ÜNİVERSİTEMİZDEN BEKLENTİLER

ÜNİVERSİTEMİZDEN BEKLENTİLER

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin daveti üzerine, geçtiğimiz hafta ziyarete gittik; dostum, yol arkadaşım İbrahim Gülsu kardeşim hal hatır sorduktan sonra, üniversitemizin gelişimi ve ihtiyaçlarını bizlere hocamız detaylı anlattı. Öğrencilerin burs meselesi, yeni bölümlerin açılması, fiziki alt yapının tamamlanması konusunda Kahramanmaraşlıların desteğini istedi. İletişim Fakültesini açmak istediklerini ancak öğretim görevlisine ihtiyaç duyulduğunu ifade ettiler. Sonra yerel basında, köşe yazarları ile de bir araya gelmesi gerektiği üzerinde durduk. İş dünyasının ara eleman sıkıntılarını dillendirdim.  Yaklaşık bir saatlik sohbet sırasında kafamdaki soruların bir kısmına cevap buldum. Umarım, önümüzdeki günlerde yine bir araya gelip, fikirlerimizi karşılıklı olarak paylaşır ve çok sevdiğim bu kentte katkılarımızı ve tekliflerimizi sunarız.

Sonrasında konuyu bilenlerle konuştum ki onların fikirlerini sizlerle paylaşacağım, diyeceğim şu ki, üniversitemizden istenen beklentileri alabilmek için, mutlaka şehrimizin sivil toplum örgütlerinin ve iş adamlarının desteği gerekli. Tabi bizlerinde…

Evet, anlaşıldığı üzerine bu günkü konu üniversitelerin, şehirlere katkıları, İnşallah! Faydalı bir yazı olur.

 

ÜNİVERSİTELERİN MİSYONU

Tarihi gelişim içinde üniversitenin temel amacı kültürü geliştirmek ve yaymaktı. Zamanla bu amaca farklı meslekler için gerekli olan teknik bilgileri sağlamakta eklendi, yani üniversitenin ele aldığı bilgi bilimsel bilginin yanı sıra kültürel bilgiyi de içermekte.

Üniversite sadece bilgi üreten bir kurum değil, aynı zamanda toplumun kültürel unsurlarının da korunduğu, geliştirildiği bir ortamdır.

Bu yüzyılda gelişmiş toplumlar da üniversitelerin önemli katkıları olması gerekiyor. Çünkü artık yatırım, makineler, teknik ve ara elaman ihtiyacı üniversitelerden karşılanmakta… Bu bağlamda üniversiteler kentlerin aklı, kılavuzu olmalı.

Bediuzzam, “ Bilgi en büyük güçtür, bilgiyi elinde tutan, kuvveti de elinde tutar” diyerek bilgi toplumların üstünlüğüne dikkat çeker. Aslında çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak ancak bu yolla mümkün olmaktadır.

“Aslında üniversiteler akademik, merkezlerdir. Kuruldukları bölgenin ya da illerin temel sorunlarına parmak basar, tabi ki çözümlerini de, bu sebeple gelişmekte olan ülkelerin geniş kırsal alanlarına üniversiteler kurarak daha fazla ekonomik fayda sağlayabileceğini iddia etmektedir (Phelps, 1998: 149–158).

Phelps’in çalışmasında da değinildiği gibi, üniversiteler kuruldukları yörenin ekonomik gelişmişliğine önemli katkılar sağladıkları gibi, aynı zamanda yörenin sosyal yönden de gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadırlar. “Üniversiteler öncelikle yöredeki insanlara eğitim ve öğretim hizmeti verirler.

İkincisi, kütüphane, spor tesisler ve sosyal hizmetler gibi hizmetleri üniversite öğrencilerinin yanı sıra, yöre insanlarına da götürmeleri gerekir. Üçüncüsü, üniversiteler yöre sanayisi için araştırma ve inceleme yapmanın yanı sıra, danışmanlık görevlerini de yerine getirmeleri gerekir.

Dördüncüsü, bütün akademik personelin yöredeki sivil işlerde aktif olmaları, belli bir gayret içinde olmaları ve ilgi duymaları gerekir.

1960’lı yıllardan bu yana birçok Avrupa ülkesinde yüksek öğretim kurumları bölgesel kalkınma aracı olarak görülmüş ve gelişmemiş bölgelerde yaygınlaştırılmıştır (OECD, 1982).

Çünkü bu kurumların bulundukları bölgeleri çok yönlü etkileyecekleri beklenmiştir. Özyaba, erişim, 26.12.2007)

Sonuç olarak, üniversitelerden beklentilerimiz yüksek, Kahramanmaraşlı, rektörlüğümüzden kültürel katkının yanı sıra, şehrimizin trafiğinden tut, eğitimine varana kadar destek bekliyor. Tabi bizlerde yukarda yazdığım gibi üniversitemize destek olmalıyız.

Atalar ne demiş, “El eli yıkar, el de yüzü yıkar”

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co