Usare ve Vakıflarımız

Usare ve Vakıflarımız

USARE VE VAKIFLARIMIZ

İki ayda bir yayınlanan kültür, sanat ve edebiyat dergisi Usare’nın 5. Sayısı okuyucuları ile buluştu. Ebrar Vakfı adına Mahmut Nedim Tepebaşı’nın sorumluluğunda yayın hayatına devam eden dergi, ilimizin sosyal, kültürel ve edebiyat dünyasına katkıları oluyor,  daha öncede bu dergi için bir yazı kaleme almıştım.

Hafta başında sevgili dostum İbrahim Gülsu ile Ebrar Vakfı’nın misafiri olduk, Nedim Tepebaşı  kardeşimizin sohbetlerini dinleyelim istedik. Ancak, toplantı öncesi yapılan sohbet o kadar koyulaştıki, ‘Müslümanın Sorumlulukları’ başlıklı sohbete zaman kalmadı.

Hac hatıraları ve ihlasın önemi, nefisle mücadele, Türkiye’nin önüne konulan engeller, terör v.b sizin anlayacağınız gündemde ne varsa, dostlarla hepsini konuştuk.

DERGİNİN İÇERİĞİ ÖNEMLİ

Dergi 50 sayfa, sunuş yazısını Sayın Tepebaşı yapmışlar, kendisinin  Arkadaş ve Arkadaşlık başlıklı denemesini, günümüz açısından ele aldığımızda, arkadaşlığın bitmek üzere olan bir kavram olduğu kanaati bende oluştu.

Zira arkadaş, dinimiz açısından, mal ve namurs güvenilecek insan olarak değerlendiriliyor ve bu değerleri üzerinde taşıyan acaba kaç insanımız var? Sorusunu burada soramadan edemeyeceğim…

Şevket Yücel  hocamın, Kış Örülürken isimli şiirini okuyunca, orta okul yıllarıma gittim, zira kendisi bizim Edebiyat hocamızdı.  O yıllardan geriye birkaç büyüğümüz kaldı. Allah onlara da uzun ömürler versin.

Yine hocam Mustafa Okumuş’un Almancı Bekir isimli öyküsü ve diğer dostların kalemine sağlık…

Diyeceğim şu ki, iyi ki böyle dergilerimiz var. Edebiyat dostları, bu yolla kendi birikimlerini paylaşıyorlar.

Bir kentin kültürünün yaşaması bu dergilerle ve gazetelerle mümkün, çünkü televizyonlar ve radyolarda pek edebiyat programlarına rastlayamıyoruz.

Derginin Yazı İşleri Müdürü Yılmaz Akçakale dostum, Yayın Kurulunda Yalçın Yücel, Hacı Ali Özturan ve Nedim hocam yer almış.

Dizgi ve tasarımı Mehmet Aksoy yapıyor, pek fazla reklama yer verilmemiş bu da güzel, benim birkaç önerim var.

Bu yerel bir dergi, biraz içeriği yerel olmalı. Yani hikayeside, öyküsü de, şiirleride Maraşlıca olursa daha iyi olur. Bunun için yazar dostlarımızın, bu yönde çalışmalar yapmasını öneriyorum.

Eşim de dergiyi okumuş, onun Mustafa Hocamın öyküsü hoşuna gitmiş, benimde   İhsan Yücel’in Kahramanmaraş’ın Eski Çarşıları başlıkla yazısı ilgimi çekti.

Yanlış anlaşılmazın, bütün yazıları önemseyen biri olarak, yazanı, yazmayı düşünenin, okuyanı takdir eden bir görüşü savunanlardanım, bu nedenle bütün kalemlerin kalemine sağlık diyerek yazımı tamamlamak istiyorum.

VAKIFLARIMIZ DAHE ETKİLİ OLMALI

Sivil toplum örgütlerinin gereğine inananlardanım, ancak vakıflarımızın, derneklerimizin, sendikalarımızın  kent kültürüne ve sosyal hayatına katkısı olmalı.

Takdir ettiğim vakıfların başında Hayır İhsan Vakfı, Saçaklızade Vakfı geliyor, neden mi? Çünkü gerçekten Allah için  koşuşturuyorlar, Allah hepsinden razı olsun. Haklarını yemiyelim İHYA, İHH’da bunlar arasında…

Tıpkı onlar gibi Ebrar Vakfı’nın da yakın gelecekte kendi amaçları doğrultusunda etkin sivil toplum örgütleri arasına girmesini bekliyorum. Tabi vakıflar gönüllülük esasına dayandığı için, şehrimiz insanları vakıf yöneticilerine destek olmalı. Örneğin Usare Dergisini çıkartmak öyle kolay değil, bu bağlamda gerek abone olarak, gerek yazılarımızla katkı sağlamalıyız..

Kahramanmaraş’ın bir çok sorunu var, turizmden eğitime, bu örgütler şehir insanına katkıları olmalı. Usare Dergisinin yeni sayılarını sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co