UMRE ÖNCESİ BAZI TAVSİYELER

UMRE ÖNCESİ BAZI TAVSİYELER

 

Kutsal topraklara gidecek hacı adaylarımız, ön kayıtlarını yaptırmaya devam ediyor. Allah (cc) herkese,  daha doğrusu gitmek isteyen her Hak aşığına biran önce nasip etsin dileğimle yazıma başlıyorum.

Niye böyle bir giriş yaptım, bazı Müslümanlar, kutlu yolculuğa gitmek istediklerini, ancak hazır olmadıklarını, oğlunu-kızını evlendirdikten sonra gitmek istediklerini ifade ediyorlar. Burada şunu söylemek isterim. Gerek hac ve gerekse umre nasip işi, yanmak gerekiyor(Maddi durumu olmayanlara zaten farz değil)…

Bir de şu var, yani insanlar hacı olsa da olmasa da, kul olarak görevleri ve sorumlulukları değişmez.. Örtünmek, namaz kılmak v.b ibadetler, haramlardan kaçma zaten vazifemiz.  Bu ve benzer yapacağımız her şey, hacca gitsek de gitmesek de zaten yapmak zorundayız.

Biz onlara dua edelim, Rabbim gönül kapılarını açsın da bir an önce gitsinler. Yoksa oğlan kızı düşünecek olursak, kendi vazifelerimizi ertelemiş oluyorsun, tehlikeli bir durum…

 

BİLENDEN ÖNERİLER

Hac konusunu bir tarafa koyarak, bugünlerde umre ziyaretine hazırlanan müminlere  bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.  Bu tavsiyeler, daha önce umre ya da hac ziyareti yapan kardeşlerimizi de ilgilendiriyor.

Öncelikle, gideceğimiz bu kutlu yolculuğa ilmin hazırlanmak, kalben temizlenmek, varsa üzerimizdeki kul haklarını ödememiz gerekiyor…

Ayrıca ziyaret yerlerini araştırmalı. Kur’an bilmiyorsa, Kur’an okumayı öğrenmeli. Hatta, bir yabancı dil öğrenmeli ki oradaki Müslümanlarla iletişim kurabilsin….

Bu konuda, derin tecrübesi olan Güzelbulut Turizm Sahibi Mehmet Güzelbulut der ki; “

– Fazla terlemek zararlıdır. Tuzlu su veya tuzlu ayran içmeli, limonata, limonlu çay gibi içecekler tüketilmelidir. Kendim de bir ilave yapayım. Genelde, hac ve umreye gidenler sürekli zemzem içerler, bu doğru değil. Çünkü zemzem ter olarak çıkıyor. Bizim ise böbreklerin çalışması için suya ihtiyacımız var. Yarı yarıya su ve zemzem içilmeli.

– Her daim ince ve pamuklu elbise giymemiz bizim için çok yararlı olacaktır

– Terli çamaşırlarımızı sık sık değiştirmeliyiz

– Özellikle dışarıdaki sıcak havadan sonra girdiğimiz klimalı otelde kendimize çok dikkat etmeliyiz

– Güneş altında fazla kalmamalıyız. (Bilhassa kuşluk vaktinden ikindiye kadar)

– Baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı, çarpıntı, nefes daralması, ateş, görmede bulanıklık gibi haller görülünce hemen serin bir yerlere gitmeliyiz.– Temizliğe çok dikkat etmeliyiz.

– Mümkünse hergün duş almaya çalışalım

– Çamaşırlarımızı sık sık değiştirmeye özen gösterelim

– Sıcakta bozulacak gıdaları götürülmemelidir. (Eğer iyi bir otele gidecekseniz hiç yiyecek götürmenize gerek yok.)

– Açıkta satılan yiyecekler kesinlikle alınmamalıdır,

– Yağlı ve ağır yiyeceklerden sakınmalıyız,

– Yoğurt çok uygun bir gıdadır, sürekli tüketebilirsiniz.

Sağlık kurallarına uyulmalı, diş fırçalama dahil, maske dahil, yanınızda bulunmalı.

– Kesinlikle hazır şişe sular tercih etmeliyiz.

– Otel restoranlarında içecek olarak varsa tuzlu ayran veya meyve sularını tercih etmeliyiz.

– Terleme ile su ve tuz kaybı bilhassa kalp ve damar hastalıkları için çok tehlikelidir. Bu durumda tuzlu ayran ve su içilmelidir. Bir litreye yani dört su bardağına bir çay kaşığı tuz kafidir. İshal olunca da tuzlu su içmekte fayda vardır.

Herkes kutsal topraklardaki vaktini en iyi şekilde değerlendirmek ister. Lakin orada kendimize çok iyi bakmalıyız. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk sağlığımız açısından tehlikeli olabilir. Nafile ibadetleri yapacağım derken farzlardan mahrum kalmamaya özen göstermeliyiz.

İlaçlarını götürmeli, Maraşlılar olarak biz tarhana ve cevizi severiz, bu ara öğünler için harika oluyor.  Bunların yanında, ihram yasaklarını bilmeli ve mutlaka sabırlı olmalıyız.

Çünkü bu yolculuk oldukça meşakkatlidir, yorulursunuz, evinizde aradığınız rahatlığı bulamazsınız. Bunun için, şeytanın tahriklerine kapılmadan, bir sıkıntı ile karşılaştığınızda,’Ya Sabır” demelisiniz.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co