ÜNİVERSİTE SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÜNİVERSİTE SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Üniversiteli olmak hayali bütün gençler için, heyecan verir. Her genç en seçkin üniversitelerde eğitim almak, ilgisini çekeceği bir mesleğe yönelmek ister. Dün ÖSYM sonuçlarının açıklanmasının ardından Final Dershanesi Müdürü İbrahim Gülsu hocamı ziyaret ederek, öğrencilerin nabzını ölçeyim dedim. Tabir yerinde ise çoğunun  şok geçirdiğine şahit oldum. Nedeni sordum, genelde Türkçe Sorularının yapısından bahsettiler. Sözelciler, süre yetmediği için Felsefe sorularında zorlandıklarını, Eşit Ağırlıkçılar zaman sorunu yaşadıkları için, Matematik sorularını çözmek için zaman bulamadıklarını ifade ettiler.

Yıl içinde yapılan deneme sınavları ile karşılaştırdıklarında, 30 puanlık bir gerileme yaşadıklarını anlatan öğrencilerden bazıların ağladığına şahit oldum.

Tabi sınav demek eleme demektir, geçmişte de Matematik dersinde benzer bir tuzağa düşüldüğünü hatırlıyorum. Bu dersin ilk üç sorusu kolaymış gibi hazırlanmış, aslında kolay da ama uzun sürdüğü için o zamanda Matematik dersine takıldıklarını söylemişlerdi.

Öyle veya böyle, sonuçlar yani gerçekler açıklandı. Ben biraz sayılar vererek sonuçları yorumlamak istiyorum.

BAŞARI TABLOSU İLGİNÇ

ÖSYS başvuran aday sayısı: 2.126.684

Sınavsız geçişe başvuran aday sayısı: 79.969

Sınava giren aday sayısı: 1.987.488

Sınava girmeyen aday sayısı: 59.227

Sınavı geçerli aday sayısı: 1.986.995

Sınavı geçersiz aday sayısı: 493

Kız adayların yüzdesi: 46.4

140 ve üzerinde puan alan kız aday yüzdesi: 92.08

180 ve üzerinde puan alan kız aday yüzdesi: 72.26

Erkek adayların yüzdesi: 53,96

140 ve üzerinde puan alan erkek aday yüzdesi: 87.4

180 ve üzerinde puan alan erkek aday yüzdesi: 66.1

Tüm adaylar

140 ve üzerinde puan alan aday yüzdesi: 89.55

180 ve üzerinde puan alan aday yüzdesi: 68.89

Rakamları yorumladığımızda ne diyor? Sınava giren öğrencilerden yüzde 11’i elenmiş. 180 puan baz aldığımızda ise elenen öğrencilerin oranı % 32’i olarak görünüyor.

Geçmiş yıllarla rakamları kıyasladığımızda fazla bir sürpriz yok ancak sürpriz olan puanların düşmesi olarak yorumlanabilir.

Diyeceğim şu, Türkçe sorularında doğru cevap ile çeldirici cevabın yakınlığı çok fazlaydı, bu kafa karışıklığına sebep oldu. Doğal alarak çocuklar biraz daha düşünmek zorunda kaldılar.

Değişen şu oldu, netler fazla olmadı, bunun yerine puanlar düştü fakat sonuç değişmedi. Zor ise herkese zor! Kolay ise herkes için bu kolaylık söz konusu denilebilir.

İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞININ KARŞIĞILI VARDIR

Bayına ve ayılan çocuklarla ilgili öğretmenleri şu yorumu yaptılar, derslere yeteri katkıda bulunmadılar. Yani sınavın ciddiyetine paralel olarak derse yoğunlaşmadılar.

Ben diyorum ki insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. Bu ilahi bir kanundur.

Yıllarımızı eğitim içinde geçirdik. Çocuklarımızın içinde çok başarılı olanlar var, bunlar tabir yerinde ise burnu kanayana kadar çalıştılar. Çalıştığı halde başarılı olamayan bir tek çocuk göremezsiniz. Varsa bile bu durum onun hakkında hayırlı olduğu için ötelerden bir müdahale gelmiş olabilir. Doğrusunu Rabbim bilir.

Sonuçlar herkes için hayırlı olsun.

Şimdi LYS(lisans yerleştirme sonuçlarına) için kolları yeniden sıvama zamanı geldi. Doğru metotlarla, doğru destekle çocuklarımız inşallah en güzel üniversitelere gideceklerdir.

Bunun için, bir atak daha gerekiyor. Bıkmamak gerekiyor. Gelecekteki güzel üniversitelerde okumak, güzel meslekler edinmek, güzel paralar kazanmak en önemlisi de güzel vatanımıza hizmet etmek için sınava devam diyoruz. Haydi hayırlısı

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co