ÜNİVERSİTEMİZLE İÇ İÇE OLMAK

ÜNİVERSİTEMİZLE İÇ İÇE OLMAK

Sayın Cumhurbaşkanımız üniversite rektörleri ile yaptığı toplantıda, bu tip eğitim kurumlarına yakışmayan görüntülere karşı önlem alınması gerektiğini söylemişti. Pekte doğru söyledi. Çünkü geçmişte yaşadığımız sağ-sol kavgalarının benzerinin zaman zaman çalışma alanına dönüşmesini eğitimciler olarak bizlerde tasvip etmiyoruz. Çünkü bizim çocuklarımız üniversitelere bilgi-kültür, görgü alsınlar, vatana-millete faydalı bireyler olsun diye biz anne-babalar bu okullara gönderiyoruz. Bir çocuğun üniversiteyi kazanmasını, buralarda bin bir güçlükle okumaları, sonra işe girmeleri dediğim gibi çok zor. Hele hele bizim gibi kısıtlı imkanları olan aileler için bu zorluk daha da artmakta. En ucuzundan bir öğrenciye aylık 750 TL harçlık gönderiyoruz. Gerisini siz düşünün, bir de okulu tamamladıktan sonra iş bulsalar ne ala! Dolayısı ile rektörlerimiz öğrencilerle daha iç içe olup, üniversitelerimizin barış ve kardeşliğin oluşmasında kardeşliğimizin mayası olması gerekiyor diye düşünüyorum.

KSÜ’YE GÜNAYDIN

Bir toplumun toplum olabilmesi için iletişimin ne ala olması gerekiyor. Hep yazdım, üniversiteler toplumun aklı olmalı. Esnafın, sanayicinin, memurun, ailenin aklı olmalıydı akademisyenlerimiz.

Bakınız, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi açılalı 20 yılı geçti. Bu süre içinde üniversitemizden doğrusu kentin aklına akıl katması noktasında beklediğimizi bulamadık. Halk ile akademisyenler kaynaşamadı. Akademik kadrolar eğitim başta olmak üzere, birçok sorunumuza parmak basamadılar.

Şimdi ki yönetim, bu algıyı kırmak için bazı hocaları sivil toplum örgütü ile buluşturmaya başlamış. Dün telefonumu gelen sesten bu durumu daha iyi anlıyoruz. Telefondaki dershaneci, üniversitemizden bazı hocaların kendilerini ziyarete gelip, birlikte neler yapılabileceğini konuşmuşlar. Ne ala…

Bu çok iyi bir değişimdir, umut verici olarak buluyorum. Ancak geçmişi eleştirip, günaydın diyorum.

ÜNİVERSİTEMİZDEN BEKLENTİLERİMİZ.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi yeni yönetimi inşallah Kahramanmaraş ile el ele verip, tanıtım sorununu çözüp, bünyesine en iyi öğretim elemanlarını almalı, kalitesini artırmalı, yeni buluşlar ile ismini duyurmalı. Tabi bu kolay olmayacak, Maraşlının da desteği gerekiyor. Bakın;

Dünyanın bir numaralı üniversitesi Harvard Üniversitesi “Bu üniversitenin kendine has bir yapısı var. Bu üniversitenin kütüphanesinde 17 milyon Kitap var. Basılı eser sayısı 17 milyon. Bizim toplamdaki bütün Milli Kütüphane dâhil 17 milyon kitabımız yok. Kitap ile başarı arasında doğru orantı var. Harvard Üniversitesinin AR-GE, Patent, Proje, Bilim adamlarına ayırdığı para 10 milyar dolar. Bu rakam 30 milyar dolara çıkmıştır. Bu gün TÜBİTAK’ın ülkemizdeki tüm üniversitelere verdiği destek 800 milyon TL’dir”

MODEL ÜNİVERSİTE OLMAK İÇİN

Üniversiteler kentlere ekonomik hareketlilik ve kültürel hareketlilik getirir, getirmeli. Bunu yapmaları için de bizim üniversitemizin yanında yer almamız gerekiyor.

Şimdi yeni bir çağrı yapıyorum, yeni rektörümüzün de bunu yapacağına inanıyorum. Üniversitelerimizde kavga olmasın, ülkemizin ufkuna ışık tutacak bilimsel araştırmalar yapılsın, esnafın, öğrencinin, öğretmenin, sanayicinin, sağlıkçıların sorunlarına el atılsın. El ele verilsin, bunun için de üniversitemiz ile kentimiz sivil toplumu sık sık bir araya gelmeli. Halk olarak bizde üniversitemizin yanında yer almalıyız, desteklerimizi esirgememeliyiz. Bu konuda aslında fazla bir şikâyet yok ama gereğini yapabiliriz. Bu konuda çok güzel örnek olan sanayicilerimiz var. Mesela bir sanayicimiz üniversitemizin ilahiyat Fakültesini yapıyor, alkışlamak gerek…

Benim dışarıdan gördüğüm bir konu var, üniversitemiz idaresi ile sendikalar sık sık bir araya gelmeli. Konu üniversitemizin başarısı ile öğretim görevlileri ve üyeleri diğer şeyleri teferruat bilip, idareye destek vermeli. Rektörlükte, bu ortamı hazırlayabilmeli.

Böylece, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Türkiye’nin ve Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasına girdirmeliyiz.

Antepliler ve Kayserililer gibi düşünmeliyiz.

Kalın sağlıcakla.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co