Umre Notları – 5

Umre Notları – 5

Ziyaretler, tavaflar, kaza namazları, dua ve göz yaşları içinde yapılan bir umre ziyaretinin sonuna geliyoruz.. Türkiye dönüş başlıyor..

Medine de genişletme çalışması

Mekke de genişletme çalışması

Osmanlı Revaklarının yeniden yerine konması çalışması

Sömestr tatili sebebi ile gelen çocukların güzel görüntüleri ile geçen bir umre..

Geriye dönüp baktığımızda : ailece umre ziyaretinin yapılması, çocukların da o mübarek toprakları görmeleri bizleri en çok etkileyen konu oldu.

Bir evlada en güzel hediye : Umre hediyesidir..

Umreye gidecek ailelere :

Medine serin: ciddi serin sabahları ceket giymek gerekiyor, yoksa üşütüyor..

Mekke : özellikle akşamları çok güzel bir bahar havası var serin, gündüz güneş ve sıcak ancak sabahları ise güzel bir bahar havası var.. Bugün gitmenin tam zamanı..

Dönüş için : Otobüse bindik, Cidde hava alanına doğru yol alıyoruz, çok yoğun bir trafik var, İstanbul misali 110 km. yolu 3,5 saat de zor geldik.. gıdım gıdım gidiyor..

Hava alanında yoğun bir kalabalık var çantaları vermemiz bir hayli zaman aldı, çünkü herkes dönüşe geçtiğinden yoğun kalabalık var..

İstanbul’a geldik.. ve Kahramanmaraş’a uçak olmadığı için Gaziantep gelmek zorunda kaldık..

Burada biraz durmak istiyorum: Gaziantep’e günlük 20 uçak iniyor ve kalkıyor..

Kahramanmaraş’ta ise günlük bir uçak Saat 12 00 de İstanbul, Hafta da üç gün ise Ankara ve Sebiha Gökçen olmak üzere 2 günde iki veya 3 uçağımız sefer yapıyor..

İstanbul – Gaziantep uçağı saat 13 05 de uçuş..

32 bizim umreci var, bir tanıdığım 8 kişilik aile var,  birde iş için Maraş’a gelen yabancı uyruklu kişiler var, Kahramanmaraş’ta gümrük olmadığı için Gaziantep tercih etmişler..

Şöyle bir baktım : en az 50 kişi Kahramanmaraşlı ve buraya gelen yolcu !

Oysa : Biz hep şunu istedik, Kahramanmaraş’tan İstanbul’a Sabah saat 05 00 de uçak seferi konması, Kahramanmaraş’tan Ankara ‘ya saat 06 00 da uçak seferi konması, Kahramanmaraş’tan İzmir’e uçak seferi konması, Kahramanmaraş’tan Antalya’ya uçak seferi konması, Kıbrıs’a uçak seferi konması..

Kahramanmaraş’a dönüş ise: gece saat 23 00- 24 00 da hatta 01 00 de bile yapılması Kahramanmaraş’a geri dönüş verilmesini istiyorduk..

Kahramanmaraş öğle üzeri gelen- aynı saatte de geri dönen uçak seferleri Kahramanmaraşlıların işine yaramıyor ve Kahramanmaraşlılar Gaziantep ve Adana dan uçmaya devam ediyor.. gümrük de üzerine tuz biber oluyor..

Kahramanmaraş’tan Güzelbulut Turizm ile Umreye giden Kahramanmaraşlılar umreciler, bir bölümü Gaziantep’e bir bölümü ise Adana ‘ya gelmek zorunda kaldı..

Şair : Sezai Karakoç:”Zaten ben pasaportla hacca gitmem !”diyerek, bir zamanlar Osmanlı toprağı olan Hicaz bölgesinin:  Türklere  vizeye uygulamasına  isyan ediyor ya..!

Bizde THY Kahramanmaraş’a koyduğu uçak seferlerine isyan ediyoruz..

Kahramanmaraş’ta gümrük olsa: İstanbul Aktarmalı Kahramanmaraş’a gele bileceğiz..

Bu ilin milletvekilleri ne iş yapar ?..

THY Genel müdürünün karşısına çıkıp ta : “ Biz Kahramanmaraş’a Sabah ve gece uçak seferi istiyoruz, aksi halde bir daha uçağınıza binmeyeceğiz ,”deme cesaretini gösteremediler..

Bana göre zuldür:” Vekillerin, Gaziantep ve Adana hava alanını kullanarak Kahramanmaraş’a gelmeleri bana göre büyük bir zuldür..! ayıptır..

Ben milletvekili olsam THY protesto etmek için 8 milletvekili el ele vererek Ankara dan Kahramanmaraş’a kadar yürüyerek gelelim derim..

Kahramanmaraş Hava Alanında Gümrük olmadığı için : Yurt dışı bağlantısı verilememesi de bir çok işi engelliyor.

Kahramanmaraş hava alanına bir iki memurlu gümrük açılsa : Yurt dışı bağlantıları çok kolay yapılacak, İstanbul veya Ankara aktarmalı gitse bile valiz taşıma sıkıntısından kurtulacak olan yolcular Kahramanmaraş’ı tercih edecektir..

Önümüzde 7 Haziran da seçim var: Kahramanmaraş hava alanına sahip çıkamayan vekillerden yeniden milletvekili adayı olmaz !..

Olmaları ayıptır.. Bir uçak seferi bile koyduramayan kişiler nasıl vekil adayı olacak ?

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co