Üsküdar’a giderken yer altı çöplüğü !

Üsküdar’a giderken yer altı çöplüğü !

DULKADİROĞLU/ Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesi Belediyesi tarafından geliştirilen yer altında çöp debolamaya 17 ildan sonra Üsküdar Belediyesi de gündemine alarak inceleme yapmak üzere Kahramanmaraş’a ekip gönderdi..

Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Salih Uzun, Üsküdar da daha temiz caddeler oluşturmak için bu proje ilgimizi çekti.. teknik heyetle incelemeye geldik bizde daha temiz bir Üsküdar için bu projeyi uygulamak istiyoruz,” dedi.

DULKADİROĞLU’NUN HİZMETİ, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Belediyesi tarafından geliştirilen asansörlü yeraltı çöp konteynırı sistemi Türkiye’ye örnek oldu. Toplamda 17 il ve ilçe belediyesinin takip ettiği projeyi son olarak İstanbul Üsküdar Belediyesi inceledi.

“Dulkadiroğlu’nda çöp sorun olmayacak” projesi kapsamında Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yapılarak geliştirilen asansörlü yeraltı çöp konteynırı projesi, bölge belediyelerden sonra Türkiye genelinde de ses getirdi.
Toplamda 17 il ve ilçe belediyesi tarafından takip edilen sistem, son olarak İstanbul Üsküdar Belediyesi tarafından yerinde incelendi. İstanbul Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Salih Uzun ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Bulvarı üzerinde bulunan yeraltı çöp konteynırı sistemini kontrol ederek Dulkadiroğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Eshabil Coşkun’dan teknik bilgiler aldı.

dulcop (2)
Sistemin işleyişi hakkında detaylı bilgiler edinen Uzun, konuya ilişkin kısa bir değerlendirme yaptı. Tarihi ve kültürel değerleri ön planda olan Üsküdar’da çöp konusunda görüntü ve koku kirliliğini önlemek amacıyla yeni bir sistem araştırdıklarını söyledi.
Bu araştırmalar sonucu Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından geliştirilen asansörlü yeraltı çöp konteynır sistemine ulaştıklarını aktaran Uzun, projeyi yerinde görmek ve incelemek amacıyla Kahramanmaraş’a geldiklerini anlattı.
Uzun, konuyla ilgili konuşmasını şu şekilde sürdürdü : “Dulkadiroğlu Belediyesi’nin yeraltı çöp konteynırı çalışmalarını sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada gördük ve gerekli araştırmaları yaptık. Çok önemli olan bu projede emeği geçenlere başta teşekkür etmek istiyorum.  Tarihi bir şehirde yaşıyoruz ve çöp konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Medeniyetimizin en önemli şehirlerinden bir tanesi de Kahramanmaraş’tır. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak bu önemli şehrin çöp sorununu nasıl çözüme kavuşturduğunu yerinde görmek istedik. Yapımı tamamlanmak üzere olan Çamlıca Cami’mizin etrafında bu projeyi uygulamayı düşünüyoruz. Dulkadiroğlu Belediyesi’yle iletişime geçtiğimizde temizlik işleri müdürümüz Eshabil bey bizleri karşıladı ve gerekli ilgi ve alakayı gösterdi.”
17 FARKLI BELEDİYE PROJEYLE İLGİLENİYOR
Konuya ilişkin bir açıklamada Dulkadiroğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Eshabil Coşkun yaptı. Coşkun, çevre temizliği konusunda çok büyük ses getiren projenin 17 farklı belediye tarafından takip edildiğini vurguladı. Coşkun, konuşmasını şu şekilde sürdürdü :”İlçemizin merkez mahallelerinde uygulamaya başlatarak tüm ilçeye yaymaya başladığı yeraltı çöp konteynırı projesini İstanbul Üsküdar Belediyesi’nden meslektaşlarımız gelerek incelemelerde bulundu. Sistemimiz bir çok projenin ötesinde görüntü ve koku kirliğini tamamen ortadan kaldırıyor. Projemizi il ve ilçe olmak üzere toplamda 17 belediyemiz inceledi ve yapımı için çalışma başlattı. Projemizin tanıtımı ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışmalarımız devam edecek.”

dulcop (7)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co