde rekabet edebilmek için mevcut ve yeni kurulacak diğer tesislere göre ilgiyi artıracak, ön plana çıkaracak alt yapı hizmetlerinin de muhakkak göz önüne alınması gerekmektedir. Çok yoğun bir devre mülk pazar piyasasın bulunduğu hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.
Göksun ve Pazarcık İlçesine İki Yeni Soğuk Hava Deposu yapılacak.
TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu; “Kahramanmaraş’ın en önemli ihtiyaçlarından biri olan soğuk hava deposu için İl Koordinatörlüğü olarak ilk defa hibe vereceğiz. Meyve ve Sebzenin İşlenmesi ve Pazarlanması yatırım alanı kapsamında iki yeni proje aldık. Göksun ve Pazarcık’ta iki yeni soğuk hava deposu inşasına ve makine ekipman alımına hibe vermeyi arzu ediyoruz. İlimizin soğuk hava depolarına büyük bir ihtiyacı var. Sadece ilimizde değil çevre illerde de büyük bir meyve sebze potansiyelinin olduğunun farkındayız. Şu ana kadar Kahramanmaraş’ta yatırım yapılmak üzere 27 proje ile sözleşme imzaladık. Projelerin toplam bedeli 48 milyon TL’yi aştı. Önümüzdeki dönemde yeni alınan projeler ile bu miktarın daha da artacak. Mevcut imzalanan projelerin on yedi tanesinin inşaatları tamamlandı. Makine ekipman alımları da yapılarak faaliyetlerine başladı. Yaptığımız planlamalarda bir aksaklık olmaz ise, devam eden diğer projelerimizin de yıl sonuna kadar kalan faaliyetlerini tamamlayarak makine ekipman alımları ile birlikte faaliyete geçeceğini öngörüyoruz. Böylelikle İlimiz Kahramanmaraş AB kırsal kalkınma hibe fonları vasıtası ile modern, dünya standartlarında, insan ve hayvan sağlığını tehdit etmeyen, çevre ile uyumlu 27 yatırım projesini tamamlamış olacak. 2014 yılında da hedefimiz aldığımız tüm proje başvurularının yatırıma dönüştürülmesi ve yeni yatırım projelerinin alınmasıdır” dedi.
Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden Muaf Tutuluyor
TKDK IPARD (Kırsal Kalkınma) Programı kapsamında; Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi alanlarında yapılan yatırımlara % 50 ile 65 arasında hibe veriyor. Verilen hibeler KDV’den ve gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co