Unutulan gelenekler yaşatılıyor

Unutulan gelenekler yaşatılıyor

Eski bir Anadolu geleneği olan bayram kahvaltıları Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu Belediyesinin katkılarıyla yeniden yaşatılıyor.

Bayram namazını müteakip sokağa hazırlanmış büyük bir kahvaltı sofrasında binlerce insan bir araya geldi. Bayramlaşma etkinliğinin her yıl camilerin önünde ayaküstü geçiştirildiğini belirten belediye başkanı Necati Okay, bu bayramda vatandaşlarla daha nitelikli bayramlaşmalar ve buluşmalar planladıklarını belirtti. Amaçlarının eski bir geleneği yaşatmak olduğunu ifade eden Okay: “Geleceğimizi inşa edeceğimiz enerjiyi, geçmişten alacağımız ilham ile sağlayabiliriz. İbadetlerimizin mükâfatı olan bayramlar aynı zamanda bir arada kardeşçe yaşamanın da ödülüdür. Bu etkinliğin yüzlerce yıldır Anadolu muzun ve şehrimizin farklı yörelerinde uygulanmış ama unutulmaya yüz tutmuş güzel bir etkinlik olduğunu biliyoruz. Amacımız burada yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızla bayram sofraları etrafında bayram kardeşliğinde buluşmaktır. Uygulamadan memnun kalan vatandaşlarımızın bu etkinliği yaygınlaştıralım taleplerini de değerlendireceğiz ve gelecek bayramlarda daha fazla alanda tekrarını gerçekleştireceğiz inşallah. Yeter ki gönüllerimizi bayram kardeşliğinde bir ve beraber tutalım. Bu vesileyle tüm İslam âleminin ve özellikle kederli günler yaşayan mümin kardeşlerimizin Ramazan bayramlarını kutluyor, Allah’ın şefkat ve merhametinin üzerimizden eksilmemesini niyaz ediyorum” diye açıklamalarda bulundu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co