USARE

USARE

Başlığı merak edenlere hemen Usare’nin ne olduğunu söyleyeyim, bu ilimizde yayın hayatına giren ve üç ayda bir yayınlanan kültür, sanat ve edebiyat dergisine verilen ad. Sözlük manasını inceledim, ‘öz su’ anlamına  geliyormuş.

Dergiyle tanışmayanlar için bazı bilgiler vereyim, sahibi Ebrar Vakfı adına M.Nedim Tepebaşı, Sayın Tepebaşı’nı Kahramanmaraşlılar yakından tanır, bir ara belediye başkan yardımcılığı da yapmıştı. Yanılmıyorsam, Aksu Gazetesi şimdi de Yorum Gazetesinde köşe yazıları da yayınlanıyor. Kendisini daha önceci yıllardan tanırım, Kahramanmaraş Müftülüğünde Şeflikte yapmıştı, sosyal bir insan, bilgisini kamuyla paylaşmayı seven bir kişiliği var.

Derginin Yazı İşleri Müdürlüğünü Gazeteci Yılmaz Akçakale yapıyor, baskı yine Yılmaz Matbaasında yapılmış. Genel Yayın Yönetmenliğini Yalçın Yücel, Sanat Danışmanı M.Nejat Karpuzoğlu yapıyor. İletişim adresini de veriyorum, çünkü şiir, hikâye ve deneme yazıları olan genç yeteneklerin yazılarını değerlendiriyorlar. (Telefon 0 542 635 7728) Bakarsınız bu vesile ile yeni yazarların doğmasına vesile oluruz…

Peki derginin içeriğinde neler var? Baş Yazıyı M. Nedim Tepebaşı kaleme almış. Yazısının içerisinden; “Yaş ve konumlarına göre insanlara, belki de ilk verilecek eğitim, insanlığını hatırlatacak sorumluluk alanı ilgili olmalıdır. Kim nefsini bilirse, Rabbi’ni bilir!” Cümlesini sizinle paylaşmak isterim ki bu konu üzerinde yazımın sonunda birkaç satırda ben görüşlerimi dile getirmek istiyorum.

Yazarları genelde hepimizin tanıdığı isimlerden oluşuyor. İhsan Yücel, Mustafa Okumuş, Ahmet İhsan Aslantürk(ressam)İnci Okumuş dâhil 30’ün üzerinde yazı kaleme alınmış ve kendim içeriğindeki yazıları bir defa da zevkle okuyup, tamamladım dersem abartılı yapmış olmam, okurken de keyif aldım.

Dergiden,  Mine Demir’in Dön Geri Gel isimli şiirinden, bir kıta paylaşayım, sonra yorumuma geçeyim inşallah.

“ Dön geri gel Yunus.

Bilsen seni ne çok özler olduk.

Toprağın suya, tohumun ışığa ihtiyacı gibi

Düşmüşüz biz de yollara,

Koşarız gel diyen birilerine…”

SANATSIZ OLMAZ

Milletleri millet yapan kendi kültürel değerleridir. Kahramanmaraş şairler şehri, evet bu şehirden her halde suyundan ve toprağından olsa gerek, yazan, çizen, düşünen, düşüncesine kaleme döken birçok insan çıkıyor.

Tefekkür edip, duygularını devreye sokan, heyecanını, aşkını, sevdasını şiirlere ve kompozisyona dökebilen, masallar ve öyküler yazabilenlere selam olsun.

Onların yazı ve düşünceleri olmasa, ruh dünyamızı nasıl aydınlatırız acaba? Diye sormadan edemiyorum kendime.

Tabir yerinde ise bu tip dergiler olmasa yeni yazarlar çıkmaz, çıksa da kendini geliştiremez, fikirler Maraşlıca ‘güdük’ kalır. Hepimiz biliriz özellikle eli kalem tutanlar,  insan fikirlerini ortaya koyacak bir stat bulamaz ise, kaleminin gücünü gösteremez.

Gelelim, M.Nedim Tepebaşı’nın baş yazısındaki insanlığı hatırlatma meselesine,  Mustafa Okumuş hocam, her ne kadar yazısında, insanı düşünen bir varlık olarak değerlendirse de, insan bence sorumluluklarını bilen bir varlık olarak yorumlanmalı, veya hem düşünen, hem de sorumluluğunu bilen diyebiliriz. Belki de günümüz insanı! Burada not kaybediyor. İnsan ortak paydasında birleşemiyor ve bu nedenle bu yüzyıl kan ve gözyaşı yüzyılı olarak hatırlanacaktır.

Mine Demir hanımda şiirinde bu nedenle Yunus’u arıyor olsa gerek. Günümüz dünyasında Yunuslara, Mevlanalara yeniden ihtiyaç duyuluyor.

Çatışma kültürünün bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde insanlığı sormak gerek, neden öldürüyorsunuz. Allah bizleri öldürmek için değil, diriltmek için göndermedi mi?

Birbirimize desek, senin dinin sana, benim dinim bana. Birbirimize desek, neyi paylaşamıyoruz? Evet bu deseler çoğaltılabilir.

Ama her yazının da ömür gibi bir sonu vardır. Ben dergiye katkıda bulunan, eli kalem tutan her yazarımızı ayrı ayrı kutluyor. Derginin devamının gelmesini temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co