Üniversitemiz ve biz

Üniversitemiz ve biz

ÜNİVERSİTEMİZ VE BİZ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi açıldığında sevinmiştik, ilimize katkıları olacaktı, daha fazla sosyalleşecek, kültürel ve tarihi zenginliklerimiz ortaya çıkacak, sanayicinin ufku açılıp bilim adamlarımız yol gösterecek, hepsinden önemlisi ailelerimiz büyük masraflardan kurtulup, çocuklarına kendi şehirlerde eğitim aldıracaktı; kısacası, sanattan, tarihe, edebiyattan-ekonomiye Kahramanmaraş Türkiye’de ve Dünya’da istenilen seçkin şehirlerarasına girecekti. Bekli beklentimiz gerçekleşti mi?

Geçtiğimiz hafta Eğitim Bir Sen 2. Nolu Şube Başkanı Hasan Furkan Kahramanmaraş Gazetesinde üniversitemize yeni açılması gerekli yada kapatılan bölümlerle ilgili önerilerle bulundu.  Örneğin, Eczacılık, Diş Hekimliği, Psikolojik Danışmanlık gibi talep gören bölümlerin açılması gerekirken,  bunun yanında Eğitim Fakültemizde kapatılan bölümlerle ilgili eleştirilerde bulundu.

Bahsettiğimiz bölümlerin açılması için tabi ki öğretim elemanı temini gerekiyor. Bunu kim yapacak, tek başına rektör bey değil tabi, dekanların da gayret göstermesi gerekiyor.

Yani ekip çok önemli, ekip çalışırsa, daha tercih edilen bölümler şehrimize açılacak, kentte daha fazla öğrenci kalacaktır. Bu konuda sıkıntıların devam edeceğini de söylemeden geçemeyeceğim.

İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ KAPATILMAMALIYDI

Tabi bu konuda rektörlüğümüzü de tek başına eleştirmek istemiyorum, çünkü kapatılan bölümlerin dekanlıkları da bu konuda gayret göstermeliydi. Örneğin kapatılmasını en çok eleştirdiğimiz İlköğretim Matematik Öğretmenliğini bölümü öğretim elemanına muvafakat verilmemeliydi. En azından yenileri bulunana kadar, eski hocalarımız bırakılmamalıydı.

Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şubesi Başkanı Doç. Dr. Hasan Furkan, “ Vaktiyle bin bir sıkıntı ile açılan Eğitim Fakültesinin ülkemize ve bu şehir evlatlarına yeterince cevap verememesine kendilerinin de üzüldüğünü, belirterek. “2010 yılında İlköğretim Matematik Eğitimi Öğretmenliği Bölümünün kapanma tehlikesinin olduğu durumunu Sayın Rektöre ilettiklerini, hatta iki tane öğretim elemanının gelmek istemelerine rağmen alınmayınca, bu öğretim elemanlarının daha iyi üniversitelere yerleştiklerine şahit olduklarını söyledi.

Ve şu soruyu yönetti “Gelmek isteyen niçin alınmadı? Giden öğretim elemanlarına ihtiyaç olmasına rağmen bölümün kapanması adına, niçin muvafakat verildi?

Dört yılda göz göre göre inatla kapatılan ve öğretmenlikler içinde İlköğretim Matematik Eğitimi, YÖK’ün master planına göre gelecek beş yılda en fazla atanacak öğretmenlikler içinde yer almaktadır. Kahramanmaraşlı bir dolmuş parasıyla çocuğunu gözünün önünde okutacakken başka şehirlere bin bir meşakkatle göndermektedir. Yazık değil mi fakir fukaraya?

Biliyoruz ki dışarıdan gelecek öğrencilerin şehir ekonomisine katkısının azalmakta. Esnaf daha fazla niçin kazanmasın? Sizin vicdanınız rahat mı? Merak ediyorum.

Ayrıca Eğitim Fakültesinin Okul Öncesi, Sosyal Bilgiler, Türkçe Eğitimi, Yabancı Diller gibi bölümleri de öğrenci alamamaktadır. Neden?  Evet, Hasan Hocamız böyle diyor.

TEKSTİL BÖLÜMÜ KAPANMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Kahramanmaraş tekstil şehri, ekonomisi ipe ve kumaşa bağlı ancak üniversitemizin tekstil bölümüne bu yıl öğrenci tercihi olmaz ise kapatılacak. Bunun için iş adamlarımız bu bölümü tercih edecek öğrencilere aylık 300 TL burs vereceklerini duyurdular. Bu önemli bir başlangıç; ama yetmez, mezun öğrencilere sanayicilerimizce iş garantisi verilmeliydi(tabi asgari ücretle değil), bu bölümü kazanan çocuklarımız üniversitede teorik bilgileri alırken, gerekirse Avrupa’ya götürülerek pratik bilgileri de alıp, mezun olduklarında iyi bir tekstil mühendisi olarak şehrimizdeki fabrikalarda değerlendirilmeliydi. Yani iş dünyamızda üniversitemize katkı sağlamalı.

Sonuç olarak, bu yazımızı şehrimizi sevdiğimiz için yazdık. Kendileri cevap gönderirlerse, köşemizde açıklamalarına genişçe yer vereceğimi belirtiyorum.  Rektörümüzden üniversitemizi güçlendirmesini bekliyoruz.  Bu vesile ile de Ramazan Bayramınızı kutlar, saygılar sunuyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co