Üniversitede rektörlük seçim heyecanı

Üniversitede rektörlük seçim heyecanı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 30 Ekim’de yapılacak olan rektörlük seçimlerinde adaylar seçim gününü heyecanla beklemeye başladı.

KSÜ rektör adayları; Mehmet Fatih Karaaslan, Orhan Doğan, İlhami Taner Kale, Fatih Kıllı, Sinan Baş, Mehmet Akif Kılıç, Mehmet Kıymık, Aydın Akkaya, Sami Özgül, Ertan Bülbüloğlu, Durmuş Deveci aday oldular. Seçime sayılı günler kala adaylar son konuşmalarını yaptılar.

“Üniversiteler, hayatımızın her anında yanı başımızda olmalı”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ikinci dönem için yeniden aday olan Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, “4 yıldır başardıklarımız ortada, yaptıklarımız, yapacaklarımız teminatıdır. Bu yüzden daha güzel bir üniversite olması için tekrardan aday oluyorum” dedi.

Üniversitenin ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler’ sıralamasında 41. Sıralardan 23.sıraya geldiklerini söyleyen Karaaslan, “Üniversitemiz henüz 22 yıllık bir üniversite olmasına karşın Türkiye’deki yaklaşık 180 üniversite arasında kendine önemli bir yer edinmiştir. Bilim – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler’ sıralamasında 2012 yılında 41.sırada olan üniversitemiz 2013 yılında 33.sıraya, 2014 yılında ise 23.sıraya yükselme başarısını göstermiştir” dedi.

“Üniversitemiz 16 yıldır beklenen lokomotiflik görevini yapamıyor”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör adayı olan KSÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve eski dekanı Prof. Dr. İlhami Taner Kale, “KSÜ üniversitesi çevremizdeki illere göre aynı hızda ilerleyemiyoruz” dedi.

Üniversitenin henüz yöresel bir üniversite olduğunu düşünen Kale şunları söyledi; “ Bizim üniversitemiz yöresel bir üniversite. Bakın bölgesel bile değil, yöresel. Bizim öğrencilerimizin çoğu, birkaç bölüm hariç Kahramanmaraş, Adıyaman ve çevre vilayetlerden gelen öğrencilerdir. Oysa biz bunu daha geniş bir hinterlanta yaymalıyız. Çünkü, her gelen insan bize bir değer katar, giderken de bizim değerlerimizi de taşıyacaklar” dedi.

“Üniversite içerisinde görev yapan tüm personeli kucaklamak zorundasınız”

   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektör adayı olan Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Kıllı, “25 yıllık bir deneyiyim var ve kısmet olursa üniversitemizi katılımcı, herkesin elini taşın altına koyduğu bir üniversite haline dönüştüreceğim” dedi.

Üniversite de 25 yıllık bir geçmişi olan ve rektörlerin tüm akademik personeli kucaklaması gerektiğini söyleyen Kıllı, “KSÜ’de 25 yıllık bir geçmişim var. Bu 25 yıllık geçmiş süre içerisinde oldukça fazla bir deneyim, bilgi birikimi oldu. 25 yıllık bilgi, deneyim ve enerji benim aday olmama sebebiyet verdi. Bir diğer hususta kurucu rektörler mevcut rektörümüze kadar ki idarecilik yapanların hata yaptıkları nokta şuydu: Üniversite, üniversal bir kuruluştur. Dolayısı ile üniversite içerisinde görev yapan tüm akademik personeli kucaklamak zorundasınız. Dışlamak, ayrıştırmak, kamplaştırmak, bölmek söz konusu olamaz” dedi.

“KSÜ, Türkiye’de ve dünyada da diptedir, en kötü yerdedir”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektör adayı belirleme seçimlerinde aday olan Prof. Dr. Orhan Doğan, “KSÜ, Türkiye’de ve dünyada da diptedir, en kötü yerdedir. Üç yıldır bölüm başkanlığı burada, tarih bölüm başkanlığı yapıyorum. Bir ayım kalmasına rağmen Tarih bölümünü, Türkiye’nin en iyi 5. yada 6. Tarih bölümü yaptım” dedi.

Tarih Bölümü’nü Türkiye’nin en iyi 5. 6. Tarih bölümü yaptığını, 3 yılda ise en iyi Tarih bölümleri arasında olduğunu söyleyen Doğan, “Tarih Bölümü’nü Türkiye’nin en iyi 5. 6. Tarih Bölümü yaptım. Bunu üç yılda yaptım. Çok kaliteli öğretim üyeleri ile onların yazmış olduğu makaleler ile yaptırdıkları doktoralar ile,  sunmuş oldukları projeler vesair ile şu anda Türkiye’nin en iyi bölümüdür; hem akademik kadro açısından hem de projeler, yüksek lisanstaki başarılar açısından. Ben; Tarih Bölümü’nü Türkiye’nin e iyi 5. 6. Tarih Bölümü yaptım. Üniversitemi de Türkiye’nin en iyi 5. 6. Üniversitesi yapmak için rektör adayı oldum” dedi.

“Üniversitede kurumsal yapının oluşturulması gerekir”

   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektör adayı belirleme seçimlerinde aday olan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Sinan Baş, “Üniversiteyi hak ettiği yere getirmek için il olarka kurumsal yapının oluşturulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Üniversitenin emsalleri ile kıyaslandığında önemli ölçüde geri durumda olduğunu söyleyen Baş, “Hep şikayet konusudur. Hatta şunu söylüyoruz: Yeni kurulmuş, 7-8 yıllık üniversiteler bile KSÜ’den daha hızlı gelişiyor. Yeni üniversiteler hem fiziki gelişme açısından, hem akademik kadro açısından, hem de öğrenci sayısı açısından neredeyse yakalayıp geçmek durumdalar. Böyle yeni üniversiteler var, biz bunun üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

“KSÜ, 1992’de kurulan üniversitelerle aynı düzeyi bir türlü yakalayamıyor”

   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektör adayı Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları ABD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Kılıç, “Döner sermayeden bilimsel araştırma için ayrılan kaynağı yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkartacağız” dedi.

Üniversitenin sıkıntılarını kolay ve biraz zorda olsa düzeltebileceğini söyleyen Kılıç, “Ben hem mesleki hem de idari tebvrübemde yola çıkarak üniversiteyi daha iyi bir noktaya getirebileceğimi düşünüyorum. Ulusal düzeyde, hatta daha ileride uluslararası düzeyde saygın bir üniversite düzeyine getireceğimi düşünüyorum. Esas hedef, üniversitemizi sıkıntısını biliyorum. Niçin geri kaldığını biliyorum ve düzeltmeye talibim” dedi.

“Beklentilerini karşılayabilecek bir üniversite hayalimdir”

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektör adayı Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kıymık, “Kahramanmaraş halkına hizmet edebilecek, onların beklentilerini karşılayabilecek bir üniversite hayalimdir” dedi.

Makine Mühendislik bölümünde hiç laboratuvar yokken, ilk iş olarak laboratuvar açtım diyen Kıymık şunları söyledi: “Bu direktifler doğrultusunda özellikle makine mühendisliği bölümünde ben göreve başladığımda hiç laboratuvar yoktu, sıfırdı. Bir yıl içerisinde hem mekan temin ettik, bu mekanı güncel laboratuvar cihazları ile donattık. Bu kadar yoğun birikim ve bu bilinçle beraber bu görevi layığı ile ifa edeceğime inanıyorum” dedi.

“Bilimin dışındaki ölçüleri ön plana çıkarmak, üniversite misyonuna uygun düşmemekte”

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektör adayı Prof. Dr. Aydın Akkaya, “Üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hizmet etmek hepimizin ortak sorumluluğudur” dedi.

Dünya genelinde yapılan sıralamalarda KSÜ’nün ilk 500 arasına giremediğini hatırlatan Akkaya şunları söyledi: “2 Üniversitemi dünya genelinde bir yere taşımak için öncelikle araştırmalara önem verilmesi gerekiyor. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinde üniversitenin 23.sırada olması sevindirirken bazı bölümlere öğrenci gelmemesi düşündürücüdür” dedi.

“KSÜ’de marka değer olan bölümler desteklenecek”

   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektör adayı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, “Sağlıkta Türkiye’nin en iyi merkezlerinden biri olmamız mümkündür” dedi.

Üniversite rektör olursa birçok projesi olan ve yüzme havuzu, sauna kompleksi inşasına başlayacak olan Bülbüloğlu şunları söyledi: “En kısa sürede yüzme havuzu, sauna kompleksi inşasına başlanarak KSÜ mensuplarının hizmetine sunulacaktır. Alakart Restoran olarak bilinen mekan, fiziksel yapı, kapasite ve nitelik açısından genişletilerek, çok amaçlı kullanıma uygun ve nezih bir ortam haline getirilecektir” dedi.

“Barışıklık konusunda üniversitenin de Kahramanmaraşlıların da eksiği var”

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitenin rektör adayı Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Deveci, “El ele akademik adrese doğru varım” dedi.

KSÜ Rektör adayı olan Durmuş Deveci projelerini açıkladı. Deveci, “Hobi Bahçeleri oluşturma projesi, Yerleşke içerisinde kreş ve anaokulu açılması, Kongre merkezi misafirhanesi veya otel, Engelli dostu projesi, yeni bölümlerin açılması gibi birçok projem var. Rektör olursam bu projeleri uygulayarak modern bir üniversite yapmayı düşünüyorum” dedi.

“Yeni Türkiye yolunda sorumluluk üstlenmeliyiz”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitenin rektör adayı Prof.Dr. Sami Özgül, “Ben de ülkeme ve memleketime duyduğum sorumlulukla bu göreve talip oldum” dedi.

Özgül, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin şu an gelişmiş üniversitelere kıyasla geride kalmış olmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Özgül, rektör seçilmesi halinde KSÜ’yü eğitim, bilim ve teknolojide “Dünya markası bir üniversite yapacağı” iddiasını tekrarladı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co