Ünal: “Terör örgütleri ile birlikte hareket edemezsiniz”

Ünal: “Terör örgütleri ile birlikte hareket edemezsiniz”

Onikişubat Belediyesi Bilgi Kültür Evi Açılışı muhteşemdi.

Mahir Ünal: “Terör örgütleri ile birlikte hareket edemezsiniz”

 

A.Betül DOĞAN

ONİKİŞUBAT : Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde, Onikişubat Belediyesi tarafından yaptırılan Bilgi Kültür Evlerinin açılışında konuşma yapan  Kültür ve Turizm eski Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Bireyin bir terör örgütüne intisap, terör örgütüyle birlikte hareket etme ve ifade özgürlüğü adı altında terörün ve terörizmin propagandasını yapma hakkı dünyanın hiçbir yerinde yoktur” dedi.

Onikişubat Belediyesi tarafından Piri Reis Mahallesinde yaptırılan Şehit Haşim Yenigül Bilgi ve Kültür Evi’nin açılışını da konuşan Mahir Ünal, emeği geçen belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve mesai arkadaşlarına teşekkür etti.

Ünal, Onikişubat Belediyesi tarafından Piri Reis Mahallesi’nde yaptırılan Şehit Haşim Yenigül Bilgi ve Kültür Evi’nin açılışında yaptığı konuşmada, HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasını ve Avrupa Birliği ülkelerinin bu durum karşısındaki tavrını değerlendirdi.

16 Temmuz sabahı acil koduyla toplanmayan AB ülkesi büyükelçilerinin, HDP’li vekiller için acil koduyla toplanmasını eleştirdi. Ünal, şöyle konuştu:

“15 Temmuz bize çok şey öğretti. 15 Temmuz güçlü ve cesur bir lidere sahip olmanın nasıl büyük bir avantaj olduğunu bize öğretti. Şimdi 16 Temmuz’da, 17 Temmuz’da Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçilerinin acil koduyla toplandıklarını gördünüz mü? Görmediniz. Ama ‘Türkiye’de hukuk ve hukuk önünde herkes eşittir’ ilkesince yargı işini yapmaya kalkıştığında, ifadeye çağırıldığında gitmeyen ve ‘hukuk devletini tanımıyorum, senin devletini tanımıyorum’ cesaretini gösterenlere karşı hukuk gereğini yaptığında bir de bakıyorsunuz AB büyükelçileri acil koduyla toplanıyorlar. Peki AB bize bir çok konuda gazetecilerle ilgili, teröristlerle ilgili ahkam kesiyor. Bu Avrupa Birliği’nin bugüne kadar bir kez olsun PKK’ya silah bırak dediğine şahit oldunuz mu? Terörist eylemlerine karşı açıklama yaptıklarına şahit oldunuz mu? Hayır. O zaman bizim şunu sorma hakkımız var. Biz NATO’nun müttefikiyiz. NATO üyesiyiz. Biz Avrupa Birliği ile müzakere süreci devam ettiren bir ülkeyiz. Biz bağımsız, demokratik bir hukuk devletiyiz. Şimdi eğer siz bizimle bu çerçevede bir ilişki kuruyorsanız, bizim ve bizim bağımsızlığımıza dönük yürütülen terör faaliyetlerine karşı kimin yanındasınız bunu bize bir söyler misiniz?.”

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ZAAF GÖSTERMEZ”

Terör faaliyetlerinin asla ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini dile getiren Ünal, şöyle devam etti:

“Amerika’da ya da Avrupa’da evet Türkiye’de de ifade özgürlüğü çok kıymetlidir. Bütün dünyada ifade özgürlüğü çok kıymetlidir. İfade özgürlüğü bireyin yasal bir düzenlemeye karşı vicdani olarak kendi bakış açısını ifade etme hakkıdır. Eğer bireyin yasal bir ödevle, sorumlulukla vicdani bir çelişkisi varsa, vicdanının peşinden gitme hakkı vardır. Buna vicdani hak diyoruz. İfade özgürlüğü de bununla temellendirilir. Ama bireyin bir terör örgütüne intisap, terör örgütüyle birlikte hareket etme, ifade özgürlüğü adı altında terörün ve terörizmin propagandasını yapma hakkı dünyanın hiçbir yerinde yoktur kardeşlerim. Dolayısıyla biz demokrasimizle, hak ve özgürlüklerle, hukuk devleti olma niteliğimizle, devletin yapması gereken, yasamanın yapması gereken, yargının, yürütmenin yapması gereken her şey anayasal çerçevede yürütülmektedir. Devlete meydan okuyan, devleti tanımadığını söyleyen, ‘sizin devletiniz’ ifadesini kullanan ve eğer bu devlete ve bu millete bu milletin parlamentosundaki bir milletvekili, terör örgütünü kastederek ‘sizi tükürüğü ile boğar’ deme cesaretini gösteriyorsa, o zaman orada hukuk ya da hukuksuzluktan değil zafiyetten bahsedilir. Türkiye Cumhuriyeti devleti de zaaf göstermez kardeşlerim. Dolayısıyla devam eden süreç hukuki bir süreçtir ve devlet, sorumluluklarını anayasal çerçevede yerine getirmektedir. Ve dediğim gibi çocuklar bütün bunlar bir şey için yapılıyor. Şehitler bu toprağı vatan yapmak için, ama bizler dökülen kanların haklarını helal ettirmek için, devlet demokratik ve yasal düzende vatandaşların özgürlüklerini ve emniyetini muhafaza etmek için sorumluluklarını yerine getiriyor. Birileri bunu bize öğretmeye kalkışmasın. Bu çerçevede bu hizmetleri yerine getiren hem büyükşehir belediyemize, hem Onikişubat Belediyemize hem sizlerin parlamentodaki temsilcileri olan milletvekillerimize ve hepsinden önemlisi devletinin yanında dimdik duran bu aziz millete teşekkür ediyorum. Hizmetlerin baki olmasını diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Ünal ve beraberindekiler daha sonra Şehit Haşim Yenigül Bilgi ve Kültür Evi’nin açılışını gerçekleştirerek vatandaşlarla sohbet ettiler.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co