Ünal: “Turizme 28 proje hayırlı olsun”

Ünal: “Turizme 28 proje hayırlı olsun”

TKDK Kahramanmaraş’ta 211 projeye destek çıktı.

Ünal: “Turizme 28 proje hayırlı olsun”

KAHRAMANMARAŞ/ Arsan da IPARD I Yatırımları Toplu Açılışı ve IPARD 2Lansman Töreni”, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın katılımı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlendi.

Saygı Duruşu İstiklal Marşısın okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını TKDK başkanı Ali Recep Nazlı yaptı.

TKDK IPARD 1 de Türkiye de en çok proje desteği alan ilimiz Kahramanmaraş oldu 211 proje ile Türkiye birincisi olduğunu söyleyen Başkan Ali Recep Nazlı, “Bu projelerin içinde ise 28 Turizm yatırımı var ve bugün bunların bakanımızla birlikte açılışını yapacağız” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç:” 1984 yılında verilen teşviklerin yüzde yüzünü yatırıma çeviren Kahramanmaraşlılar elini değil, gövdesini taşın altına koymuştur, Kahramanmaraşlı yatırımcı girişimcidir” dedi.

tkdk

2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD II Programının ilk başvuru çağrı ilanına 18 Aralık 2015 tarihinde çıkan TKDK, Programın tanıtımı amacıyla 42 İl Koordinatörlüğünde lansman toplantılarının açılışı de Kahramanmaraş’taki güzel örnekler de sergilendi.

İlkinin 27 Aralık 2015 Pazar günü Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın katılımı ile Kahramanmaraş’ta düzenlenen IPARD II Lansman Törenine Bakan Ünal’ın yanı sıra Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, il milletvekilleri ile çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.

Türkiye’nin kültür politikalarının 2023 vizyonuna uygun şekilde bir hafıza ve kimlik inşası yapılması gerektiğine vurgu yapan Ünal, “Kültürünüz varsa temsil ettiğiniz değerlerinizin, turizm potansiyelinizin, kimliğinizin uluslararası alanda bir karşılığını var. İşte bu da kırsal potansiyeli harekete geçirmekle mümkün olur.” dedi.

Daha sonra kürsüye TKDK Başkanı Nazlı ise Hedefimiz kaliteli, modern, sürdürülebilir projeleri hayata geçirmek TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı ise IPARD I Programı ile Türkiye’ye kazandırılan yatırımlar ve bundan sonraki süreçte uygulanmaya başlanacak IPARD II ile gelen yeniliklere değindi.

Kahramanmaraş’ta yatırımların hayata geçmesinde TKDK’ya destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Nazlı, “2011 yılından itibaren uyguladığımız hibe programı ile 11 bin yatırımcımızla sözleşme imzaladık. Bu 11 bin projenin yatırım tutarı 6 milyar liradır. TKDK, bu 6 milyar liranın 3,5 milyar lirasını yatırımcılara hibe olarak vermiştir. 18 Aralık’ta çıkılan çağrı ilanı ile IPARD II Programı olarak adlandırdığımız yeni döneme başlıyoruz. Hedefimiz 2020 yılına kadar sürecek bu yeni dönem ile kırsalda daha kaliteli, daha modern, büyük istihdamlar sağlayan, sürdürülebilir projeleri hayata geçirmek.” diyerek sözlerini tamamladı.

IPARD 2 Kahramanmaraş’ta yapılmasından duyduğu meminiyeti dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: Göçün olmadığı, insanların kendi şehrinde kendi kimliklerini yaşayarak mutlu olabileceklerini söyledi..

İnsanlar doğduğu yerde okumalı, orada çalışmalı, toprağına bağlı, şehirli olmalı, diyen  Ünal, “Önemli olan insanın doğduğu yerde doymasıdır. İşte TKDK, bunu sağlamak, yani göçü engellemek, kırsalda istihdam ve kaliteli yatırımların faaliyete geçmesini sağlamak ve böylece kırsal kalkınmayı sağlayarak mutlu ve müreffeh bir hayatın gerçekleşmesini hedefleyen önemli bir kurumdur.” ifadelerini kullandı.

Kırsal kalkınmanın sağlanmasında turizmin önemine de değinen Ünal, Kahramanmaraş’ta sadece IPARD kapsamında desteklenen 28 kırsal turizm işletmesi olduğunu ve bu sayının yeni dönemde artacağını belirterek Türkiye’nin Van’dan Edirne’ye, Kars’tan İzmir’e kendi içinde kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde kalkınması gerektiğini belirtti.

TKDK, Kahramanmaraş’a 2011 yılından itibaren toplam yatırım tutarı 218 Milyon TL olan 211 proje kazandırdı. Konuşmaların ardından yaklaşık 60 Milyon TL hibe desteği sağlanan söz konusu yatırımlardan tamamlanan 158 tanesinin açılışı gerçekleştirildi.

Tören, yatırımcılara temsili çeklerinin verilmesi ve ardından hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co